امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3947
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۴
تعداد بازدید: 152
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نشست خبری بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ظهر امروز دوشنبه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نشست خبری بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ظهر امروز دوشنبه نهم اردیبهشت با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی اسماعیلی رئیس نمایشگاه کتاب در طبقه فوقانی شبستان اصلی مصلی امام خمینی برگزار شد.

براساس این گزارش سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ارائه سخنانی اجمالی درباره حضور 2 هزار و 545 ناشر داخلی و هزار و 600 ناشر خارجی توضیحاتی درباره سالن یاس بخش بین‌الملل، ناشران الکترونیک و بخش‌های ویژه تدارک دیده شده برای نمایشگاه بیست و ششم مواردی را عنوان کرد.

وی در ادامه به سؤالات خبرنگاران در راستای این پروژه فرهنگی پاسخ داد.

* موضوع کاغذ و مسئولیت مستقیم وزارت صنعت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره گرانی کاغذ و واردات آن همچنین تأکیدات رهبر انقلاب در بازدید سال گذشته از نمایشگاه کتاب و تأکید ایشان بر برطرف کردن موانع به ویژه کاغذ، توضیح داد: در بحث کاغذ و گرانی ان همچنین واردات کاغذ مسئولیت‌ها تنها متوجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست این مسئولیت برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و ارشاد در این زمینه دخالتی ندارد اما به این دلیل که مسئله نشر به بخش فرهنگ کشور مربوط می‌شود و ما نیز در این زمینه مسئولیت‌هایی داریم کارگروهی تشکیل دادیم تا منویات رهبر انقلاب در این زمینه محقق شود اما بخشی از افزایش قیمت‌ها طبیعی است چرا که ما نیازمند واردات هستیم لذا با افزایش قیمت ارز قیمت کاغذ نیز با افزایش مواجه می‌شود. در این میان برخی انتظار دارند ارز مرجع در خدمت واردکنندگان قرار گیرد، که ما هم بر این مهم مصر بودیم

، اما وقتی این ارز به مواد غذایی و دارو اختصاص یافت ما به سمت ارز مبادله‌ای رفتیم و تصمیم گرفتیم افرادی که می‌خواهند در این صنعت سرمایه‌گذاری کنند را حمایت کنیم تا از طریق صندوق توسعه کمک‌هایی هم به آنها صورت گیرد. همچنین در جلسه‌ای که در ریاست جمهوری داشتیم رئیس جمهور تأکید کرد که می‌توانیم از صندوق توسعه نیز برای حمایت‌های فرهنگی کمک بگیریم. در این راستا قول‌های فرهنگی و همکاری نیز داده شد اما این جلسه با دولت فرصتی شد تا دیدگاه‌های متفاوت را ارائه دهیم.
 
* نحوه انتخاب ناشران برتر در اختتامیه نمایشگاه کتاب

اسماعیلی در پاسخ به سؤال دیگری درباره نحوه انتخاب ناشران برتر و معرفی آنها در اختتامیه نمایشگاه کتاب اظهار داشت: هیئت داوران نیز بدین منظور تشکیل شده است تا ناشر برتر سال و ناشر برتر حاضر در نمایشگاه کتاب را معرفی کند براین اساس 20 شاخص و معیار بررسی از جمله پرتیراژترین کتاب، تعداد عناوین چاپ، عناوین و موضوعات مختلف، فعالیت پروانه نشر و... را ارزیابی می‌کنیم تا اسامی برترین‌ها در آیین پایانی نمایشگاه اعلام شود.
 
* مجموعاً 20 میلیارد تومان به عنوان یارانه پرداخت می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بحث ارزی و تخصیص اعتبار به بن‌کارت‌های دانشجویان همچنین معوقات بخش ارزی و ریالی ناشران اینگونه توضیح داد که هنگامی که قیمت ارز بالا رفت بحث اختلاف قیمت ارز در کشور مشکلاتی را به وجود آورد تا بدهی نمایشگاه دوره‌های قبل با تأخیر پرداخت شود، اما همچنین این مسئله را پیگیر بوده‌ایم و خوشبختانه در حال حل مشکل هستیم چون ما به موقع بخش ریالی را پرداخته بودیم اما در پرداخت به دلار و یورو اختلاف‌نظرهایی وجود داشت در این هنگام رئیس جمهور وارد عمل شده و بانک مرکزی را موظف به اجرا و پیگیری این موضوع کردند. همین‌طور در بحث ارزی یارانه‌ایی اختصاص می‌یابد، در این راستا 4.5 میلیارد تومان یارانه برای بخش ارزی در نظر گرفته شده است که مجموعاً 20 میلیارد تومان به عنوان یارانه پرداخت می‌شود تا باعث رونق نمایشگاه کتاب امسال باشد چرا که حضور ناشران امسال بیش از سال‌های گذشته است.
 
* امسال بیش از سال‌های قبل حضور ناشران را در نمایشگاه خواهیم داشت

حسینی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره حضور ناشران متخلف در این دوره که بعضاً‌ از حضور آنها در نمایشگاه ممانعت می‌شود، تصریح کرد: امسال بیش از سال‌های قبل حضور ناشران را در نمایشگاه خواهیم داشت البته برخی ناشران متخلف را داریم، اما سعی کردیم تخلف آنها را نادیده بگیریم تا بتوانند به نمایشگاه کتاب بیایند، برخی تخلفات هم در راستای کتاب‌های خارجی است که به ایران می‌آیند، برخی محتوا یا عکس‌هایی دارند که برخلاف ضوابط است و یا برخی اصطلاحات و نام‌های اختلاف‌افکن و یا مذهبی و... خطوط قرمزی هستند که باید رعایت شوند.

این مقام مسئول در توضیح بیشتر این موضوع که ما ممیزی نمی‌کنیم تنها نظارت را انجام می‌دهیم بر حضور بیشتر ناشران نسبت به دوره‌های گذشته تأکید کرد.

* کتاب‌ها را ممیزی نمی‌کنیم فقط نظارت داریم
 
اسماعیلی رئیس نمایشگاه کتاب با ورود به این بحث توضیح داد که ما در این بخش فقط وظیفه نظارت داریم و نه ممیزی و ظرف سه روز 80 هزار کتاب را مورد نظارت محتوایی قرار دادیم تا خط قرمزها رعایت شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه چرا همانند سال‌های گذشته و خاصه سال20 مدیریت سالن یاس به مجمع ناشران انقلاب اسلامی محول نشد، توضیح داد: باید از دوستان مجمع ناشران انقلاب که طی سال گذشته اجرای موفق سالن یاس را برعهده داشتند تشکر کنم اما باید بدانیم وقتی رئیس نمایشگاه تغییر می‌کند مدیران اجرایی و یا حتی مسئولان هم تغییر می‌کنند. این مسئله جدیدی نیست اما تأکید ما استفاده از تجارب گذشته است. قطعاً از تجربه سال گذشته این عزیزان استفاده خواهیم کرد. امسال برای سومین سال سالن یاس را خواهیم داشت و خدماتی بهتر از سال‌های گذشته ارائه می‌کنیم. هدف ما به تصویر کشیدن تصویری از نشر کشور و فعالیت‌های حوزه کتاب و کتابخوانی در طول یک سال است. البته ارائه آمار رسمی پس از انقلاب اسلامی، آرائه آمارهای مرتبط با کتابخوانی، ارائه آمارهای از وضعیت کتابخانه‌ها،‌ ارائه وضعیت تولید علم در ایران طی سال‌های گذشته از دیگر اهداف است؛ امسال غرفه یاس چهار بخش و در هر بخش 10 ناشر خصوصی را قرار خواهیم داد حدوداً 6 هزار عنوان کتاب آماده شده تا در معرض دید قرار بگیرند.
 
* توضیحات درباره جلسه تشکل‌های نشر با رئیس جمهور
 
عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول در وزارت ارشاد در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره جلسه ناشران با رئیس جمهور درباره کارگروه حل مشکل صنعت چاپ و اینکه آیا این کارگروه هم به مانند کاغذ در قالب نامی فعالیت می‌کنند، توضیح داد: روزهای پایانی هفته گذشته ناشران و تشکل‌های نشر با رئیس جمهور دیدار داشتند در همان جلسه براساس آیین‌نامه‌ها و ضوابط با حضور مسئولان بخش‌های مختلف فرهنگی و نشر کشور به جمع‌بندی‌هایی رسیدیم و قرار شد که مسئله مالیات کتاب‌فروشان حل شود و با معرفی کتاب‌فروشی‌ها زیر نظر وزارت ارشاد این فروشگاه‌ها از پرداخت مالیات معاف شوند، لیستی ارائه می‌شود و اسامی این لیست از پرداخت مالیات و مباحث گمرکی معاف می‌شوند البته در سال گذشته خرید کتاب‌مان کاهش داشت ولی در همین جلسه در حضور تشکل‌های نشر قرار شد حمایت‌ بیشتری صورت گیرد و صندوق توسعه به کمک آمده و در حوزه فرهنگ و هنر از آن بهره گیریم، قبلاً سازمان مالیات عنوان می‌کرد نمی‌توانیم برای کاغذ وارد شده تفکیک قائل شویم که آیا این کاغذ برای کتاب استفاده می‌شود یا مورد دیگری در این زمینه هم قرار شد سازوکاری در نظر گرفته شود تا کاغذ گلاسه کتاب از مالیات معاف شود ناشران هم از این بابت ابراز خوشحالی کردند.
 
* عدم پاسخ هند برای میهمان ویژه نمایشگاه کتاب/ بطور رسمی از هند دعوت کردیم

وی در پاسخ به سؤالی درباره حضور هند به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب و ابهامات این حضور تأکید کرد: ما این مسئله را در شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب مصوب کردیم و مکاتباتی را هم با وزارت امور خارجه انجام دادیم به هر حال بخشی از کار نیاز برقراری اینگونه ارتباطات دارد اما پس از دعوت رسمی پاسخی دریافت نکردیم فقط ناشران این کشور برای تحویل غرفه آمدند اما وزیر ارشاد این کشور در نمایشگاه حضور خواهند داشت.

رئیس نمایشگاه کتاب هم با صحه بر این مطلب عنوان کرد: به طور رسمی از کشور هند برای حضور به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب دعوت کردیم کار مربوط به حضور ناشران کشور هند در نمایشگاه انجام شده و مشکلی از این بابت نداریم.
 
* پاسخ وزیر ارشاد به ادعای مضحک و دستبرد تاریخی کشور آذربایجان

حسینی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اقدامات اخیر صورت گرفته از میراث فرهنگی کشور و خصوصاً در مورد اقدام اخیر کشور آذربایجان در راستای دستبرد تاریخی این کشور به میراث معنوی و تاریخی ایران گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در این راستا انجام شده در شورای انقلاب فرهنگی کمیته این موارد را پیگیری می‌کند و ماحصل آن جلسات کتاب‌های متعدد بوده که پیرامون مفاخر ایرانی است، ما هم در وزارت ارشاد در راستای ارج نهادن به مفاخر در حال پرداختن به این موضوع هستیم. البته پیشنهادهای خوبی هر ساله به نماینده یونسکو می‌دهم تا مراقبت‌های بیشتری صورت بگیرد. در این دوره از تمام ظرفیت‌های یونسکو بهره گرفتیم و به جد در حال پیگیری این مسئله هستیم. یعنی در هر استان و شهرستانی مراسم تکریم و احیای آثار اندیشمندان را برگزار می‌کنیم و آن دغدغه گذشته اکنون وجود ندارد قطعاً باید از میراث خود صیانت کنیم.
 
* داشتن حامی فرهنگی فی نفسه بد نیست

این مقام مسئول درباره حامیان مالی از نمایشگاه کتاب هم توضیح داد: بد نیست که ما حامیان مالی در کارهای فرهنگی هنری داشته باشیم این مهم فی‌نفسه زیانبار نیست چون اعتبارات ما همیشه دچار کمبود بوده است اما پذیرفتن آرم مجموعه بدین معنا نیست که می‌توانیم نظرات آنها را در اجرای برنامه به مانند تحمیل داشته باشیم.

* برخی نامزدها در مرحله «بیام» و «نیام» هستند/باید دید این دیدگاه‌ها وعده‌ای رویایی یا منطقی است
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره موضوع انتخابات و حضور نامزدهای احتمالی در این پروژه فرهنگی هم گفت: برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری هنوز در مرحله «بیام نیام» هستند و خیلی‌ها هم قرار است ائتلاف کنند چون موعد ثبت‌نام نرسیده تصمیم‌گیری‌ها مشکل است اما ما در این راستا آمادگی کامل داریم تا طرح دیدگاه و نظرات را داشته باشیم البته تصمیم با شورای نگهبان و وزارت کشور خواهد بود ما نیز مشورت‌هایی را می‌کنیم. البته اینگونه نیست که این گفتمان بر نمایشگاه غلبه یابد ما تنها کمک می‌کنیم تا انتخاب‌ها پرشور و نشاط و مهرورزی باشد خیلی‌ وقت‌ها نامزدها برای اثابت خود و بیان توانایی‌ها می‌آیند که آیا باید دید این دیدگاه‌ها وعده‌ای رویایی است یا منطقی است، ولی تأکید رهبری آن است که سخنان صرفاً‌ نباید برای کسب رأی باشد ما فکر می‌کنیم محیط‌های دانشگاهی و علمی می‌توانند کمک بزرگی باشند.

* پاسخ درباره عدم ترخیص کتاب از گمرک به دلیل بدهی ارشاد
 
این مقام مسئول در پاسخ به سؤالی در این مورد که تا دیروز هیچ کتابی از گمرک ترخیص نشده و دلیل آن بدهی 100 میلیونی ارشاد به گمرک عنوان شده توضیح داد: در این راستا با رئیس گمرک صحبت کردیم تا موانع برطرف شود البته 90 هزار کتاب خارجی ترخیص و در اختیار است این بدهی از قدیم وجود داشته اما عددی نیست که مانع ترخیص از گمرک باشد نمایشگاه کتاب متعلق به زید و عمر و... نیست مربوط به کل نظام است و همه درباره آن احساس مسئولیت می‌کنند هرچه نمایشگاه باشکوهتر برگزار شود بازتاب خوبی خواهد داشت.
 
* سرانجام کلنگ احداث نمایشگاه کتاب/ سال گذشته تمام پروژه‌ها متوقف شد

وی درباره سرانجام اینکه کلنگ نمایشگاه کتاب چه زمان بر زمین خواهد خورد، تصریح کرد: ما سال گذشته این بحث را مطرح کردیم اما در آن زمان شرایط اقتصادی کشور به نحوی بود که قرار شد این پروژه آغاز نشود و حتی برخی پروژه‌های عمرانی نیز متوقف شد البته از سوی دیگر موضوع باغ کتاب مطرح است که برخی دوستان معتقدند می‌تواند جوابگوی مخاطبان باشد. منتظر افتتاح رسمی این پروژه هستیم تا موارد ضعف و قوت برآورد شود. اما باید بدانید ما اصرار به مصلی نداریم اما فعلاً چون از قبل اینجا در نظر گرفته شده بود نمایشگاه را در مصلی برگزار می‌کنیم.

* عدم بهره از حضور ناشران خارجی برای صادرات نشر
 
عالی‌رتبه‌ترین مقام وزارت ارشاد درباره اینکه چرا ما از حضور ناشران خارجی برای صادرات نشر بهره نمی‌بریم، افزود: نمایشگاه کتاب فرصت مناسبی است که ناشران از کشورهای مختلف در آن حضور یابند و با وضعیت کتاب در ایران آشنا شوند از این‌رو بازار جهانی در نظر گرفته شده که محلی برای اندیشه، گفت‌وگو و معرفی کتاب‌های جمهوری اسلامی ایران است،‌ بیش از 90 مرکز و مؤسسه نشر در این دوره در بازار جهانی حضور پیدا می‌کنند.

* تبعیض میان ناشران نداریم/تبعیض ناروا و خلاف قانون اساسی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون تبعیض میان ناشران و اینکه چرا برخی از ناشران در نمایشگاه کتاب که آثار دههای گذشته را ارائه می‌کنند اما با آنها برخورد نمی‌شود، اظهار داشت:  تبعیض ناروا و خلاف قانون اساسی است، بنای ما هم به تبعیض نیست تفاوت میان ناشر کوچک و ناشر شناخته شده و بزرگ با سابقه طولانی وجود دارد از این‌رو غرفه‌ها متفاوت هستند. اما اینکه ممکن است در این نمایشگاه که بیش از 400 هزار عنوان کتاب ارائه می‌شود تخلفاتی هم باشد با تذکر برطرف می‌شود. انتظار ما از غرفه‌داران این است که خودشان مراعات کنند تا نیازی به برخورد نباشد اگر برخورد صورت نگیرد در حق سایرین جفا می‌شود.

* انتقاد از عدم اطلاع‌رسانی صحیح از سوی متولیان نمایشگاه کتاب

حسینی در خاتمه در راستای انتقاد یکی از خبرنگاران که از اطلاع‌رسانی‌های نادرست، متعدد و بعضاً‌ با آمارهای غلط گلایه می‌کرد، توضیح داد: ما انتظار داریم دوستان رسانه همکاری ویژه‌ای با ما داشته باشند البته سامانه پیامکی اخبار را ارسال می‌کند و اگر تفاوتی در آمار وجود داشت به این دلیل بود که هر مدیر آخرین وضعیت را ارائه می‌کرد و من امروز آخرین آمار را اعلام کردم تناقضی وجود ندارد چون به تدریج اخبار واصل می‌شد تفاوت آمار را شاهد بودیم.

اسماعیلی هم تبعیض ناشران در نمایشگاه را رد کرد و گفت: تمام ناشران برای ما عزیز هستند اگر جای خلافی گزارش شود هیئت رسیدگی به تخلف ناشران مستقر بود و طبق ضوابط موارد بررسی می‌شود و باید بگویم که برخلاف آنچه گفته شد بخش ارزی هم حذف نشده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها