امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۸:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38949
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۵
تعداد بازدید: 218
 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست خبری اسحاق صلاحی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که امروز در سالن جلسات این ...

 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست خبری اسحاق صلاحی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که امروز در سالن جلسات این کتابخانه برگزار شد با تمام نشست‌های‌ خبری‌ برپا شده در این کتابخانه متفاوت بود چراکه جمعی از روشندلان عرصه خبر و فارغ‌التحصیلان و نخبگان عرصه فرهنگ و ادب نیز با مسئولانی از مؤسسه عصای سفید حضور داشتند.

در این مراسم محمد اعتماد، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل مؤسسه خیریه عصای سفید، بیان داشت: امروز یک روز تاریخی برای نابینایان است چراکه «پژوهشکده عصای سفید» برای این گروه از مخاطبان در کتابخانه ملی ایران راه‌اندازی شده است.

وی اضافه کرد: از همه رسانه‌ها تقاضا دارم که به بحث آزمایشات ژنتیکی توجه بسیار داشته باشند و ترویج دهنده این آزمایشات در خانوار باشند.

* اصغرنیا: کسب بالاترین درجه‌های علمی توسط روشندلان کشور

در ادامه محمدحسن اصغرنیا، عضو هیأت مدیره مؤسسه عصای سفید، بیان داشت: شعار ما در این مؤسسه «راهم را هموار کن، همه چیز را خواهم دید» است.

وی اضافه کرد: برخی از نابینایان کشور تا درجه عالی تحصیلی پیش رفته و اکنون یکی از دکترین این مملکت به شمار می‌روند.

* رستمی: مکانی به آرشیوی پایان‌نامه‌های نابینایان اختصاص یابد

در ادامه این مراسم رستمی، یکی از روشندلان عرصه فرهنگ و ادب از رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تقاضا کرد تا مکانی به آرشیو پایان‌نامه‌های نابینایان اختصاص یابد که در نهایت اسحاق صلاحی، این پیشنهاد را پذیرفت.

* سرمدی: توانمندی نابینایان باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد

بهمنی یکی از خبرنگاران صدا و سیما که در جنگ آمریکا با عراق دیدگانش را از دست داده بود، به قدردانی از مؤسسه خیریه عصای سفید و کتابخانه ملی ایران پرداخت و سپس محمدتقی سرمدی، مدیر انتشارات سرمدی و عضو هیأت مدیره مؤسسه عصای سفید، بیان داشت: حدود 200 تا 230 هزار نابینای مطلق در کشور وجود دارد که سه برابر آن یک چشمی‌ها بوده که در شرف نابینایی و حوادث قرار دارند.

وی با بیان اینکه نابینایان بالاترین آمار تحصیل دانشگاه را به خود اختصاص داده‌اند، ادامه داد: در نهان عزیزان نابینا، توانمندی‌های بسیاری وجود دارد که باید این توانمندی‌ها مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

* امضای تفاهم‌نامه همکاری میان کتابخانه ملی و مؤسسه خیریه عصای سفید

در پایان این مراسم تفاهم‌نام‌ای میان کتابخانه ملی ایران و مؤسسه خیریه عصای سفید به امضاء رسید که مفاد آن را در ذیل می‌خوانید: تفاهم‌نامه همکاری

با استعانت از خداوند متعال، این تفاهم‌نامه به منظور همکاری در تبادل و اشتراک منابع اطلاعاتی و فعالیت‌های پژوهشی بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی آقای دکتر اسحاق صلاحی به نشانی تهران، بزرگراه حقانی، بلوار کتابخانه ملی که در این تفاهم‌نامه «سازمان» نامیده می‌شود و از طرف دیگر، مؤسسه خیریه عصای سفید به نمایندگی جناب آقای محمد اعتماد به نشانی: خیابان سیدجمالالدین اسد آبادی، میدان فرهنگ، خیابان 46 غربی، پلاک 30 که در این تفاهم‌نامه «مؤسسه» نامیده می‌شود، منعقد می‌گردد:
ماده (1): موضوع

بهره‌گیری متقابل طرفین از منابع اطلاعاتی، ظرفیت‌ها و فرصت‌های پژوهشی، مطالعاتی و تخصصی.
ماده (2): توافقات طرفین

1_2: همکاری در زمینه فراهم نمودن فرصت‌های برابر یادگیری برای افراد کم‌بینا و نابینا از طریق بخش اختصاصی کتابخانه ملی.

2_2: همکاری مؤسسه برای تهیه آرشیو شفاهی از افراد برجسته کم‌بینا و نابینا.

2_4: همکاری در برگزاری گردهمایی‌ها و سمینارهای علمی _ پژوهشی مشترک «سازمان» و مجموعه‌های دولتی و خصوصی در حوزه فعالیت‌های مشترک با «مؤسسه».
 2_5: همکاری طرفین در پروژه‌های پژوهشی، تحقیقاتی، تخصصی و انتشاراتی.

2_6: همکاری «سازمان» با «مؤسسه» برای بازدید افراد کم‌بینا و نابینا.

2_7: همکاری طرفین در مجموعه سازی منابع گویا، دیجیتال، بریل و تحقیقات در زمینه‌ فرمت‌های نوین اطلاعاتی، برنامه‌ریزی برای استانداردسازی کتابخانه‌های نابینایان در سطح کشور.

2_8: همکاری طرفین در حمایت معنوی و مادی از تولیدکنندگان، ایجاد محیطی مناسب و درخور نابینایان و کم‌بینایان برای پژوهش و مطالعه، برنامه‌ریزی جهت تشویق نابینایان و کم‌بینایان به انس کتاب و کتابخوانی.

تبصره: برای هر اقدام اجرایی در محورهای این تفاهم‌نامه، که نیازمند به تأمین مالی و زمان‌بندی می‌باشد در قالب یک قرارداد جداگانه انجام خواهد شد.
ماده (3): مدت تفاهم‌نامه

این تفاهم‌نامه در 3 ماده 8 بند و 1 تبصره در دو نسخه (که هر دو نسخه حکم واحد دارد) تنظیم و در تاریخ 2/6/1392 بین طرفین تفاهم‌نامه امضاء و مبادله شد و از تاریخ ذکر شده برای مدت 5 سال معتبر خواهد بود و در صورت عدم مخالفت کتبی یکی از طرفین مجدداً قابل تمدید است.

* صلاحی: افزایش خدمات کتابخانه ملی به افراد نابینا و کم‌بینا

در پایان این مراسم، اسحاق صلاحی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: جاده‌ تپه عباس‌آباد منتهی به کتابخانه ملی ایران را با نما و سنگ فرش جدید برای حضور فعال نابینایان در نظر گرفته‌ایم که در آینده نیز شبرنگ‌هایی که منتهی به کتابخانه این روشندلان می‌شود که در کتابخانه ملی ایران نصب خواهد شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها