امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۶:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38796
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 87
کامیار علینقی مدیر نشر کتاب آبان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره راهکارهایی برای افزایش سرانه مطالعه، اظهار کرد:  یکی از ...

کامیار علینقی مدیر نشر کتاب آبان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره راهکارهایی برای افزایش سرانه مطالعه، اظهار کرد:  یکی از عامل‌های اثرگذار بر فروش کتاب‌ها، معرفی کتاب و اطلاع‌رسانی است. تلویزیون در مرحله نخست و پس از آن سایت‌های پربازدید می‌توانند روی فروش کتاب‌ها اثر بگذارند. اطلاع‌رسانی برای کتاب‌ها به خصوص برای ناشران خصوصی بسیار اثر گذار است اما متاسفانه کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی افزود: بسیاری از کتاب‌های خوب به دلیل معرفی نشدن در دست مخاطبان قرار نمی‌گیرند و راه‌های ارتباط جمعی برقرار نیست.  در برخی از برنامه‌های خیلی محدود تلویزیونی کتاب‌هایی معرفی می‌شوند اما این کتاب‌ها برای مخاطب خاصی هستند و عمومیت ندارند. در این برنامه‌ها فقط کتاب‌های ناشران دولتی معرفی می‌شوند و موضوعات خاصی را در بر می‌گیرند.

این مدیر نشر با اشاره به اینکه در پایین بودن سرانه مطالعه فقط مسائل اقتصادی مطرح نیست: حتی در خانواده‌هایی که از سطح درآمد بالایی برخوردارند و مشکلی برای خریداری کتاب ندارند هم اقبالی به کتاب نشان داده نمی‌شود. اگر فقط 5درصد جامعه ایران اهل مطالعه بودند تیراژ کتاب‌ها به زیر 1000 نسخه نمی‌رسید.

علینقی در بخشی دیگری از سخنان خود درباره افرادی و نهادهایی که می‌توانند بر روی مطالعه اثرگذار باشند، خاطرنشان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش،  صدا و سیما و نهادهای دولتی و خصوصی بر روی این موضوع موثر هستند اما خود افراد و اساتید هم به نوبه خود می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند. به طور نمونه اساتید دانشگاه‌ها اگر با کتاب‌های تازه منتشر شده آشنا باشند می‌توانند راهنمای خوبی برای دانشجویان باشند.

وی اضافه کرد: کتابفروشی‌های بزرگ در تهران و برخی از شهرستان‌ها رواج یافته‌اند، اگر فروشنده آگاه به موضوعات و محورهای کتاب‌ها در این کتابفروشی‌ها فعالیت کنند نقش موثری خواهند داشت. همچنین خود مولفین پس از چاپ کتاب پیگیر کتاب‌های خود باشند و با مردم و مخاطبان در ارتباط قرار گیرند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها