امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38713
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، 2 تبعه تاجیک عضو گروه «انصارالله» توسط مأموران امنیتی افغانستان در شمال این کشور دستگیر شدند. این ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، 2 تبعه تاجیک عضو گروه «انصارالله» توسط مأموران امنیتی افغانستان در شمال این کشور دستگیر شدند.

این افراد دوره‌های آموزشی عملیات تروریستی را در وزیرستان پاکستان گذرانده‌اند و در مناطق «پکتیا»، «پکتیکا» و «خوس» عملیات تروریستی انجام دادند، ضمن اینکه مردم تاجیکستان را دعوت به جهاد می‌کردند.

به نقل از خبرگزاری «آسیا پیلوس»، در همین راستا یکم شهریورماه در «فیض‌آباد» استان بداخشان نیز یک افراط‌گرای عضو همین گروه که دارای مواد منفجره و اسلحه کمری بود توسط مأمورین امنیتی دستگیر شد. 

پلیس افغانستان تصریح کرد که این 2 نفر زمینه را برای یک حمله انتحاری در استان بداخشان افغانستان آماده می‌کردند ضمن این که افراد گروه انصارالله از استان بداخشان وارد تاجیکستان شده و عملیات تروریستی را در آنجا انجام می‌دادند.

دادستانی تاجیکستان گروه افراط‌گرای انصارالله را از احزاب ممنوعه اعلام کرده و آنان را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

گروه افراطی انصارالله به مسئولیت «تبراف» مدتی است که فعالیت خود را علیه دولت فعلی تاجیکستان آغاز کرده است.

به گزارش رسانه‌های تاجیکستان تبراف در سال های 1992 تا 1997 در ترکیب نیروهای مخالف تاجیک علیه نیروهای حکومت فعلی جنگیده و پس از پایان جنگ شرایط موافقت‌نامه‌های صلح را نپذیرفته و به عضویت حرکت اسلامی ازبکستان درآمد.

وی گروهی را با نام انصار الله تشکیل داد تا علیه حکومت فعلی تاجیکستان مبارزه کند و این در حالی است که مقامات این جمهوری اعلام می‌کنند: اعضای گروه انصارالله در اردوگاه‌های تروریستی در افغانستان و پاکستان آموزش دیده و به منطقه آسیای مرکزی اعزام می‌شوند.

جماعت انصارالله چندی قبل خطاب به حکومت و پارلمان تاجیکستان بیانیه‌ای را صادر کرد که در آن امضای موافقت‌نامه تمدید حضور پایگاه «201» روسیه در این کشور محکوم شده بود.

حکومت تاجیکستان فعالیت جماعت انصارالله را به عنوان یک سازمان افراطی و تروریستی ممنوع اعلام کرده است. اتهامات این گروه حمله به پاسگاه مرزی «12 ارتش مرزبانی روسیه» و مبارزه علیه دولت تاجیکستان بوده که تحت پیگرد قرار گرفته است.

این درحالی است که اخیرا در استان ختلان تاجیکستان بیش از 20 نفر به اتهام عضویت در جماعت انصارالله و «جندالله» بازداشت شدند.

«امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان اخیرا در دیدار با فرهنگیان و روحانیون از افزایش فعالیت‌های افراط‌گرایانه و پیوستن شهروندان این کشور به گروه‌های تندرو ابراز نگرانی کرده است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها