امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38865
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «خوشنویسی» حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران وابسته به بنیاد ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «خوشنویسی» حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران وابسته به بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی (دانشنامه جهان اسلام)، از سوی انتشارات کتاب مرجع منتشر شد.

در این کتاب جنبه‌های مختلف هنر خوشنویسی از آغاز دوران اسلامی تا آخرین تحولات آن در دهة 2000 میلادی در چهار فصل و پانزده گفتار بررسی شده است. از مهم‌ترین مباحث این کتاب روند شکل‌گیری هنر خط، سیر تاریخی کتابت قرآن، تاریخ تحولات خوشنویسی در سرزمین‌های اسلامی شامل ایران، ترکیه، شبه‌قارة هند، مصر، شمال افریقا، شرق آسیا (چین، مالزی، اندونزی، خطاطی در دوره معاصر، خطاطی و عرفان، شیوه‌های آموزش خوشنویسی در فرهنگ اسلامی، ابزارها و مواد خطاطی، کاربرد خط در هنرهای دیگر، و انواع روش‌های تفنن و ذوق‌ورزی در خوشنویسی است.

نویسندگان این بخش‌ها به ترتیب عبارتند از ولی‌الله کاووسی (عضو هیئت علمی بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی)، مهدی صحراگرد (عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد مشهد)، پروفسور شیلا بلر (استاد هنر اسلامی دانشگاه بوستون امریکا)، آیدین آغداشلو ، علیرضا هاشمی‌نژاد (مدرس دانشگاه کرمان)، افسانه منفرد (عضو هیئت علمی بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی)، و سیدمحمدمجتبی حسینی (رئیس موزه ملک).

در سرتاسر مباحث کتاب از معتبرترین منابع درجه اول و آثار پژوهشگران معاصر به زبان‌های فارسی، عربی، ترکی، اردو ،انگلیسی و فرانسه استفاده شده است. ترجمه کتاب به زبان‌های عربی و انگلیسی نیز همزمان در حال انجام است و به زودی منتشر خواهد شد.

این کتاب که در عین اختصار، جامع‌ترین مجموعه‌ای است که تا کنون به زبان فارسی دربارة هنر خوشنویسی در تمدن اسلامی منتشر شده است، به همت گروه هنر و معماری دانشنامة جهان اسلام در 300 صفحه و به قیمت 9000 تومان در کتابفروشی‌های فرهنگی در دسترس علاقه‌مندان است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها