امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۶:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3892
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۴
تعداد بازدید: 137
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، حسین هژبری معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش امروز در نشست خبری که در ساختمان زنده‌یاد ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، حسین هژبری معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش امروز در نشست خبری که در ساختمان زنده‌یاد علاقه‌مندان این وزارتخانه به مناسبت هفته مشاغل برگزار شد، با بیان اینکه در زمینه تربیت شغلی دانش‌آموزان یک‌جور غفلت و کم‌کاری از سوی برخی خانواده‌ها مشاهده می‌شود، اظهار داشت: 20 هزار مشاور در آموزش و پرورش که عمدتاً در دبیرستان‌ها حضور دارند به هدایت تحصیلی دانش‌آموزان می‌پردازند.

وی با بیان اینکه هدایت تحصیلی باید در دوره راهنمایی اتفاق بیفتد، گفت: بر اساس سند تحول آموزش و پرورش و سند برنامه درسی ملی، هدایت تحصیلی در دوره «متوسطه اول» (راهنمایی) انجام می‌شود.

هژبری با بیان اینکه هفته مشاغل در نیمه اول اردیبهشت ماه برگزار می‌شود، ادامه داد: دستورالعملی به استان‌ها ابلاغ شد و بسته آموزشی بر اساس آن اجرا می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه اطلس مشاغل هر استان با نگاه بومی و منطقه‌ای تهیه شده است، افزود: در 750 منطقه آموزش و پرورش نمایشگاه مشاغل را پیش‌بینی کردیم که از دهه فجر فعالیت خود را آغاز کردند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش به برگزاری آزمون رغبت تحصیلی بین دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: نتیجه این آزمون در اختیار مشاوران قرار گرفته است تا به مشاوره شغلی و تحصیلی دانش‌آموزان بپردازند.

وی اضافه کرد: دعوت از کارآفرینان و صاحبان موفق شغل‌های مختلف در مدارس و بازدید از مراکز صنعتی از جمله برنامه‌های این هفته است.

هژبری با بیان اینکه در حال حاضر هدایت تحصیلی در پایه اول متوسطه انجام می‌شود، گفت: هدایت تحصیلی از سال تحصیلی 94 به دوره راهنمایی باز می‌گردد.

* فعالیت 20 هزار پایگاه تابستانی برای دانش‌آموزان

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش به برنامه‌های اوقات فراغت آموزش و پرورش اشاره کرد و اظهار داشت: برای تابستان امسال 20 هزار پایگاه تابستانی در نظر گرفته شده است؛ ضمن اینکه 32 نهاد نیز در این زمینه فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: شعار امسال در اوقات فراغت، «هر دانش‌آموز، یک مهارت» نام دارد که در نظر داریم دانش‌آموزان در ایام تابستان با یک مهارت آشنا شوند.

هژبری اضافه کرد: دانش‌آموزان دوست ندارند در ایام تابستان نیز در مدارس باشند به همین دلیل برنامه‌های اوقات فراغت با محوریت کانون‌های فرهنگی ـ تربیتی، اردوگاه‌ها، مجموعه‌های ورزشی و فرهنگی، پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی و مدارس جذاب اجرا می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه هیچ محدودیتی در پذیرش دانش‌آموزان در پایگاه‌های تابستانی نداریم، گفت: هزینه زیادی برای حضور دانش‌آموزان در پایگاه‌های تابستانی مد نظر گرفته نشده است و حتی در برخی موارد برای دانش‌آموزی که امکان پرداخت ندارند، هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.

* شرکت 20 میلیون دانش‌آموز در مسابقات فرهنگی و هنری

هژبری به برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری دانش‌آموزان اشاره کرد و بیان داشت: حدود 20 میلیون دانش‌آموز در مسابقات فرهنگی و هنری شرکت می‌کنند؛ به این معنا که ممکن است یک دانش‌آموز در چند مسابقه شرکت کند.

وی افزود: مسابقات اداره کل قرآن، نماز و عترت در بخش‌های مختلف مانند قرآن، اذان، مداحی، نماز، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه برگزار می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مسابقات فرهنگی و هنری نیز در بخش‌های فیلم، سرود، نمایش، ادبی و هنرهای تجسمی و دستی در 48 عنوان، برگزار می‌شود، ادامه داد: مرحله منطقه‌ای مسابقات برگزار شده است و در حال حاضر مرحله استانی در حال برگزاری است.

وی اضافه کرد: مرحله کشوری نیز با حدود 10 هزار دانش‌آموز برگزار می‌شود و از همه دانش‌آموزان شرکت کننده نیز به نوعی تقدیر می‌شود.

هژبری به فعالیت 52 هزار گروه سرود در مدارس اشاره کرد و گفت: هزار گروه سرود فاخر داریم که در مراسم و برنامه‌های مختلف نیز حضور دارند.

وی از تهیه کتاب «سرمشق تربیت» خبر داد و گفت: تجربه 34 ساله معاونت پرورشی در این کتاب جمع‌آوری شده است و شامل 116 برنامه است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها