امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۵:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39399
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۰
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» رونمایی از نوشت‌افزارهای ایرانی - اسلامی امروز با حضور سید صادق رضایی مدیرعامل کانون پرورش ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» رونمایی از نوشت‌افزارهای ایرانی - اسلامی امروز با حضور سید صادق رضایی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مرتضی حیدری مدیر بازرگانی کانون، محمد اسحاقی معاون برنامه‌ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی و جمعی از اصحاب فرهنگ و ادب در سالن غدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در این مراسم مرتضی حیدری مشاور اقتصادی و مدیر بازرگانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بیان داشت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یک نهاد تربیتی به شمار می‌رود که یک محور آن توجه به مقوله تعلیم و تربیت است.

وی اضافه کرد: مبحثی که باید در حوزه تعلیم و تربیت مورد توجه قرار گیرد، ابزار است و مهم‌ترین ابزار نیز قلم بوده و در نهایت کتاب است که جزو مقدس‌ترین واژه‌های دینی نیز به شمار می‌رود.

حیدری ادامه داد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سطح کشور دارای بیش از هزار کتابخانه است که از تمام ابزارهای نوشت‌افزارها به صورت مستقیم استفاده می‌کند.

وی افزود: از زمانی که بنده در مدیریت بازرگانی کانون به انجام وظیفه پرداختم سلیقه‌ها، تصاویر و نمادهایی که مورد استفاده قرار می‌گرفت با تصمیم‌گیری‌های کانون متفاوت بود به همین منظور به فکر تولید  نوشت‌افزارهای ایرانی - اسلامی افتادیم.

این مقام مسئول گفت: جلسات متعدد و اتاق فکری برای تولید نوشت‌افزارهای ایرانی - اسلامی هدایت و شکل گرفت حتی در اتاق فکر نیز مباحثی درباره طراحی‌ها و تصاویر ایرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در نهایت هنرمندانی که دارای توانایی‌ بسیاری در این حوزه بودند، به نقش‌آفرینی پرداختند.

وی اضافه کرد: طراحی این نوشت‌افزارها به کمک دانشگاه هنر و دانشگاه تهران شکل گرفت و در نهایت فراخوانی برای انتخاب تصاویر ایرانی- اسلامی به صورت مسابقه اعلام شد که در پایان 500 اثر به کانون ارسال و طرح‌ها و تصاویر منتخب انتخاب شدند.

حیدری ادامه داد: زمانی که فرآیند تولید آغاز شد مجبور بودیم طرح‌های زیبا را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت عرضه کنیم به همین منظور به سراغ تولید‌کنندگان و چاپخانه‌داران رفتیم که آنها نیز با خوشرویی از این طرح‌ها استقبال کردند.

* حیدری: تولید انبوه دفاتر ایرانی- اسلامی در کشور و توزیع آنها در مراکز کانون

مدیر بازرگانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: هم اکنون انبوهی از دفاتر ایرانی - اسلامی تولید شده است که با همکاری تولید‌کنندگان این کار محقق شده به حدی که همکاری آنها به اوج رسیده است و حتی هیچ ریالی را از ما دریافت نکرده‌اند به گونه‌ای که انگار سالهای‌ سال بود که دنبال این سوژه بودند و علاقمند بوده تا کسانی طرح‌های مناسب را در اختیار آنها بگذارد.

وی اضافه کرد: در مراحل اولیه تولید‌کنندگان ایرانی را شناسایی کردیم حتی بزرگترین تولید‌کننده دفتر طی 30 سال گذشته را نیز دعوت به همکاری کردیم به گونه دیگر باید گفت برخی‌ها قریب 20 سال دفاتر بازرگانی را توزیع می‌کردند که ما را نیز در این طرح یاری دادند و خودشان به تولید نپرداختند و تنها صادقانه تجربیات خود را در اختیار ما قرار دادند.

حیدری ادامه داد: مدیرعامل کانون از زمانی که وارد این حوزه فرهنگی شدند به مقوله تولیدات ایرانی - اسلامی توجه ویژه‌ای داشتند که تفکر این فرد قابل ستایش است.

وی افزود: بنده از تولید‌کنندگان بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران تقاضا دارم که به حوزه نوشت‌افزار توجه کنند چرا که سرمایه بزرگی در این حوزه در گردش است یعنی گردش مالی نوشت‌افزارها در کشور 4 هزار میلیارد تومان است که در این راستا نیز بیش از 500 قلم کالای نوشت‌افزار در کشور تولید می‌شود که این سرمایه نباید در اختیار کشورهای غربی قرار گیرد.

* قدردانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس

این مقام مسئول گفت: وظیفه کانون این بود که جریان تولید نوشت‌افزارهای ایرانی - اسلامی را در جامعه ترویج دهد که در این مقوله باید از خبرگزاری‌ها به ویژه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به خاطر انتشار خبرهای جریان‌سازش درباره نوشت‌افزارهای ایرانی - اسلامی قدردانی کرد.

وی اضافه کرد: امیدواریم این جریان نیز به صورت مستمر در جامعه ارتقاء یابد و سالهای بعد نیز هیچگاه شاهد تصاویری با فرهنگ‌های منحط  و غلط غربی و بیگانگان نباشیم.

* رضایی: امروزه ضرورت چاپ نوشت‌افزار از چاپ کتاب مهم‌تر است

در ادامه این مراسم سید صادق رضایی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بیان داشت: گردش مالی لوازم‌التحریر در کشور بسیار است به همین منظور معتقدیم با توجه به داشتن 12 میلیون دانش‌آموز و 4 میلیون دانشجو باید به حوزه نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر توجه بسیار صورت گیرد.

وی اضافه کرد: جلد دفتر برای کودکان و نوجوانان حائز اهمیت است در این راستا بنده معتقدم فرهنگ شعاربردار نیست اما ای کاش کسانی که به کار فرهنگی می‌پردازند آنقدر نادان بودند که ما با شعار می‌توانستیم جواب آنها را دهیم اما متأسفانه آنها وارد خلوت‌های خانه ما شدند و تنها ما شعار دادیم و آنها شعارهای خود را عملیاتی کردند.

رضایی ادامه داد: ما به دنبال آن هستیم که از این جریان فرهنگی حمایت کنیم و حتی حاضریم برند کانون را در اختیار سرمایه‌داران بگذاریم تا از اندیشه‌ها، نمادها، طرح‌ها و نشانه‌های فرهنگ و ادب ایرانی - اسلامی استفاده شود.

وی افزود: به جای اینکه به طور مستقیم به سمت تصاویر برویم باید به علاقه و ذائقه مخاطب نیز توجه کنیم چرا که باید تصاویر و طرح‌های دفاتر طبق نیاز مخاطب برنامه‌ریزی شود.

این مقام مسئول گفت: بخشی از توسعه کشور برای گروه سنی جوانان و نوجوانان است که باید ما نسبت به آنها پاسخگو باشیم؛ معتقدیم تمام کسانی که در عرصه فرهنگی به تولید فرهنگ می‌پردازند باید دغدغه آنها فرهنگ باشد.

وی اضافه کرد: یکی از بخش‌های مهم کانون ناشر بودن آن است اما به دلیل آنکه کتاب‌های کانون نه دارای شابک و نه ثبت کتابخانه ملی ایران اگر میلیون‌ها جلد کتاب هم منتشر شود، دیده نمی‌شود به همین منظور ما معتقدیم ضرورت چاپ نوشت‌افزار را باید مهمتر از چاپ کتاب بدانیم.

به گفته رضایی با یک برنامه 5 ساله و یا حداکثر 3 ساله می‌توان برنامه‌های خوبی را در عرصه نوشت‌افزارهای ایرانی - اسلامی تدوین و برنامه‌ریزی کرد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها