امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۲۰:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38686
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 134
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سال 89 مجلس قانون استخدام 10 هزار ناظران کشاورزی را تصویب کرد تا طی 3 سال 90، ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سال 89 مجلس قانون استخدام 10 هزار ناظران کشاورزی را تصویب کرد تا طی 3 سال 90، 91 و 92 وزارت جهاد کشاورزی آنها را استخدام کند.

در حالی که به پایان سال 92 نزدیک می‌شویم هنوز هیچ کدام از ناظران گندمی که در سراسر کشور پراکنده هستند و به کار نظارت بر تولید مناسب استراتژیک‌ترین محصول کشاورزی و قوت لایموت مردم مشغول هستند خبری نیست.

*کاسه صبرم لبریز شده است/حقوق ماهانه مهندس 80 هزار تومان

یک ناظر گندم در تماس تلفنی به خبرنگار فارس گفت: "صبرمان به سر رسیده است 11 سال است به عنوان ناظر گندم در استان اصفهان فعالیت می‌کنم، حقوقی که پرداخت می‌کنند سالانه یک میلیون تومان یعنی در ماه 80 هزار تومان است، حتی از به زبان آوردن این میزان حقوق شرم می‌کنم."

این مهندس کشاورزی به خبرنگار فارس گفت: در سال، 10 ماه برای مدیریت‌های کشاورزی شهرستان‌های مختلف کار می‌کنیم، برخی روزها مجبوریم تا 170 کیلومتر آن طرف‌تر برای نظارت و بررسی گندم کشاورزان برویم.

وی ادامه داد: مقدمات کار قبل از کشت گندم و با رایزنی با کشاورزان و روستاییان برای به کار گرفتن توصیه‌های کارشناسی و مهندسی آغاز می‌شود در بسیاری موارد آنها نظر کارشناسان را نمی‌خوانند زیرا فکر می‌کنند سالها تجربه برای آنها کافی است.

*جریمه برای حقوق 80 هزار تومان

احمدی می‌گوید: حال اگر محصول تولیدی کشاورزان کمتر از حد نصاب باشد جریمه هم می‌شویم و از میزان اندک حقوقی که قرار است به ما پرداخت شود کسر می‌شود.

این کارشناس کشاورزی می‌گوید هر ناظر گندم 200 هکتار مزرعه را مدیریت می‌کند این مزارع اغلب یکپارچه نیستند و در قسمتهای مختلف پراکنده‌اند و سرکشی به اینها روزانه حداقل 6 تا 7 ساعت از وقت ما را می‌گیرد، ضمن اینکه هزینه‌های زیادی هم پرداخت می‌کنیم.

*جرات ازدواج کردن ندارم

این کارشناس کشاورزی که 36 ساله است، می‌گوید: هنوز ازدواج نکرده‌ام و هیچ انگیزه‌ای هم برای ازدواج ندارم زیرا پولی در بساط نیست با 80 هزار تومان حقوق ماهانه چگونه باید زندگی را آغاز کرد.

ناظران گندم بارها به عدم اجرای قانون استخدام 10 هزار ناظر گندم تجمع کرده و با لوح نوشته‌هایی اعتراض خود را اعلام کرده اند.   

موضوع استخدام ناظران گندم از 3 سال پیش در وزارت جهاد وزارت کشاورزی مطرح است.

*10 هزار ناظر گندم امسال استخدام می‌شوند

وزیر جهاد کشاورزی سابق در آخرین روزهای وزارتش به خبرنگار فارس گفت: مقدمات استخدام 10 هزار فارغ‌التحصیل کشاورزی انجام شده و تا پایان سال 92 همه آنها استخدام خواهند شد.

به هر حال حدود 7 ماه به پایان سال 92 و اجرای قانون استخدامی که مجلس تصویب کرده باقی مانده است.

تولید گندم در کشور و افزایش عملکرد آن بسیار وابسته به کارشناسانی است که صبح تا شب در مزارع توصیه‌های ترویجی و کارشناسی را به کشاورزان یادآور می‌شوند.

وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم در وهله اول با احترام به قانون و نیز به این کارشناسانی که 10 سال تمام پای کار ایستاده‌اند تا محصول گندم و مهمترین محصول کشاورزی در داخل تولید شود باید به فکر استخدام آنها باشد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها