امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۰:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38755
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 124
مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص نسبت اعتدال با گفتمان عدالت و ...

مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص نسبت اعتدال با گفتمان عدالت و پیشرفت که از سوی رهبر معظم انقلاب در دهه چهارم مطرح شده است، اظهار داشت: گفتمان‌هایی که در انقلاب اسلامی از ابتدا که حضرت امام(ره) پرچمداری نهضت را آغاز کرد، مطرح شده، ذیل گفتمان انقلاب اسلامی است. 

فضائلی با بیان اینکه گفتمان‌های دیگری که در مقاطع مختلف مطرح می‌شود، متناسب با اقتضائات جامعه و در ذیل گفتمان انقلاب اسلامی قرار دارد، تصریح کرد: در زمان‌های مختلف بخش‌هایی از این گفتمان انقلاب ممکن است پر رنگ‌تر مطرح شود اما کلیت آن ذیل گفتمان انقلاب قرار دارد.

* نمی‌توان از اعتدال تلقی گفتمان داشت

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد:‌ اینکه آیا می‌توان از اعتدال تلقی گفتمان داشت یا خیر، محل بحث است و خیلی از صاحب‌نظران این موضوع را حداقل درباره آنچه که تاکنون از اعتدال مطرح شده، قبول ندارند و معتقدند نمی‌توان اعتدال را در قالب گفتمان گنجاند. 

فضائلی «اعتدال»را یک مشی رفتاری دانست که از لحاظ مبنایی مانند گفتمان چارچوب مشخص و متفاوتی ندارد.

وی در ادامه به سخنان مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ پرداخته و گفت: نکته مهمی که رهبری در مراسم تنفیذ بیان کردند این بود که اعتدال همان اسلام است؛ ممکن است عده‌ای بخواهند با برداشت‌های سوء از صحبت‌های آقای روحانی در خصوص اعتدال رنگ اسلامی آن را کمرنگ کنند اما قطعا روحانی چنین برداشتی ندارد.

فضائلی با اشاره به رفتارهایی که مبتنی بر گفتمان اسلامی صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: گفتمان اسلام در موقعیت‌های مختلف بهترین شیوه و روش را اتخاذ می‌کند و در واقع «اشداء علی الکفار و رحما بینهم» است.

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه برخورد با دشمن مغایرتی با عقلانیت ندارد، یادآور شد: خلاصه بحث رهبری در زمینه اعتدال همان چیزی است که اسلام می‌گوید و اگر ما اسلام را درست فهمیده و بر مبنای آن عمل کنیم به معنای اعتدال است.

وی تصریح کرد: آنچه که رهبری به عنوان دهه پیشرفت و عدالت مطرح کردند برگرفته از گفتمان انقلاب اسلامی است که در دهه چهارم باید به پیشرفت جامعه دینی و تبدیل آن به یک الگو و مدل منتج شود.

فضائلی خاطرنشان کرد: در حال حاضر گفتمان پیشرفت و عدالت در ذیل انقلاب اسلامی مطرح است و اگر ما اعتدال را به عنوان یک شیوه بررسی کنیم این موضوع نیز در ذیل گفتمان پیشرفت و عدالت قرار می‌گیرد.

* اعتدال راه رفتن میان حق و باطل نیست

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه اعتدال به معنای اجازه دادن به تعدی دشمن و راه رفتن میان حق و باطل تعریف نمی‌شود، تاکید کرد: از مجموعه صحبت‌های آقای روحانی در خصوص اعتدال می‌توان متوجه شد که اعتدال مدنظر او مبتنی بر تفکر اسلامی و انقلابی است و طبیعی است که هرچه این موضوع را بیشتر تبیین کند جلوی سوء برداشت‌ها گرفته خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها