امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۵:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38870
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 74
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-مهدی خدایی: در تاریخ 6 تیرماه 1391 پس از اعلام تصویب اهداف هشت‌گانه آموزش عمومی قرآن کریم در کمیسیونی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-مهدی خدایی: در تاریخ 6 تیرماه 1391 پس از اعلام تصویب اهداف هشت‌گانه آموزش عمومی قرآن کریم در کمیسیونی به همین نام در شورای توسعه فرهنگ قرآنی، نگارنده همین مطلب ضمن یادداشتی با عنوان «سند راهبردی آموزش عمومی قرآن و توقف در بخش اهداف پس از 3 سال» آورده است:

تمسک به قرآن و عترت، شناخت قرآن کریم، توانایی خواندن، درک معنای آیات قرآن کریم، حفظ آیات و سوره‌ها، انس با قرآن کریم و تدبر در آیات قرآن کریم هشت هدف تصویبی برای آموزش عمومی قرآن کریم اعلام شده‌اند.

با نگاهی اجمالی به عناوین این اهداف می‌توان به بدیهی بودن آنها پی برد؛ آیا به واقع برای تعیین این موارد نیاز به سه سال زمان بود؟

پرواضح است که رجوع به قرآن در حالت عادی نمی‌تواند با اهدافی غیر از اهداف تصویبی فوق‌الذکر صورت پذیرد و آنچه از شورای توسعه فرهنگ قرآنی انتظار می‌رود ارائه برنامه‌ای برای چگونگی تحقق این اهداف است.

یک سال پشت درهای شورای توسعه 

تهیه مصوبه اهداف آموزش عمومی قرآن کریم از زمان تشکیل کمیسیون مربوط به آن در شورای توسعه فرهنگ قرآنی و با مسئولیت وزارت آموزش و پرورش 3 سال به طول انجامید و پس از آن باید به مجمع مشورتی این شورا می‌رفت تا با بحث و بررسی نهایی و تصویب در شورای توسعه فرهنگ قرآنی تبدیل به قانون شود، اما از تیرماه 1391 تاکنون که مصوبه مذکور به مجمع مشورتی شورا ارائه شده است یک سال می‌گذرد و تاکنون خبری از سرنوشت آن منتشر نشده است.

اهداف مذکور در صورت اجرای دقیق خواهد توانست بخش مهمی از خلأ موجود در آموزش‌های قرآن کشور را برطرف کند، اما با تعیین چند هدف بدیهی و بدون آیین‌نامه اجرایی و تقسیم نشدن مسئولیت اجرا بین دستگاه‌های قرآنی که نمی‌توان به آن اهداف دست یافت.

اول آموزش بعد آزمون

 روز گذشته خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در گزارشی تحلیلی از دو آزمون قانونی کشور در رشته‌های قرائت و حفظ قرآن کریم این نتیجه را عنوان کرد که عدم شرکت و توفیق گسترده در این آزمون‌ها علاوه بر نقص در تبلیغات، ریشه در عدم جامعیت آموزش‌های قرآنی و نیاز حافظان و قاریان قرآن کریم به کسب مهارت در برخی از مفاد آزمون‌های مذکور دارد.

خب در حالی که بیش از چهار سال است که تهیه اهداف آموزش عمومی قرآن کریم به طول انجامیده است؛ چگونه می‌توان به رونق یافتن این دو آزمون امیدوار بود؟

شورای توسعه فرهنگ قرآنی هم که چهار سال از تأسیس آن می‌گذرد و بناست امور قرآنی کشور را سیاستگذاری و هدایت کند و مبدأ تصویب قانون و آیین‌نامه هر دو آزمون مذکور است اهداف آموزش عمومی قرآن کریم هم قرار است از همانجا صادر شود.

ساده‌ترین مسیر تعلیم از جذب مخاطب، آموزش و اخذ آزمون تشکیل شده است. سؤال اینجاست که این شورای راهبردی در حالی آزمون‌های تخصصی تصویب و برگزار می‌کند که 4 سال است اهداف آموزش عمومی را نه تنها اجرایی نکرده بلکه مراحل تصویب آن را نیز تکمیل نکرده است.

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اعلام آمادگی می‌کند تا چنانچه نتایجی در این خصوص در شورای توسعه فرهنگ قرآنی حاصل شده است آن را منعکس کند.

انتهای پیام/م.خ  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها