امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۷:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39276
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، عباس کبریایی‌زاده پیش از ظهر امروز در همایش داروسازان ایران که در سالن همایش های رازی برگزار شد، گفت: در سال 76 ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، عباس کبریایی‌زاده پیش از ظهر امروز در همایش داروسازان ایران که در سالن همایش های رازی برگزار شد، گفت: در سال 76 به طور کلی 14 میلیارد عدد دارو مصرف شده بود که در سال 91 به 35 میلیارد عدد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: همچنین تعداد داروهای تولید داخل از 556 میلیون عدد به 1.4 میلیارد عدد رسیده و نزدیک به 3 برابر شده است.

کبریایی‌زاده گفت: بازار دارویی کشور طی سالهای گذشته با حذف یارانه پرداختی از نظر ریالی رشد 25 درصدی را داشته است که در بیماری‌های قلبی عروقی تنفسی و هورمونی رشد بالایی بوده است.

وی با اشاره به اینکه نرخ تورم در صنعت دارو بسیار مؤثر است، گفت: متوسط رشد دارو در جهان 3.5 تا 4 درصد است و یکی از شاخص‌ها، تغییرات ارزش دارویی ایران نسبت به واردات است.

مدیر گروه اقتصاد دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: با توجه به ارزش دارویی ایران نسبت به واردات شاهد شکاف 7.5 درصدی هستیم که به عبارتی داروهای ایرانی ارزان هستند و این برای نظام سلامت خوب است و می‌توانیم با قیمت مناسب دارو به مردم بدهیم اما مشکلی که هست این تفاوت قیمت یعنی سوبسید به خارجی‌ها می‌دهیم و رشد صنعت دارو در کشور را فراهم نمی‌‌‌کنیم.

کبریایی‌زاده در مورد سرانه مصرف عددی دارو در کشور گفت: در سال 76 هر ایرانی 265 عدد و در سال 91 ، 452 عدد دارو مصرف کرده‌اند و رشد بازار دارویی کشور بیشتر از متوسط جهانی است و باید برای منطقی کردن بازار دارو بیشتر تلاش شود.

وی با اشاره به بررسی بازار دارویی کشورها و بار بیماری‌ها گفت: در کشور ما مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک، قلبی، دیابت و تنفسی رشد داشته است.

مدیر گروه اقتصاد دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در سال 2010 که جمعیت 74 میلیون نفری را داشتیم عمر از دست رفته مردم در رابطه با بیماری‌های واگیر 28 سال و غیر واگیر 49 سال بوده است که از میانگین جهانی بالاتر است.

وی وضعیت تولید دارو و ارزش داروهای ایرانی را در فاصله سالهای 79 تا 90 مناسب ارزیابی کرد و گفت: متأسفانه رشد مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور بسیار نگران‌کننده است.

کبریایی زاده ادامه داد: در سال 80 در زمینه داروهای آنتی‌بیوتیک بیشترین مصرف را داشته‌ایم و اکنون پرمصرف‌ترین و جذاب‌ترین دارو از نظر اقتصادی است.

مدیر گروه اقتصاد دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: همچنین متأسفانه مصرف داروهای ضد سرطان به دلیل تغییر الگوی زندگی و آلودگی‌های محیطی بیشتر شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار