امروز : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 25
۰۷:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38721
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 146
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، سند برنامه کلی اتحاد نیروهای اصلاح‌طلب تاجیکستان از سوی گروه تدوین‌کننده ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، سند برنامه کلی اتحاد نیروهای اصلاح‌طلب تاجیکستان از سوی گروه تدوین‌کننده سند ائتلاف این نیروها با اعمال برخی اصلاحات، تصویب شد.

متن سند مذکور در جلسه این اتحاد که به تازگی در ساختمان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان برگزار شد، به امضا رسید.

این مسئله در حالی است که در جلسه اتحاد نیروهای اصلاح‌طلب تاجیکستان که روز شنبه 10 آگوست در ساختمان حزب نهضت برگزار شده بود، طرح دکترین این اتحاد تازه‌تأسیس، مورد بررسی قرار گرفته بود اما به دلیل وارد کردن برخی تغییرات و اصلاحات از طرف شرکت‌کنندگان تصویب نشد.

این سند 2 صفحه‌ای که از طرف احزاب مخالف و سازمان‌های عضو اتحاد نیروهای اصلاح‌طلب تاجیکستان تهیه شده است، باید محور برنامه انتخاباتی نامزد واحد قرار گرفته و در صورت انتخاب شدن نامزد مخالفین به سمت ریاست جمهوری تاجیکستان، بایستی به طور کامل عملی شود.

در قسمت برنامه عملی سند مذکور آمده بود که نامزد این ائتلاف باید در مدت 2 سال، 2 توربین نیروگاه «راغون» را فعال کرده و نظام مالیاتی و سیاست دولت در مورد مهاجرین کاری را مورد بررسی قرار دهد.

هرچند در دکترین جدید این بند لغو شده و به جای آن تأمین کامل برق برای اهالی تاجیکستان آمده است، اما «رجب میرزا» روزنامه‌نگار تاجیک و عضو این اتحاد پیشنهاد کرد که مسأله راغون حتما در دکترین درج شود.

در این سند همچنین اصلاحات قانون اساسی پیش‌بینی شده که مهلت ریاست جمهوری به 2 دوره چهار ساله محدود شده و تقسیم صلاحیت‌های اداره دولت بین رئیس جمهور، نخست‌وزیر و پارلمان عملی شود.

نامزد واحد باید پارلمان یک بخشی (در حال حاضر پارلمان تاجیکستان از 2 بخش مجلس نمایندگان و مجلس ملی تشکیل شده است) تأسیس کرده که متشکل از 90 نماینده مردمی و 60 نماینده از فهرست احزاب بوده ضمن این که انتخاباتی بودن رؤسای ولایت، شهر و نواحی و شوراهای روستایی را تأمین کند.

این درحالی است که اتحاد نیروهای اصلاح طلب تاجیکستان روز 27 ژولای توسط احزاب مخالف (حزب نهضت اسلامی، حزب سوسیال دموکرات)، برخی سازمان‌های اجتماعی و شخصیت‌های شناخته شده با هدف معرفی نامزد واحد از سوی نیروهای مخالف برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، تشکیل شده است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار