امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38684
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۴
تعداد بازدید: 199
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست نقد و بررسی  کتاب «من این نسل»  نوشته محمدرضا اسدزاده نویسنده و ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست نقد و بررسی  کتاب «من این نسل»  نوشته محمدرضا اسدزاده نویسنده و برنده جایزه ادبی باکو که به موضوع فرهنگ اعتدال گرایی و نقد رفتارهای افراطی می پردازد، شب گذشته در بنیاد فرهنگ ایران زمین در باکو برگزار شد.

در این نشست فرهنگی احمد مشعوف، فرهنگ شناس ایرانی و استاد شرق شناسی دانشگاه طی سخنانی با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی برای جریان اعتدال در جامعه ایران گفت: کتاب من این نسل به خوبی رفتارهای افراطی و تندروی‌ها در رویارویی با نسل جدید را منعکس کرده است.

وی افزود: در ماه گذشته  حتی جناب آقای دکتر رضا داوری اردکانی( رئیس فرهنگستان علوم ایران) هم که کتاب را خوانده بودند، از این این کتاب استقبال کرده و محتوای آن را مورد توجه قرار داده‌اند که این نیز نشان می‌دهد کسانی که با دقت کتاب را مورد توجه قرار داده‌اند به اهمیت بالای انتقادی آن واقف هستند.

وی با اشاره به اینکه «من این نسل» روایت اعتدال گرایی و تعامل نسل‌هاست، افزود: :  نقد اجتماعی رفتارهای گروه‌های افراطی اجتماعی در ایران باید با زبان ادبیات بیان شود و امروز این ضرورت تاریخ و فرهنگی کار همه فعالان فرهنگی و نویسندگان و هنرمندان است که نویسنده من این نسل به خوبی در این کتاب از پس آن برآمده است و قالب ریزی ادبی کتاب گویای زوایای پنهان این نقد است.

پرویز خرسند نویسنده و از نزدیکان علی شریعتی نیز درباره کتاب من این نسل گفت: این اثر نقد خوبی درباره افراطی گرای در این سال‌ها بوده است و به خوبی توانسته است روایت گویایی از رفتارهای افراطی و تند نسل گذشته با نسل جدید بعد از انقلاب را بیان کند.

این نویسنده افزود: من این نسل کار متفاوتی است، چه از نظر نثرنویسی و چه از نظر نگاه نویسنده آن به وقایع اجتماعی.  خواننده با نثری روبه‌روست که محکم و استوار است. نثری جذاب و گیرا که مخاطب خاص ادبیات را به خود جذب می‌کند . من این نسل به خوبی توانسته  راوی نگاه افراطی، رفتارهای افراطی و تند جریان هایی باشد که موجب جدای و انشقاق نسل های پس از انقلاب شدند.
 خرسند گفت: این  روایت پرغصه رودررویی دو نسل است که جرأت و جسارت طرح و بیان این دردها از هر کسی برنمی‌آید.  در روزگاری که همه به بهانه‌های گوناگون به خودسانسوری دچارند، بیان شیوای دردهای فرهنگی و اجتماعی ما در من این نسل درخور تقدیر است و امروز که اعتدال گرایی در صدر سیاست‌های ما قرار گرفته است باید به این آثار توجه شود.

همچنین محمود حکیمی درباره فرهنگ اعتدال‌گرایی گفت: این فرهنگ اعتدالگرا، فرهنگ اصیل اسلامی است و ما نویسندگان باید به فرهنگ سازی در این خصوص اهتمام ویژه ای داشته باشیم. سخن از اعتدال سخن و دغدغه همه اهل فرهنگ است و توجه به آن درهمه زمینه ها ضروری است.

به گزارش فارس، در معرفی کتاب «من این نسل» می‌خوانیم: من نسل جدید که شامل نقدی اجتماعی با زبان نثر ادبی است، به موضوع رویارویی و گفت‌وگوی نسل‌ها می‌پردازد و در 170 صفحه توسط نشر نریمانف در باکو منتشر شده است. در این کتاب که در چهار فصل در قالب داستانی و نثر ادبی نگاشته شده، مسائل مدنظر نویسنده و نقد اجتماعی به آن‌ها در قالب یک گفت‌وگوی دوستانه به صورت صریح بیان شده است و در همین راستا نویسنده در فصل چهارم طی یک نامه‌نگاری ادبی مسائلی از جمله تظاهر کردن، خشونت، آزادی، دینداری، ادبیات و دوستی از نگاه نسل جدید برای نسل گذشته را بیان کرده است.

از محمدرضا اسدزاده، نویسنده این کتاب، پیش‌تر شش اثر دیگر با عنوان‌های نجواهای ناتمام، رنج و رنگ، هیچ هیچ، لبخند خدا، ساعت 25 و کیش مهر به چاپ رسیده که عموما آثاری ادبی با مضامین نقد اجتماعی بوده است.  این نویسنده همچنین به دلیل فعالیت‌های مختلف فرهنگی در کشور آذربایجان باکو، جایزه فعال فرهنگی کشور آذربایجان را در سال 2008 کسب کرده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها