امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39407
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۰
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (سه‌شنبه) در نشست ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (سه‌شنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران، هفته دولت را به کارگزاران دولت و اعضای هیئت دولت تبریک گفت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر را گرمی داشت.

وی پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره ارسال دو نامه از سوی احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل به روحانی و درخواست وی برای سفر به ایران، با بیان اینکه این دو نامه واصل و به دفتر آقای روحانی ارسال شده است، گفت: متاسفانه آقای احمد شهید را گزارشگر منصفی نمی‌دانیم. ایشان در گزارش‌های گذشته خود جانب انصاف را رعایت نکرد و بیشتر در نقش یک اپوزیسیون ظاهر شد و اقداماتی را فراتر از وظایفش به عنوان گزارشگر صورت داد.

عراقچی اضافه کرد: برای ما قابل فهم و پذیرش نیست که احمد شهید خارج از وظایفش با افرادی ملاقات کرده و در جاهایی مصاحبه داد و در مجامعی وارد شد که مربوط به وظایفش نبود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: تا زمانی که این روند غیر منصفانه متوقف نشود، زمینه‌ای برای سفر احمد شهید به ایران وجود ندارد.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس درباره مطلب منتشر شده در فارین پالسی مبنی بر کمک‌های اطلاعاتی آمریکا به صدام برای حمله شیمیایی به ایران خاطرنشان کرد: اسنادی که منتشر شد برای ما خبر جدیدی نبود، ما از کمک‌های گسترده آمریکا و کشورهای غربی به صدام در طول جنگ تحمیلی اطلاع داشتیم و مدارک زیادی در این زمینه از جمله در بحث حملات شیمیایی وجود دارد و حتی بعضی از شرکت‌های اروپایی در پی پیگیری‌های انجام شده به همین خاطر به دادگاه احضار و محکوم شدند.

وی در ادامه و در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس درباره مباحث مطرح شده مبنی بر حمله نظامی به سوریه، به سیاست دوگانه آمریکا در این زمینه اشاره کرد و افزود: آمریکایی‌ها به هیچ معیار و اصول انسانی و مقررات بین‌المللی پایبندی عمیقی ندارند و تروریست‌ها در هر جایی که در جهت منافع آنها باشد خوب و اگر علیه منافع‌شان باشد بد هستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: حملات شیمیایی اگر در راستای منافع آمریکا باشد، سکوت کرده و اگر در جهت منافع‌شان نباشد بهانه‌جویی می‌کند.

وی با اشاره به اوضاع کنونی در سوریه خاطرنشان کرد: به بهانه اینکه حملات شیمیایی توسط دولت سوریه انجام شده، در روزهای اخیر فضاسازی عظیمی را مبنی بر حمله نظامی به این کشور صورت دادند.

عراقچی استفاده از سلاح‌های شیمیایی در هر شرایط و توسط هر کسی را محکوم کرد و گفت:‌جمهوری اسلامی به عنوان یکی از قربانیان سلاح شیمیایی، استفاده از این سلاح‌ها را قاطعانه محکوم می‌کند.

عراقچی با بیان اینکه استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی از نظر ما و علمایمان خلاف انسانیت و اخلاقیت است، خاطرنشان کرد: ‌ما همواره استفاده از این سلاح‌ها را محکوم کرده و می‌کنیم و نفس استفاده از این سلاح‌ها در هر شرایطی با هر هدف و توسط هر کسی محکوم است.

وی ادامه داد: دلایل و اسنادی وجود دارد که آنجه در سوریه رخ داده توسط گروه‌های تروریستی رخ داده و این اسناد توسط دولت روسیه در شورای امنیت سازمان ملل به نمایش گذاشته شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: در شرایطی که بازرسان سازمان ملل در سوریه حضور داشتند این حملات صورت گرفت و بهانه‌ای به قدرت‌های غربی داده شد و متعاقب آن تلاش برای استفاده از ابزارهای نظامی و حمله به سوریه مطرح و توسط برخی کشورها حمایت شد.

عراقچی تصریح کرد:‌ ما به شدت به استفاده از هرگونه اقدام به عملیات نظامی در سوریه هشدار می‌دهیم و معتقدیم که این تبعات خطرناکی برای منطقه و عواقب وخیمی را به دنبال دارد که محدود به سوریه نخواهد بود و کل منطقه را در بر خواهد گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که منطقه ما در شرایط حساسی قرار دارد، افزود: این منطقه بیش از هر چیز به آرامش و اتخاذ سیاست‌هایی نیاز دارد که بتواند راهکارهای سیاسی را برای مشکلات موجود پیدا کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: امیدواریم عقلانیت کافی در رهبران آمریکا و برخی کشورهای اروپایی که اظهاراتی را مبنی بر حملات نظامی به سوریه بیان کرده‌اند، وجود داشته باشد.

وی در عین حال یادآور شد که شورای امنیت سازمان ملل هیچ مجوزی را در این زمینه صادر نکرده و در ظاهر بنای صادرکردن این مجوز را نیز ندارد.
ادامه دارد...
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها