امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39076
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۲
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «نیکلای بوردیوژا» دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی امروز دوشنبه به ‌منظور ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «نیکلای بوردیوژا» دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی امروز دوشنبه به ‌منظور بازرسی وضعیت مرز مشترک تاجیکستان با افغانستان در آستانه خروج نیروهای نظامی خارجی از خاک این کشور و احتمال سرایت ناامنی به مرزهای جنوبی آسیای مرکزی، وارد خاک تاجیکستان شد.

مسائل مربوط به امنیت در منطقه و تقویت حفاظت از مرز تاجیکستان با افغانستان در برنامه بازدید 2 روزه بوردیوژا و مذاکرات وی با مقامات تاجیک خواهد بود.

تقویت تدابیر امنیتی و حفاظتی در منطقه برای اجرای برنامه‌های ضدتروریستی در مرحله خروج نیروهای ائتلاف خارجی از افغانستان در سال 2014 از دیگر موضوعات مورد بحث در گفت‌وگو با مقامات تاجیکستان خواهد بود.

این درحالی است که این مقام سازمان امنیت جمعی در چارچوب این بازدید با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان، وزیر دفاع و همچنین با تعدادی از مسئولان نهادهای دیگر از جمله با فرمانده نیروهای مرزبان کمیته امنیت ملی این کشور در مورد وضعیت مرز و تدابیر تقویت حفاظت از آن گفت‌وگو کرد.

رسانه‌های محلی و منطقه با بازتاب موضوع بازدید بوردیوژا مسائل مربوط به امنیت منطقه‌ای و چشم‌انداز همکاری کشورها در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی را از محورهای مورد بحث با مقامات دوشنبه عنوان کرده‌اند.

این منابع توجه خاص به تحول و توسعه احتمالی اوضاع در مرز تاجیکستان و افغانستان پس از سال 2014 را نیز از دیگر موضوعات مورد بحث می‌دانند.

سازمان پیمان امنیت جمعی به عنوان تشکل سیاسی و نظامی چند کشور پس از فروپاشی اتحاد شوروی در 15 می سال 1992 ایجاد شده و با گذشت 10 سال از موجودیت آن در نشست رسمی سران کشورهای اعضا که سال 2002 در مسکو برگزار شد به سازمان پیمان امنیت جمعی تکمیل نام کرده و به یک سازمان تمام عیار بین‌المللی تبدیل شد.

اکنون ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان عضویت این سازمان را دارند.

ازبکستان از دیگر کشورهای عضو به دلیل نارضایتی از تصمیمات اتخاذ شده در چارچوب این نهاد در ماه دسامبر سال 2012 از آن خارج شد.

کارشناسان هدف اصلی سفر دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی به تاجیکستان و مسائل مورد مذاکرات با مقامات دوشنبه را به اجرایی شدن طرح کمک‌های فنی و مالی به نهادهای امنیتی در جهت تقویت توانایی و ظرفیت‌های دفاعی این کشور در دوران خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از افغانستان مرتبط می‌دانند.
خبر تکمیلی متعاقبا ارسال خواهد شد.
انتهای پیام/خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها