امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۶:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38673
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۳
تعداد بازدید: 168
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان امروز دوشنبه (4 شهریور) وارد  پاکستان ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان امروز دوشنبه (4 شهریور) وارد  پاکستان می‌شود.

وی در این سفر با «محمد نواز شریف» نخست‌ وزیر پاکستان و«آصف علی زرداری»  رئیس جمهور این کشور دیدار خواهد کرد. در این دیدارها مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی  به‌ویژه اوضاع پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال 2014 مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

حامد کرزی در یک نشست خبری ابراز امیدواری کرده است که بیستمین سفر وی به پاکستان با 19 سفر گذشته او متفاوت خواهد بود. وی همچنین خاطر نشان کرد که در پی جلب همکاری اسلام آباد برای تأمین صلح در افغانستان است.

به‌نظر می‌رسد دولت افغانستان که همواره نظامیان پاکستانی را تصمیم‌گیرنده اصلی در قبال مسائل افغانستان تلقی می‌کرده است اکنون باتوجه به سوابق روابط پر تنش میان نواز شریف و نظامیان پاکستانی، به‌دنبال استفاده از فرصت است. کابل توقع دارد با توجه به تحولات چند سال اخیر در پاکستان و با روی کار آمدن نواز شریف، اکنون رهبران سیاسی این کشور قدرتمند تر شده و بتوانند بر نظامیان پاکستانی فائق آیند که این امر می‌تواند در تصمیم گیری حامد کرزی برای دیدار از پاکستان از ملاحظات مهم تلقی شود.

از سوی دیگر پاکستان نیز که دارای نقش کلیدی درمسائل افغانستان می‌باشد نگرانی‌های خاص خود را در قبال اوضاع این کشور در زمان پس از خروج نیروهای خارجی  پنهان نمی‌کند و این در حالی است که رهبران سیاسی و نظامی  پاکستان یک افغانستان محکم و باثبات را به‌نفع  پاکستان می دانند.

بدین ترتیب، کابل و اسلام‌آباد گرچه امروز مانند یک دهه گذشته دارای هدف مشترک مبنی بر برقراری صلح و امنیت در منطقه هستند اما برای رسیدن به این هدف راه‌ها و شیوه‌های جداگانه‌ای را اتخاذ کرده‌اند.

حامد کرزی پس از روی کار آمدن نواز شریف، در نخستین دیدار خود از پاکستان خواهان تحول مهم در سیاست‌های راهبردی پاکستان در قبال افغانستان است. چندی پیش منابع دیپلماتک و برخی رسانه‌های کابل بر این باور بودند که حامد کرزی تاکنون 19 دیدار از پاکستان داشته است اما این دیدارها مثمرثمر واقع نشده‌اند و لذا اکنون تا زمانیکه امکان تغییر مهم و چشمگیر در مناسبات 2 کشور وجود نداشته باشد وی هیچگونه دیداری از پاکستان نخواهد داشت.

اما با روی کار آمدن حکومت نواز شریف در پاکستان، حامد کرزی توقع دارد اسلام‌آباد زندانیان طالبان در پاکستان به‌ویژه افرادی مانند «ملا برادر» مرد شماره 2 سابق طالبان را آزاد کرده و  از نفوذ خود برای تشویق طالبان جهت مذاکره و گفت‌وگو با دولت افغانستان استفاده کند.

ماه گذشته، «سرتاج عزیز» مشاور ارشد نواز شریف با هدف زمینه سازی برای سفر حامد کرزی به اسلام‌آباد به کابل سفر کرد. وی در جریان این سفر صریحاً اظهار داشت که در صورت موافقت رهبران افغان، اسلام‌آباد حاضر است در راستای صلح و امنیت در افغانستان برای آغاز مذاکرات میان گروه‌های افغان همکاری کند.

حامد کرزی نیز که طالبان را تنها نیروی تهدیدکننده در مقابل دولت کابل در دوران پس از خروج نظامیان خارجی از افغانستان می‌داند امیدوار است بتواند با جلب همکاری اسلام‌آباد به‌نوعی از پس این تهدید برآید.

البته اسلام‌آباد نیز در مورد آینده افغانستان نگرانی‌های خاص خود را دارد و تا زمانی‌که دولتمردان افغان نتوانند این نگرانی‌های پاکستان را رفع کنند، بهبود در روابط 2 کشور حاصل نخواهد شد.

با توجه به سابقه طولانی روابط پرتنش میان کابل و اسلام‌آباد، اکنون نگرانی اصلی پاکستان جلوگیری از روی کار آمدن دولتی ضد پاکستانی در افغانستان است. زیرا اسلام‌آباد نگران استفاده از خاک افغانستان توسط هند علیه پاکستان است. به‌ویژه اینکه در سال‌های اخیر، هند در افغانستان بیش از 2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده و در چارچوب موافقتنامه‌های متعدد به‌ویژه استراتژیک، نفوذ دهلی نو در بخش‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی-نظامی افغانستان رو به گسترش است.

بنابراین به‌نظر می‌رسد پاکستان تنها در صورتی از نفوذ خود برای فراهم ساختن زمینه گفت‌وگو میان طالبان و دولت افغانستان عملاً استفاده خواهد کرد که نگرانی‌های اسلام‌آباد نیز توسط کابل در نظر گرفته شود.

با این‌حال، پس از شکست روند مذاکره و گفت‌وگو با طالبان در دوحه قطر اکنون ترکیه و عربستان سعودی برای تأسیس دفتر طالبان در سرزمین خود پیشقدم شده‌اند. اما به‌عقیده کارشناسان همانطوری که پاکستان در فراهم ساختن زمینه گفت‌وگو با طالبان در دوحه نقش تسهیل کننده را ایفا کرد اکنون نیز از نقش کلیدی خود در این راستا صرف‌نظر نخواهد کرد.

بنا به گفته برخی منابع، مشورت‌های تلفنی حامد کرزی با پادشاه عربستان سعودی در آستانه سفر به اسلام‌آباد حاکی از مطرح شدن ریاض به عنوان محور جدید مسایل افغانستان است و این در حالی است که با توجه به نقش مغرضانه دولتمردان سعودی دربحران‌های سوریه٬ مصر و بحرین به‌نظر می‌رسد قدرت‌های بزرگ بدنبال سوءاستفاده از تقدس سرزمین عربستان برای جهان اسلام می باشند.

شواهد حاکی از آن است که هر گونه خطا در قبال مسایل افغانستان مانند مسایل دیگر جهان اسلام، اعتبار اندک باقیمانده دولتمردان سعودی را از بین خواهد برد.

در نهایت می‌توان گفت که مسئله افغانستان یک بحران داخلی بوده که به‌علت دخالت قدرت‌های خارجی تبدیل به یک  بحران منطقه‌ای و حتی بین‌المللی شده است. علت اصلی ادامه این  بحران نیز منافع قدرت‌های خارجی در منطقه می باشد.

برای حل  بحران افغانستان، در وهله اول، جلوگیری از دخالت قدرت‌های خارجی الزامی به‌نظر می رسد و در وهله دوم، همسایگان افغانستان به‌ویژه پاکستان و ایران می تواند با همکاری رهبران سیاسی، مذهبی و قبیله‌ای افغان زمینه وحدت و هماهنگی میان گروه‌های مختلف این کشور را فراهم سازند.

بنابراین لازم است دولتمردان افغان بجای دراز نمودن دست نیاز به‌سوی قدرتهای بزرگ که همواره نقش مخربی در منطقه داشته‌اند، با اتکاء به نیروهای داخلی و با کمک همسایگان خود زمینه را برای امنیت و ثبات در افغانستان و منطقه فراهم سازند.

بدین ترتیب، سفر حامد کرزی به پاکستان می‌تواند با تمرکز به چشم‌انداز همکاری‌های منطقه‌ای، از ادامه دخالت قدرت‌های خارجی در مسائل افغانستان و منطقه جلوگیری کند و زمینه را برای تفاهم و همکاری میان دولت و ملت این 2 کشور همسایه فراهم سازد.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها