امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۳:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38975
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۴
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از آنجائیکه افشاگری در آمریکا کم سابقه نبوده و پرونده‌های چون «واترگیت» یا «اوراق پنتاگون» ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از آنجائیکه افشاگری در آمریکا کم سابقه نبوده و پرونده‌های چون «واترگیت» یا «اوراق پنتاگون» دردسرهایی را برای سیاستمداران آمریکایی به وجود آورده، به نظر می‌رسد آنها اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که با طرح اتهامات سنگین علیه افشاگران اسناد محرمانه، راه را بر جاسوسی‌های بیشتر ببندند.

ظاهرا با همین نگاه بود که آنها مانینگ را به «کمک به دشمن» متهم کردند. دادستان نظامی آمریکا در زمان محاکمه این سرباز آمریکایی، اعلام کرد برادلی مانینگ با انتشار این اسناد، آگاهانه اطلاعات محرمانه را در اختیار دشمن از جمله القاعده قرار داده است؛ ‌اتهامی که می‌توانست برای این سرباز 25 ساله، مجازات مرگ یا حبس ابد را به ‌دنبال داشته باشد. در واقع، اتهام کمک به دشمن که سنگین‌ترین مورد به شمار می‌آمد، باعث اعتراض روزنامه‌نگاران و حامیان جریان آزاد اطلاعات شد چراکه آنها این اتهام را تهدید علنی علیه خود قلمداد می‌کردند.

به باور آنها، دولت آمریکا اکنون می‌توانست با این توجیه و با اعلام دسترسی القاعده به اینترنت، هر کسی را که دست به افشای حقیقت و افشاگری علیه دولت بزند، برای همیشه به زندان بفرستد یا حتی دست به کشتن او بزند.

حامیان مانینگ همچنین اعلام کردند، «در عصر اطلاعات کنونی امکان ندارد کسی بتواند بدون اینکه همه جهان از آن مطلع شوند، دست به افشاگری بزند. از این رو، با توجه به مسیری که دولت آمریکا در پیش گرفته، انتشار هر سندی در اینترنت می‌تواند برای افراد، اتهام کمک به دشمن را به همراه داشته باشد.»

در نهایت به خاطر اعتراض تیم وکلای مانینگ و انتقاد طرفداران آزادی بیان، این افشاگر اسناد محرمانه آمریکا از اتهام مذکور که می‌توانست به 90 سال حبس منجر شود، تبرئه و به خاطر انتشار این اسناد در سایت ویکی لیکس به 35 سال زندان محکوم شد.

ظاهرا همین اتهامات نیز در انتظار ادوارد اسنودن است؛ فردی که خردادماه سال جاری اسناد جاسوسی آمریکا از شهروندان خود و نیز تعدادی از کشورهای دیگر را که برخی از متحدان واشنگتن به شمار می‌آمدند، افشا کرد. اما او قبل از دستگیری از آمریکا گریخت و ابتدا به هنگ‌کنگ رفت و سپس عازم روسیه شد و در نهایت توانست از مسکو پناهندگی بگیرد.

قبل از اینکه روسیه درخواست پناهندگی او را بپذیرد، اسنودن به 20 کشور درخواست پناهندگی داد و با اشاره به محاکمه برادلی مانینگ در آمریکا، گفت: «بعید است قبل از محاکمه، با من رفتار مناسبی شود و ممکن است به حبس ابد یا حتی مرگ محکوم شوم.» 

البته نگرانی‌های اسنودن بی‌جا هم نبود. رابرت مولر، مدیر دفتر تحقیقات فدرال آمریکا همان روزهای نخست در جلسه کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، با لحنی تهدید‌آمیز اعلام کرد، از نظر دولت، ادوارد اسنودن مرتکب جرم شده و با افشای اطلاعات سری به امنیت ملی آسیب رسانده، بنابراین باید مجازات شود.

اما بعد از اینکه مقامات روس از استرداد اسنودن به آمریکا سر باز زدند، «اریک هولدر»، دادستان کل آمریکا در نامه‌ای به «الکساندر ولادیمیرویچ»،‌ وزیر دادگستری روسیه اظهار داشت: «ادوارد اسنودن افشاگر اسناد طبقه بندی شده اطلاعاتی آمریکا و پیمانکار سابق سازمان سیا با اتهاماتی روبروست که منجر به مجازات مرگ وی نخواهد شد.»

هولدر در این نامه تاکید کرده: «من می‌توانم به دولت روسیه در خصوص نوع رفتار دولت آمریکا با ادوارد اسنودن اطمینان بدهم. اسنودن در صورت استرداد به آمریکا با مجازات مرگ روبرو نخواهد شد و دولت آمریکا به دنبال صدور حکم مرگ برای وی نیست.» وی در ادامه افزود: «اسنودن با شکنجه نیز روبرو نخواهد شد چرا که شکنجه در آمریکا غیر قانونی است.»

اما سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد، مسکو تاکنون کسی را به آمریکا تحویل نداده و تحویل نخواهد داد. وکیل اسنودن نیز در واکنش به نامه دادستان آمریکا به وزیر دادگستری روسیه گفت: «این نامه چیز جدیدی نیست. وضعیت کنونی اسنودن حاصل اقدامات مقام‌های آمریکایی است که پاسپورت وی را لغو کرده‌اند.»

در همین اثنا بود که شبکه «ان‌بی‌سی» آمریکا نظرسنجی را منتشر کرد که طبق آن بیش از نیمی از مردم این کشور درخصوص عملیات جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات تلفن‌های همراه، پست‌های الکترونیکی و سایر انواع ارتباطات نگران هستند اما تنها 11 درصد از شهروندان آمریکایی از تصمیم اسنودن برای فرار از آمریکا و انتشار اطلاعات محرمانه در رسانه‌ها حمایت کرده‌اند!

در واکنش به همین نظرسنجی بود که لانی اسنودن، پدر ادوارد اسنودن دولت اوباما را به تعقیب و اشتیاق برای مجازات فرزندش متهم و تاکید کرد، «انتشار این آمار توسط رسانه‌ها نشان دهنده تلاش هماهنگ نمایندگان مجلس و دولت اوباما برای ارائه چهره‌ای شیطانی از فرزند من است.»

وی افزود: «‌آنها می‌خواهند تمرکز موضوع را بر فرزند من قرار دهند و درباره واقعیت و مسئولیت خود برای اثبات قانونی بودن این فعالیت‌ها حرفی نزنند.»

اما از آنجائیکه مجازات برادلی مانینگ به 35 سال زندان، چیزی کمتر از حبس ابد نبوده است، ادوارد اسنودن نیز نمی‌تواند امیدی به محاکمه عادلانه داشته باشد از این روست که او به مقامات روسیه گفته، درصورت بازگشت به آمریکا جانش در خطر خواهد بود بنابراین دیگر نمی‌خواهد پا در خاک کشورش بگذارد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها