امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۸:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39221
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز پارلمان و در ادامه بررسی ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز پارلمان و در ادامه بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعاده شده از شورای نگهبان، چند ماده دیگر از این لایحه را پس از بحث و بررسی با اصلاحاتی به منظور تامین نظر آن شورا مصوب کردند.

طبق مصوبه مجلس، در موارد صدور رای قطعی برائت متهم و حکم به استرداد کالا، صاحب کالا در صورت وجود عین، مستحق دریافت آن و در غیر این صورت مستحق دریافت بهای کالا به قیمت بازار داخلی در زمان فروش است.

طبق تبصره این ماده، در مواردی که موضوع ماده مرتبط با قاچاق ارز باشد، ارز واریزی به حساب بانک مرکزی با رعایت مقررات مربوط به صاحب آن مسترد می‌شود.

وکلای ملت مقرر کردند در کلیه جرایم و تخلف موضوع این قانون،‌در خصوص کالا و ارز در صورت موجود نبودن عین کالا و ارز قاچاق، مرتکب حسب مورد علاوه بر محکومیت به مجازات‌های مقرر، به پرداخت معادل ارزش کالا و ارز نیز محکوم می‌شود.

وکلای ملت مقرر کردند در صورتی که کشف کالا و یا ارز قاچاق، همراه با درگیری مسلحانه مرتکبین قاچاق با انواع سلاح گرم و آتش‌زا با ماموریت کاشف باشد، در صورتی که وسیله نقلیه متعلق به مرتکبان باشد و یا با استناد به قرائنی از قبیل سابقه مرتکب معلوم شود که با علم و اطلاع مالک جهت ارتکاب جرم قاچاق در اختیار گرفته شده است، با حکم مرجع قضایی به نفع دستگاه کاشف جهت استفاده در امر مبارزه با قاچاق ضبط می شود. در غیر این صورت خودرو به مالک مسترد و معادل ارزش آن به جزای نقدی مرتکب یا مرتکبان افزوده می‌شود.

خانه ملتی‌ها در ماده 56 این لایحه مقرر کردند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌تواند رأسا یا از طریق دادستان اقدام به پیگیری پرونده نزد مراجع رسیدگی‌کننده، تعقیب و رسیدگی به جرائم موضوع این قانون یا جرائم مرتبط با آن را بنماید.

وکلای ملت به منظور تامین نظر شورای نگهبان، با حذف ماده 52 این لایحه موافقت کردند که در آن آمده بود: قاچاق کالا و ارز از مصادیق جرائم اقتصادی محسوب می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها