امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39480
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس،در جلسه امروز شورا و ضمن بررسی لایحه مذکور خسرو دانشجو سخنگوی شورا گفت: در شهردار تهران معاونت‌های مختلف، ساخت و ساز و ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس،در جلسه امروز شورا و ضمن بررسی لایحه مذکور خسرو دانشجو سخنگوی شورا گفت: در شهردار تهران معاونت‌های مختلف، ساخت و ساز و کار عمرانی انجام می‌دهد که لازم است این فعالیت‌ها انسجام یابد.  این ماده واحده می‌خواهد انسجامی به این فعالیت‌های عمرانی بدهد.

معصومه ابتکار رئیس کمیته محیط زیست شورا نیز گفت: در این نظام فنی نگرانی‌های زیست محیطی ما نیز دیده شده و باز هم باید تلاش کنیم تا طراحی‌هایمان سبز باشد.

وی ادامه داد: علاوه بر این ما باید چرخه حیات طرح‌ها را در نظر بگیریم زیرا هر طرحی یک نقطه شروع و یک نقطه پایان دارد، برای مثال ممکن است عمر یک پل صدسال باشد. اما بعد از 100 سال باید به فکر جمع کردن آن باشیم.

در ادامه ترکان به عنوان عضو شورای عالی فنی شهرداری تهران پشت تریبون قرار گرفت و گفت: در طرح‌های عمرانی مجموعه هزینه‌های مطالعاتی و مهندسی 3 درصد رقم سرمایه گذاری است اما هزینه مطالعات کمتر از یک درصد هم وجود دارد که باعث ایجاد اشتباهاتی در طراحی مفهومی می‌شود که هزینه‌های آن قابل محاسبه نیست و ممکن است تا 20 درصد هم برسد.

وی ادامه داد: متاسفانه در کشور ما بسیاری از تصمیمات این گونه اتخاذ می‌شود که اول اقدام به انجام کار می‌کنیم و بعد به سراغ مطالعات یا به عبارت بهتر توجیه آن می‌رویم. مثلا اوامر ملوکانه یک زمان می‌گویند بروید پل بزنید و بعد بروید توجیحش را بنویسند و بعد بیاوردی که این باعث می‌شود همیشه بهترین انتخاب را نداشته باشیم.

وی افزود: نظام فنی و اجرایی حاضر می‌کوشد عکس این روند را اجرایی کند. در پیشنهادی که ما تقدیم شورای شهر کردیم در نظر داریم از زمان شکل گیری یک ایده مهندسی به مطالعات آن اهمیت دهیم. شورای عالی فنی آمادگی دارد تا طبق این مصوبه به فرآیند تصمیم سازی درباره طرح‌های عمرانی کمک کند تا بتوانیم با تصویری روشن تصمیم بگیریم.

مشاور رئیس جمهور تاکید کرد: در ابتدای تهیه هر طرح باید آمایش صورت بگیرد تا مشخص شود طرح ما آثار مخرب زیست محیطی ندارد بنابراین در همه طرح‌ها باید نگاه مدیریت زیست محیطی داشته باشیم.

پس از این سخنان لایحه نظام فنی و اجرایی شهرداری تهران به تصویب رسید.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها