امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۷:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38899
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۴
تعداد بازدید: 73
«ترکی حسن» سرتیپ بازنشسته ارتش و کارشناس امور نظامی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد: هیچ ...

«ترکی حسن» سرتیپ بازنشسته ارتش و کارشناس امور نظامی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد: هیچ یک از شروطی که آمریکا برای حمله نظامی به سوریه از آنها سخن می‌گوید، هم اکنون فراهم نیست و در چنین شرایطی اگر آمریکا دست به اقدام نظامی علیه سوریه بزند، بدون تردید شکست دیگری را برای خود رقم خواهد زد که نمونه آن را در عراق ملاحظه کردیم.

این کارشناس امور نظامی سوریه در ادامه افزود: نیروهای ارتش سوریه در روز بیست و دوم ماه جاری میلادی و چند روز پیش از حمله شیمیایی گروه‌های مسلح، دست به حمله‌ای پیشگیرانه علیه این گروه‌ها زدند و به همین دلیل ارتش سوریه به وظیفه مهم خود در پاکسازی کشور از وجود گروه‌های مسلح ادامه خواهد داد.

حسن گفت: هدف افراد مسلح از به کارگیری سلاح شیمیایی متوقف کردن عملیات‌های نظامی ارتش سوریه در تمام محورهایی است که دمشق، مرکز سوریه را در برگرفته است.

وی تاکید کرد: غیر از آن اهداف دیگری از این اقدام وجود دارد و آن تحریف روند تحقیق گروه بازرسان بین‌المللی در قضیه استفاده از سلاح شیمیایی برای تحقق دستاوردهای سیاسی بیشتر و توجیه دخالت خارجی در سوریه است.

اما در خصوص تهدیدات آمریکا و کشورهای غربی به استفاده از گرینه نظامی علیه نظام سوریه این سرتیپ بازنشسته ارتش سوریه گفت که شرایط این حمله هم اکنون برای آمریکا فراهم نیست و در این شرایط آمریکا حاضر نیست، شکست دیگری همچون شکست عراق را برای خود رقم بزند، چون هنوز این شکست از خاطر آمریکایی‌ها محو نشده است.

وی ادامه داد: کسی منکر این امر نیست که آمریکا توان حمله نظامی به سوریه و استفاده از گزینه مستقیم نظامی از سوریه را دارد و می‌تواند به اهداف مورد نظر خود در سوریه دست یابد، به ویژه آنکه آمریکا از امکانات و تکنیک‌های نظامی بالایی نیز برخوردار است که به این کشور اجازه می‌دهد، با ناوها و زیر دریایی‌های خود به خصوص از طریق پایگاه نظامی «انجرلیک» ترکیه وارد دریای مدیترانه شود، اما نکته مهم اینجاست که بر افروختن آتش چنین جنگی بسیار آسان است و هرکس یا هر طرفی می‌تواند، آتش این جنگ را برافروزد، اما در صورت برافروخته شدن این جنگ، چه کسی و چگونه آن را خاموش خواهد کرد.

سرتیپ حسن افزود: بازتاب‌های این جنگ بدون تردید پیش از آغاز آن قابل پیش‌بینی نیست، بلکه بازتاب‌های واقعی این آتش افروزی پس از آغاز و واکنش ارتش سوریه به حمله نظامی غرب و آمریکا مشخص خواهد شد، به خصوص که ارتش سوریه ارتشی حرفه‌ای و اعتقادی است و این جدای از محور مقاومت است که از ایران تا عراق و سوریه و حزب الله کشیده شده و این محور بدون تردید به حمایت از سوریه برخواهد خاست.

اما درباره بازتاب‌های نشستی که قرار است، فرماندهان نظامی ارشد ده کشور ظرف روزهای آینده در اردن داشته باشند و در آن نشست درباره بحران سوریه و بازتاب‌‌های آن به بحث و تبادل نظر بپردازند، این کارشناس امور نظامی سوریه گفت: تمام این نشست‌ها و رایزنی‌ها و بحث و تبادل‌نظرها را باید در چارچوب فشارهای روحی و روانی و جنگ تبلیغاتی و رسانه‌ای دشمنان سوریه علیه نظام این کشور ملاحظه کرد تا شاید به این طریق موجب بهبود وضعیت و جایگاه آمریکا در مذاکراتش با طرف روسی یا در همان حال با سوریه شوند.

وی تاکید کرد که نشست اردن بدون تردید گرینه‌های نظامی را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد، اما نتیجه این نشست هرچه باشد و چه دخالت خارجی را تصویب کند و چه تصویب نکند، تاثیری بر مردم سوریه نخواهد گذاشت، چون مردم سوریه، مردمی هستند که به غیر از خود و ارتش این کشور بر طرف دیگری تکیه ندارند، افزون بر اینکه سوریه در کنار خود هم پیمانانی همچون ایران و روسیه و حزب الله را دارد که هیچ‌گاه این کشور را در چنین وضعیتی به حال خود رها نخواهند کرد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها