امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۱۷:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39450
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۴
تعداد بازدید: 105
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، محمد اسحاقی معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم رونمایی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، محمد اسحاقی معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم رونمایی از نوشت افزارهای ایرانی ـ اسلامی، بیان داشت: تولید اسباب‌بازی و نوشت‌افزار ایرانی در کشور بسیار حائز اهمیت است، چراکه این وسایل تنها وسیله بازی نیستند بلکه یک وسیله فرهنگ‌ساز به شمار می‌روند.

وی اضافه کرد: انسان یک موجود فرهنگی است و اگر این فرهنگ را از انسان بگیرند دیگر آن ویژگی‌های اختصاصی که انسان دارد را نخواهد داشت که در این باره باید گفت واژه فرهنگ را می‌توان به عنوان فصل ممیز در تعریف انسان آورد.

اسحاقی با بیان اینکه همه انسان‌ها آگاهانه یا ناآگاهانه از فرهنگ خودشان تقلید می‌کنند، ادامه داد: فرهنگ مجموعه‌ای از ارزش‌ها، باورها، اعتقادات و رسوم است که دیرپا بوده و سده‌ها می‌گذرد که فرهنگی به وجود آید.

وی افزود: هر ملتی اگر بخواهد در اوج باشد باید به فرهنگش بپردازد چرا که اقتدار نظامی، اقتصادی و سیاسی اقتدار اصلی یک ملت نیست بلکه آنچه که مورد نیاز است همان اقتدار حقیقی و اقتدار فرهنگی است.

این مقام مسئول گفت: ملت ایران در طول تاریخ نشان داده است که دارای اقتدار فرهنگی است یعنی هر زمان که بیگانگان خواسته‌اند فرهنگ ما را تغییر دهند ما در برابر آنها هوشیارانه ایستاده‌ایم و اجازه نداده‌ایم که فرهنگ آنها بر فرهنگ ما غلبه کند.

وی اضافه کرد: یک بخش فرهنگ، ارزش‌ها و باورها است که داشته‌های یک ملت را نشان می‌دهد، چرا که گچ، معدن و سیمان دارایی نیست بلکه بهترین دارایی‌های هر کشور نیروی انسانی آن است.

اسحاقی ادامه داد: سرمایه انسانی را باید در کشور شناخت و از آنها صیانت کرد، اما متأسفانه ما گاهی مادی‌گرا و مادی‌زده می‌شویم.

به گفته وی، امروزه اسم‌های زیادی برای جهان معاصر درنظر گرفته می‌شود که از جمله آن می‌توان به عصر اطلاعات و عصر ارتباطات اشاره کرد اما امروز این نام‌ها به اصل نمادها تغییر یافته است.

*محصولات فرهنگی باید برای همه اقشار مختلف جامعه تولید شود

اسحاقی معتقد است، فرهنگ غربی براساس فردگرایی، اومانیسم و لیبرالیسم محتوای غربی خود را نشان می‌دهد که هیچگاه آنها نکات مثبت خود را به ما القا نمی‌کنند بلکه در تلاشند خشونت، بداخلاقی و کارهای ضداخلاقی را در جامعه ترویج دهند و نه تنها به تولید این افکار و ایده ها می‌پردازند بلکه ما را نیز مجبور به تبعیت می‌کنند.

وی افزود: فرهنگ باید دارای نور الهی باشد تا بتواند به جلوه‌گری بپردازد که ما معتقدیم در این راستا باید برای همه اقشار و گروه‌های جامعه و محصولات فرهنگی را تولید کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دانش‌آموزان ایرانی دارای گرایش‌های متفاوتی از لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار هستند که در تولید آن باید به علایق آنها توجه شده تا قدرت انتخاب برای این مخاطبان وجود داشته باشد.

وی درباره نظام فناوری محصولات فرهنگی، عنوان کرد: یکی از مباحثی که مورد غفلت قرار گرفته است نظام فناوری محصولات فرهنگی است که متأسفانه دانشگاه‌ها هم هنوز در این نظام فعال نشده‌اند که باید این نظام نیز در تولید اسباب‌بازی و لوازم‌التحریر مورد توجه قرار گیرد.

*کانون باید به ترویج لوازم‌التحریر در کشورهای عضو اکو بپردازد

اسحاقی ادامه داد:‌ محصولات فرهنگی و به نوعی نوشت افزارهای ایرانی ـ‌ اسلامی نباید تنها برای فرزندان ایران باشد بلکه کانون باید به سمت ترویج لوازم‌التحریر به کشورهای منطقه و عضو اکو بپردازد.

وی افزود: حق مالکیت طراحان هم باید در این راستا مورد توجه قرار گیرد یعنی باید بانک ایده‌هایی نیز درنظر گرفته شود تا اسامی طراحان و تصویرگران نوشت‌افزارها در آنها حک شود.

*تولید اسباب‌بازی نباید در کشور کوچک شمرده شود

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:‌ اسباب‌بازی وسیله‌ای فرهنگساز است که نباید در کشور کوچک شمرده شود.

وی اضافه کرد: نخبگان فرهنگی نباید نسبت به اسباب‌بازی بی‌توجه باشند، به همین منظور باید گفت ایران تاکنون حدود 200 بازی ملی را تولید کرده است که این مهم در کشورهایی نظیر فرانسه مورد نقد قرار گرفته است.

اسحاقی ادامه داد: شبکه 24 فرانسه چندی پیش درباره بازی‌های ملی که توسط ایران تولید شده بود بیان کرد که ما نباید فقط به بحث انرژی هسته‌ای ایران توجه کنیم بلکه بازی‌های ایرانی هم‌اکنون وارد منازل ما شده و توسط کودکان فرانسوی دیده می‌شود.

*تجلیل از دست‌اندرکاران حوزه نوشت‌افزارهای ایرانی ـ اسلامی

در پایان این مراسم از منصور کارونی ناصری، ابوالفضل محمدی، میرزایی و سیداسماعیل نبوی برای حمایت و تولید نوشت‌افزارهای ایرانی ـ اسلامی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تجلیل به عمل آمد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها