امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۱۶:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38881
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۱
تعداد بازدید: 82
ابوالقاسم حکیمی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهارداشت: اعلام نرخ دلار 3200 تومان از سوی رئیس کل ...

ابوالقاسم حکیمی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهارداشت: اعلام نرخ دلار 3200 تومان از سوی رئیس کل جدید بانک مرکزی واقعی نبوده و واکنش صاحب نظران اقتصادی را به دنبال داشته است.

وی با بیان اینکه نرخ واقعی دلار  همان مبادله ای یعنی2500 تومان است، تأکید کرد: بانک مرکزی باید بتواند نرخ دلار در بازار آزاد را به نرخ مبادله ای نزدیک کند.

این اقتصاددان تأکید کرد: اولین سخنان رئیس کل جدید بانک مرکزی در تناقض آشکار با شعار دولت برای مهارتورم قراردارد و صحبتهای وی عملا با شرایط فعلی و نیز با سیاستهای دولت ناهمخوان است.

وی افزود: در شرایطی که مردم امیدوار به کاهش نرخ تورم هستند و دولت بر تلاش برای کنترل نرخ تورم تأکید دارد، اعلام قابل دفاع بودن نرخ دلار 3200 تومان در تناقض آشکار با سیاستهای دولت قرار دارد.

* نزدیک کردن نرخ ارز آزاد به نرخ مبادله ای در 2 سال آینده

حکیمی پور تأکید کرد: نرخ ارز آزاد در 100 روز به مبادله ای نزدیک نخواهد شد. این مسأله غیر ممکن است و تحقق این مهم به 2 سال زمان نیاز دارد.

* تداوم هدفمندی یارانه ها به شکل فعلی اشتباه است

وی با تأکید بر اینکه تداوم هدفمند کردن یارانه ها به شکل فعلی اشتباه است، گفت: دولت باید بتواند یارانه ای  را که به طور نقدی به سه دهک بالای جامعه می پرداخت در قالب شرکت سهامی عام به تولید اختصاص دهد و با ایجاد اشتغال و از محل سود حاصله، این یارانه را به سه دهک مذکور  اختصاص دهد.

این استاد دانشگاه گفت: در مورد اختصاص یارانه به دهک‌های پایین جامعه نیز باید ترتیبی اتخاذ شود تا یارانه نقدی فعلی افزایش یافته و در کنار آن، به اختصاص یارانه غیرنقدی در قالب کالاهای اساسی نیز اقدام شود و هر شش ماه نیز گزارش مربوط به این اقدام به اطلاع مردم برسد.

* نرخ سود تسهیلات و سپرده ها دستوری نباشد

حکیمی پور با تأکید بر اینکه نرخ سود تسهیلات و سپرده ها نباید دستوری باشد، گفت: علاوه بر این باید توان علمی شورای پول و اعتبار افزایش یابد و از طرفی در ترکیب آن علاوه بر افراد بانکی از اندیشمندان اقتصادی نیز بهره گرفته شود.

وی افزود: اعضای هیأت مدیره بانکها نیز باید به جای 5 نفر تا 20 نفر افزایش یابد تا خوراک اطلاعاتی اقتصادی لازم در اختیار سیستم بانکی قرار گیرد. در این میان از اندیشمندان اقتصادی، اساتید دانشگاه و .... به طور غیرموظف می توان بهره گرفت.

* مدیریت تدوین سود تسهیلات و نرخ ارز باید به صورت شناور اعمال شود

حکیمی پور گفت: در گذشته همیشه بین نرخ سود بانکی و نرخ ارز و تورم دستوری عمل می شد و این درست نبود. در مباحث علمی تأکید می شود که نرخ سود بانکی باید تابعی از تورم باشد.

این اقتصاددان تأکید کرد: براین اساس باید ابتدا تورم تحت کنترل درآید تا براساس بتوان نرخ سود بانکی و نرخ ارز را تعیین کرد.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: هدف بانک مرکزی باید تقویت ارزش پول ملی و بالا بردن قدرت خرید باشد. همچنین باید تلاش کند تا با تحت کنترل درآوردن تورم، موجبات تعیین نرخ سود بانکی را فراهم کند.

وی تأکید کرد: مدیریت تدوین سود تسهیلات و نرخ ارز باید به صورت شناور اعمال شود.

* منبع درآمدی کشور بازنگری شود

وی با بیان اینکه چین بنا بود تا در جریان فروش نفت، 11 تا 12 پالایشگاه برای ایران ایجاد کند گفت: چین به تعهدات خود عمل نکرده و ایران باید بتواند ضمن ایجاد تنوع مشتریان نفتی اش، در منابع درآمدی کشور بازنگری کند.

حکیمی پور با اشاره به اینکه با پذیرش نرخ ارز 3200 تومان علاوه بر دولت ، مردم نیز ضرر خواهند کرد گفت: نرخ ارز ۲۵۰۰ تومانی با رفع تحریمها باید به کمتر از میزان فعلی کاهش یابد.

وی یادآور شد: انتخاب سیف با توجه به سوابق عملکردی وی، انتصاب مناسبی برای پست ریاست کلی بانک مرکزی نیست.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها