امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۶:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39131
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۰۲
تعداد بازدید: 209
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تجربه تلخ شورای شهر تهران در دوره اول از ابعاد مختلف برای دوره‌های بعدی شورای شهر پایتخت، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تجربه تلخ شورای شهر تهران در دوره اول از ابعاد مختلف برای دوره‌های بعدی شورای شهر پایتخت، آموزه‌ها و درس‌هایی داشت. شورای اولی که در آن ناهماهنگی‌ها و تعارضات و اختلاف‌نظرها به عنوان محور موضوعات جلسات شورا بود و بروز تخلفات قانونی شورای اول شهر تهران باعث شد تا شورای حل اختلاف به جای ادامه کار شورا، رای به انحلال آن دهد. سیاسی‌کاری اعضای شورای اول شهر تهران و اختلاف سلیقه‌های بی‌شماری که در این شورا وجود داشت، به جای احترام به خرد جمعی در تصویب مصوبات، به اختلاف‌های شدید تبدیل شد. جدای از اختلافات عمیق درونی، شورای اول با دولت هشتم که به لحاظ سیاسی نیز قرابت و همسویی حداکثری داشت، نتوانست کنار بیاید و نهایتا پیامدی جز انحلال شورای اسلامی شهر تهران را برای دولت وقت باقی نگذاشت؛ پیامدی که در دوره دوم و سوم شورای شهر به عنوان تجربه‌ای تلخ و البته درسی سرنوشت‌ساز از سیاسی‌کاری اعضا، باعث شد تا اعضای شورای شهر به جای سیاسی‌کاری با نگاه تخصصی به اداره شهر تهران بپردازند.

پیامد تجربه تلخ شورای اول، کاهش مشارکت مردم در انتخابات شوراها در دوره دوم بود. شورای دومی که از سال 82 تا اردیبهشت86 به طول انجامید، با ترکیبی کاملا متفاوت پا به میدان گذاشت که نام شخصیت‌های ورزشی، اجتماعی و سیاسی در آن به چشم می‌خورد. در این دوره شورای شهر تهران با دو شهردار با نگرش و رویکردهای متفاوت کار کرد و اتفاقا در هر دو دوره توانست برنامه‌های کلان و راهبردی برای ترسیم توسعه کلانشهر طراحی کرده و نقش حمایتی و نظارتی و قانونی برای مدیریت اجرایی شهر را به خوبی ایفا کند.

آنچه در زمان استقرار شورای دوم بیش از هر چیزی به چشم می‌خورد، فقدان برنامه و طرح کلی برای اداره شهر بود. چالشی که ریشه در سیاست‌زدگی شورای اول داشت. از آنجا که تهران فاقد یک برنامه کلان بود بنابراین دستور کار جدی شورای دوم بر تصویب طرح‌های راهبردی برای اداره پایتخت بود. در این دوره بود که طرح‌هایی مانند طرح جامع شهر تهران، طرح‌های تفصیلی مناطق و طرح چشم انداز 20 ساله تهران به تصویب رسید. از دیگر مصوبات کارشناسی مهمی که در شورای دوم به ثمر نشست، می‌توان به تسهیلات تشویقی برای بافت‌های فرسوده، تثبیت واحدهای تجاری، شناسنامه فنی ساختمان، شکل گیری شورایاری‌ها و... اشاره کرد. در واقع جهت گیری اصلی شورای دوم بازسازی اعتماد عمومی، بازگرداندن جایگاه شوراها در عرصه تصمیم گیری شهری و تاکید بر طرح های ساختاری برای نظام کلانشهری بود.

در شورای سوم به لحاظ ترکیب و چینش اعضا، شاهد تغییرات گسترده‌ای در تهران بودیم. جمع یکدست سیاسی که در شورای شهر دوم توانست حاشیه را به کناری براند و بر توسعه شهر متمرکز شود، این بار با ورود برخی چهره‌ها از جناح سیاسی دیگر، این فرض را به وجود آورد که شورای شهر سوم نیز به سرنوشت شورای اول مبتلا خواهد شد. اما خیلی زود اختلافات سیاسی به کناری گذاشته شد و شورای سیاسی شهر در دوره سوم با تمرکز بر توسعه شهر و خدمات رسانی به مردم، گامی بزرگ برداشت و نشان داد که شورا نهادی سیاسی در جهت تحقق منافع شهروندان است و در آن بیش از جناح بندی های سیاسی، خرد جمعی و عقلانیت در اداره شهر حکم فرماست. در این دوره 6 ساله، شورای سوم توانست علاوه بر تاکید بر حمل و نقل عمومی و تکمیل شبکه بزرگراهی، در حوزه های اجتماعی نیز بسترساز تحولات عظیمی باشد. به سرانجام رساندن طرح جامع و تفصیلی شهر تهران، احیای شورایاری ها، پیگیری موضوعات زیست محیطی، طرح جامع حمل و نقل و ترافیک و رویکرد نهاد اجتماعی نشان از غلبه رویکرد فراجناحی و پیگیری امور شهروندان توسط منتخبین مردم می دهد. در واقع نگاه غیرسیاسی و تخصصی دیدن موضوعات در شورای دوم بنیان نهاده شد و به ویژه در شورای سوم چنین نگاهی تقویت شد. مروری بر تصمیم گیری ها و برنامه ریزی‌های مهم شورا در حوزه‌های مختلف شهری و مصوبات شوراها در دوره دوم و به ویژه شورای سوم، رویکرد کارشناسی و تخصصی اعضا را نشان می‌دهد؛ مصوباتی که هر یک در جلسات شورا مطرح و پس از بحث و بررسی و ساعت ها کار کارشناسی به تصویب رسیده و جهت گیری فعالیت‌ها و اقدامات شهرداری را مشخص می‌کرد.

پروژه‌های بزرگی همچون تونل نیایش، بزرگراه طبقاتی صدر، بزرگراه امام علی(ع)، گسترش خطوط مترو و بی آرتی، اتصال شبکه بزرگراهی و... در نتیجه پشتوانه قانونی و نظارتی شورای سوم محقق شد. شورای شهر سومی که با تصویب به موقع طرح‌ها و لایحه‌ها، امکان انجام کارهای بزرگ را برای مدیریت اجرایی شهر فراهم کرد. اگر چه در شورای سوم شهر تهران سیاسیون حضور پررنگی داشتند اما رویکرد شوراهای دوم و سوم سیاسی نبود و نوعی تعامل و همکاری بین شوراهای دوم و سوم و شهرداری حاکم بود. شورای سوم ترکیبی از اصلاح طلبان و اصولگرایان و مستقل‌ها و ورزشی ها را به خود دید اما هیچ گاه وارد مسائل حاشیه‌ای نشد و تمامی بحث‌های صورت گرفته در جلسات شورا، حول محور خدمت و منافع عموم شهروندان بوده است. چه بسا اگر تعهدات دولت‌های نهم و دهم صورت عملی به خود می‌گرفت، امروز تصمیم گیری‌ها و خدمات انجام شده توسط شورای سوم برای شهروندان تهرانی بیش از پیش نمایان تر می‌شد.

در یک جمع بندی می توان شاخصه‌های نگاه عقلانی و کارشناسی و پرهیز از سیاست زدگی در شوراهای دوم و سوم را در مصوبات جلسات شورا، برنامه ریزی آینده نگرانه و منطبق بر اولویت های نظام شهری و شهروندان، ملاک های تخصصی در تصمیم گیری ها و پرهیز از جنجال های رسانه ای اعضا و حل وفصل اختلاف نظرها در فضایی تعاملی و درون نهادی جست وجو کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها