امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۰۰:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38831
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اکبر فاضل صبح امروز در مراسم برگزاری آزمون بورد تخصصی دندانپزشکی که در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اکبر فاضل صبح امروز در مراسم برگزاری آزمون بورد تخصصی دندانپزشکی که در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: این آزمون بیست و نهمین آزمون بورد دندانپزشکی است. تمام 29 دوره بعد از انقلاب برگزار شده است و چهارمین سالی است که به طور متوالی در دانشکده دندانپزشکی تهران برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: تعداد شرکت‌کنندگان در این آزمون 422 نفر هستند البته 440 نفر ثبت‌نام کرده بودند که 18 نفر آنها مدارکشان کامل نبود، از این تعداد 252 نفر داوطلب زن و 170 نفر مرد هستند.

فاضل افزود: در میان شرکت‌کنندگان 140 نفر متعهد عام هستند به این معنی که 2.5 برابر سالهای تحصیل را باید در مناطق محل تعهد خود خدمت کنند.

دبیر شورای تخصصی آموزش دندانپزشکی وزارت بهداشت افزود: 143 نفر نیز تعهد بومی دارند که 3 برابر مدت تحصیل را باید در این استان‌های خاص خدمت کنند که 9 سال است.

وی ادامه داد: از مزایای آزمون بورد، مرحله شفاهی آن است که بر اساس توانمندی‌های افراد برگزار می شود.

فاضل گفت: آزمون بورد تخصصی دندانپزشکی در 10 رشته صبح امروز برگزار شد که بیشترین داوطلب در رشته ارتودنسی با 62 نفر و کمترین در رشته آسیب‌شناسی دندان با 22 نفر شرکت کرده است.

وی گفت: در سال 84 که مسئولیت دبیرخانه تخصصی دندانپزشکی را داشته‌ایم ظرفیت ورودی‌ها 140 نفر بود اما اکنون بیش از 400 نفر شده است.

وی گفت: اعلام نیاز ما برای اعضای هیئت علمی رشته دندانپزشکی 38 نفر بوده است که فقط با 3 نفر از آنها اعلام موافقت شده است.

جریمه‌های سنگین برای متخصصانی که به مناطق محروم نمی‌روند

وی در مورد سهمیه مناطق محروم در رشته دندانپزشکی عمومی گفت: حدود 4 نوع تعهد داریم که در تعهد دندانپزشکی عمومی جداولی طراحی شد و این امکان را داده است که این تعهد را خریداری کنند اما در تعهد مناطق محروم در رشته‌های تخصصی یک تعهد محضری وجود دارد و افراد نمی‌توانند به این مناطق نروند چرا که جریمه‌های سنگین متوجه آنها می‌شود.

نیاز بالای شبکه بهداشت و درمان به دندانپزشک

فاضل گفت: در رشته دندانپزشکی عمومی افرادی که باید در مناطق محروم خدمت کنند 6 سال اول خدمت را می‌توانند طبق جدولی که در سال 60 طراحی شده با پرداخت مبالغ پایین، بخرند و 6 سال دوم را در صورت اعلام نیاز دانشگاه سپری کنند که آن هم انجام نمی‌شود.

وی گفت: خرید خدمت باعث شده تا در سیستم شبکه نیاز فراوانی داشته باشیم و این به دلیل ناهماهنگی بین حوزه بهداشت و آموزش است.

خرید خدمت با 2 میلیون تومان

دبیر شورای تخصصی آموزش دندانپزشکی وزارت بهداشت گفت: دست آخر هم این فارغ‌التحصیلان پایان‌نامه‌هایشان را برای امضا می‌آورند که 12 سال تعهد را با 2 میلیون تومان می‌خرند، این میزان به اندازه شهریه مهدکودک‌های ما هم نیست.

وی گفت: جداول قیمتی باید اصلاح شود و دانشگاه‌ها عدم نیاز ندهند، برخی از این داوطلبان از نمایندگان مجلس، استاندار و فرماندار نامه می‌آورند تا تعهدشان آزاد شود در حالی که باید قانونمند شود.

فاضل، جذب دندانپزشک را در سیستم شبکه یکی از چالش‌های موجود دانست و گفت: این افراد فقط با حقوق 500 هزار تومان می‌توانند استخدام شوند و به آنها گفته می‌شود مجوز استخدام موجود نیست، باید در سیستم شبکه کاری کرد که این افراد جذب شوند و ردیف حقوقی داشته باشند.

درخواست جذب 3 هزار دندانپزشک در زمان دستجردی

فاضل گفت: درخواست جذب 3 هزار دندانپزشک را برای سیستم شبکه در زمان وزارت وحید دستجردی دادیم و او این درخواست را به دفتر ریاست‌جمهوری منعکس کرد اما عملی نشد.

وی گفت: هزینه‌هایی که مردم از جیب می‌پردازند 70 درصد است که در طیف خدمات درمانی، هزینه‌هایی که در رشته دندانپزشکی مردم می‌دهند با تمام خدمات دیگر برابری می‌کند.

ارائه خدمات سطح یک برای جلوگیری از پوسیدگی دندان نوزادان

دبیر شورای تخصصی آموزش دندانپزشکی وزارت بهداشت از اجرای سطح یک پیشگیری از بیماری‌های دندانپزشکی در مناطق محروم خبر داد و گفت: رشته کاردانی بهداشت دهان و دندان را راه‌اندازی کردیم که طبق برنامه  5 ساله در سال 97 وظیفه‌شان جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها و ارائه خدمات پیشگیرانه است تا حتی از پوسیدگی دندان نوزادان جلوگیری شود.

به ازای هر 2500 ایرانی یک دندانپزشک وجود دارد

فاضل گفت: برای سطح 2 خدمات، دندانپزشکی عمومی مطرح است. در حال حاضر 30 هزار دندانپزشک داریم و برای هر 2500 نفر یک دندانپزشک وجود دارد و با میانگین جهانی برابری می‌کند اما مشکل توزیع ناعادلانه مطرح است که با گزینش بومی به استان‌ها این مشکل را برطرف می‌کنیم.

دبیر شورای تخصصی آموزش دندانپزشکی وزارت بهداشت افزود: در سطح 3، خدمات تخصصی مطرح است تا در نظام ارجاع فردی متخصص پاسخگوی خدمات ارجاعی بیماران استانش باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها