امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۵:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38665
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۳
تعداد بازدید: 62
«احمد راسم النفیس» اندیشمند مصری و از شیعیان سرشناس این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره اظهار داشت: ...

«احمد راسم النفیس» اندیشمند مصری و از شیعیان سرشناس این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره اظهار داشت: برخی از اخوانی‌ها با «حسنی مبارک»، رئیس جمهوری مخلوع مصر در تعامل بوده و حتی بعضی از اعضای ارشد آن شرکای مبارک بودند، از همین رو مصر درگیر اوضاعی شدکه هم اکنون شاهد آن هستیم.

وی افزود: مصر با نوعی خلأ سیاسی و فکری رو به رو است که زاییده امروز و دیروز نیست، بلکه سال‌هاست که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کند، چراکه همواره یک طبقه سیاسی در مصر در تلاش برای گردش قدرت در بین خود بوده‌اند.

النفیس تصریح کرد: با سرنگونی حسنی مبارک در ژانویه 2011 در واقع یک طبقه سیاسی در مصر سرنگون شد و در این میان اخوان المسلمین از وضعیتی که بر کشور حاکم شده بود، به منظور قدرت گرفتن و پرکردن خلا سیاسی موجود به نفع خود استفاده کرد.

وی درباره رای دادگاه به آزادی حسنی مبارک گفت: این اقدام به دستگاه قضائی ارتباطی ندارد، بلکه مربوط به کسانی است که در زمان محاکمه مبارک در راس قدرت بودند، زیرا محاکمه او با جرائمی که دست به آن زده بود، تناسبی نداشت.

این اندیشمند مصری در توضیح این مطلب افزود: مقایسه بین جنایت‌های سیاسی مبارک و بیش از همه همکاری او با اسرائیل و کمک به عراق در زمان جنگ با ایران نشان می‌دهد که محاکمه او به اتهاماتی نظیر موضوع کاخ‌های ریاست جمهوری و هدایای الاهرام در مقایسه با جنایت‌های سیاسی او بسیار کوچک است.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از دلایلی که یک طبقه سیاسی خاص در مصر و اخوانی‌ها و نیز بازماندگان رژیم مبارک از محاکمه مبارک جلوگیری کردند، این بود که محاکمه او در خصوص برخی مسائل از جمله همکاری با اسرائیل موجب می‌شد که آنان از همکاری با اسرائیل محروم شوند.

النفیس تصریح کرد: در آن زمان، اخوانی‌ها با بیان بازگرداندن اموال به سرقت رفته مصر، از آن به عنوان دلیلی برای عدم محاکمه سیاسی مبارک یاد کردند.

وی افزود: اخوانی‌ها زمانی‌که به قدرت رسیدند، اساس کار خود را بر اجرای قانون اساسی مصر نگذاشتند و به این ترتیب زمینه سرنگونی خود را فراهم کرده و همانطور که دیدیم یک سال پس از به قدرت رسیدن، سرنگون شدند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها