امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۴:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39216
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 135
به گزارش خبرنگار خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز خانه ملت و در ادامه بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا ...

به گزارش خبرنگار خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز خانه ملت و در ادامه بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعاده شده از شورای نگهبان، ماده 48 این لایحه را پس از بحث و بررسی با اصلاحاتی به منظور تامین نظر آن شورا به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، دستگاه‌های کاشف و ضابطین موظف شدند کالاهای قاچاق مکشوفه و همه اموال منقول و غیرمنقول و وسایل نقلیه اعم از زمینی، دریایی و هوایی را که در اجرای این قانون، توقیف می‌شوند، به استثنای کالای ممنوع و وسایل نقلیه موضوع ماده 51 این قانون، همراه با رونوشت صورتجلسه کشف و توقیف و تشخیص اولیه ارزش کالا، بلافاصله پس از کشف، تحویل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی کنند. این سازمان به نگهداری کالا اقدام می‌کند و فروش کالای قاچاق منوط به صدور رای قطعی است.

طبق تبصره این ماده، در همه مواردی که کالای قاچاق مکشوفه بلاصاحب یا صاحب متواری یا مجهول‌المالک باشد، عین کالای مزبور به نهاد مأذون از سوی ولی فقیه تحویل می‌شود و یا با هماهنگی اخذ مجوز فروش از نهاد مأذون کالای مزبور توسط سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی به فروش می‌رسد و وجوه حاصل از آن به حساب نهاد مأذون از سوی ولی فقیه واریز می‌شود.

طبق مصوبه مجلس، سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی موظف شد در مورد کالاهای سریع‌الفساد، سریع‌الاشتعال، احشام و طیور و یا کالاهایی که مرور زمان سبب ایجاد تغییرات کمی و کیفی در آنها می‌شود، پس از اخذ مجوز فروش از مرجع رسیدگی‌کننده، بلافاصله کالا را بر اساس مقررات مربوط به فروش برسانند.

مجلس، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی را موظف کرد فرآورده‌های نفتی خود را مکشوفه از دستگاه کاشف تحویل بگیرد و پس از فروش آن، وجه حاصله را به خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

دستگاه کاشف مکلف شد ارز مکشوفه به ظن قاچاق را به حساب معین از سوی بانک مرکزی واریز کند و پس از قطعیت، حکم آن را به حساب ویژه خزانه‌داری کل کشور واریز کند. در صورتی که وجوه موضوع این تبصره مصداق موارد مذکور در ماده 48 مکرر باشد، مطابق ماده مذکور اقدام می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها