امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۱۸:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38734
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۵
تعداد بازدید: 149
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس،اگرچه یکی از اتفاقات مهم  در تاریخ کشور ما که عامل بسیاری از تحولات سیاسی و اجتماعی شد دفاع مقدس بود.و اگرچه هنرهایی ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس،اگرچه یکی از اتفاقات مهم  در تاریخ کشور ما که عامل بسیاری از تحولات سیاسی و اجتماعی شد دفاع مقدس بود.و اگرچه هنرهایی مانند نمایش باید از دریچه هنر به بررسی و واکاوی چنین رویدادهای مهمی بپردازند اما متاسفانه تئاتر دفاع مقدس و مقاومت به صورت تدریجی در حال ضعیف و کم رنگ شدن است.شاید یکی از عمده ترین دلایل این عدم گرایش هنرمندان و ضعف تدریجی اینگونه از نمایش این باشد که متاسفانه بنا به دلایل مختلف مسئولان با اجرای چنین آثاری برخوردهای سلیقه‌ای می‌کنند و هنرمندان نیز به طبع آن گرایش خود را به این موضوع از دست می‌دهند.

مسعود دلخواه نویسنده، کارگردان و مدرس تئاتر در گفت‌و‌گو با فارس در این رابطه معتقد‌است: آدم‌های سر جای خود نیستند، یعنی اگر به چند تن از هنرمندان تئاتر بگویند که بروید و مسجدی را اداره کنید، مطمئن آن مسجد از مسیر درست خود بیرون می‌آید.
 
*مدیر فرهنگی باید معتقد، آگاه به سیاست‌ها کلان و دارای شناخت به حوزه هنر باشد
 
وی افزود: ما برای مدیریت فرهنگی و هنری‌مان صرفا نباید به یک شناخت کلی که از فرد داریم، اکتفا کنیم. باید ببینیم آن فرد که گزینه مسئولیت است تخصص هم دارد یا نه؟. مدیریت‌های فرهنگی و هنری در همه عرصه‌ها همچون جشنواره تئاتر مقاومت، فجر با دانشگاهی گاهی اوقات تحت مدیریت‌هایی است که ربطی به تئاتر ندارند این‌ها باید به افرادی که هم معتقد و به سیاست‌های کلان مملکت شناخت دارند ضمن اینکه در آن رشته تخصص داشته باشند، سپرده شود. اگر هیچ کدام از این موارد را هم ندارند و از طریق مختلف در منصبی گذاشته‌ شده‌اند حداقل از مشاوران متخصص استفاده کنند.
 
* دلیل افزایش برخورد با نمایش های دفاع مقدس وجود یک نگرش خاص مدیریتی است
 
این مدرس تئاتر در پاسخ به این سوال که چرا نمایش‌های مقاومت و دفاع مقدس با بیشترین برخوردهای مدیریتی و اصلاحاتی و ممیزی مواجه می شود،‌ بیان داشت: به دلیل حاکم بودن یک نگرش خاص به سیاست‌های فرهنگی و هنری است. این نگرش و سلیقه می‌خواهد خود را به هنرمندان اعمال کند و شما دلایل این موضوع و اقدامات را باید از افراد مسئول پرسید.

دلخواه با بیان اینکه خانه نشینی هنرمندان صاحب نظر و سبک به دلیل محدودیت نگرش برخی از مسئولان است،‌ گفت: هنرمندان فعال در این حوزه تئاتر دفاع مقدس و مقاومت مسلمان هستند و در مسلمان بودن آن شکی نیست افرادی مثل علیرضا نادری که دارای شناخت نظری و عملی نسبت به سال‌های دفاع مقدس دارند اما چرا چنین افرادی باید خانه‌نشین شوند؟ از نظر من علت این مسائل محدود بودن دیدگاه و نگرش بعضی مسئولان است اگر غیر از این است باید پاسخ مسئولین را هم شنید.
 
* عدم انتقادپذیری دیگر مشکل تئاتر مقاومت و دفاع مقدس
 
کارگردان نمایش «خانمچه و مهتابی» تصریح کرد: نکته دیگری هم که وجود دارد و عدم ظرفیت انتقاد‌پذیری در این بخش است، هنوز آثار بسیار عمیق و تأثیر گذار در رابطه با دفاع مقدس مخصوصا بعد از آن دفاع هشت ساله و در مورد بازماندگان جنگ وجود دارد، چه ایرادی دارد که هنرمند بیاید و به مسائل بازماندگان جنگ بپردازد.
 
* باید مسائل و سختی‌هایی که جانبازان متحمل می‌شوند، بیان شود
 
وی در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر اینکه یک ربع قرن از جنگ تحمیلی هشت ساله می‌گذرد، طی این سال‌ها آثار زیادی خلق شده است که اکثر آن شعاری بوده‌اند، چرا بعد از گذشت 25 سال هنرمندان وقتی می‌خواهند به پشت صحنه جنگ یعنی خانواده رزمندگان و تحلیل مسائل آنها بپردازند دوباره جلوی این موضوع گرفته می‌شود؟،‌ بیان داشت: صحبت‌هایی که می‌کنم از یک موضوع دلسوزانه برای تئاتر دفاع مقدس است یعنی دوست دارم که تئاتر مقاومت و دفاع مقدس تقویت شود. زمانی که جنگ ادامه دارد همه از جمله هنرمندان می‌پذیرند که نباید روحیه رزمنده‌ها تضعیف شود بنابراین زمانی که در حال جنگ و دفاع هستیم،‌ از نظر سیاسی و فرهنگی کاملا قابل قبول است که اخبار یا آثاری ایجاد نشود که روحیه رزمنده را تضعیف کند اما حالا که سال‌ها از جنگ گذشته چه اشکالی دارد که مسائل جانبازان عنوان نشود شاید راه‌حل بهتری برای برخورد با این افراد بتوانیم پیدا کنیم.

علاوه بر اینکه نباید تنها به پیروزی جنگ بسنده کنیم و باید به خسارت‌ها هم بپردازیم.خسارت‌هایی که هم در مورد ابزار و ساختمان‌ها بوده‌است و هم در مورد انسانها.
 
* باید مقاومت در فرهنگ و هنر ما منعکس شود
 
این نویسنده و کارگردان تئاتر بر ترویج فرهنگ مقاومت در آثار نمایشی، سینمایی و در ادبیات تاکید کرد و خاطرنشان کرد: ما باید این وقایع را به صورت همه جانبه در آثار و ادبیات خودمان منعکس کنیم. باید عبرت‌های بیشتری از این جنگ بگیریم آنچه که در مورد مقاومت و شهامت‌ها و جسارت قهرمانانه می‌گوییم، باید باشد و شکی نیست اما در کنارش باید این مسائل که عرض کردم بپردازیم اگر بخواهیم واقع تاریخی را در تمام ابعادش به ثبت برسانیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها