امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۷:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39488
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، «شاهد خاقان عباسی» وزیر نفت پاکستان درباره خط لوله گاز ایران گفت: پروژه ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، «شاهد خاقان عباسی» وزیر نفت پاکستان درباره خط لوله گاز ایران گفت: پروژه 1.5 میلیاردی خط لوله گاز ایران- پاکستان نقش حیاتی در رفع نیازهای انرژی اسلام‌آباد دارد، به خصوص در شرایط فعلی که تولید گاز داخلی متوقف شده و سایر پروژه‌های واردات انرژی نیز به بن‌بست خورده است.

وی که در جمع خبرنگاران در اسلام‌آباد گفت‌وگو می‌کرد، افزود: ما هیچ ترسی از تحریم‌ها نداریم و به تکمیل این پروژه اعتقاد داشته و آن را تمام توان آن را به پیش می‌بریم.

وزیر نفت پاکستان با اشاره به اینکه ایران هم اکنون درحال فروش نفت به آمریکا و ترکیه است، افزود: وقتی این کشورها بتوانند از ایران گاز بخرند پس ما هم می‌توانیم.

طبق توافق انجام شده میان 2 کشور، قرار است با تکمیل این خط لوله 1930 کیلومتری تا اواخر سال 2014، روزانه 750 میلیون فوت مکعب گاز از ایران به پاکستان صادر شود.

شاهد خاقان عباسی همچنین در مصاحبه با روزنامه «امت» پاکستان ابراز داشت که عزم چین برای پیوستن به پروژه واردات گاز از ایران مانند هند نیست بنابراین با توجه به این موضوع می‌توان به تکمیل این پروژه امیدوار بود.

به گفته عباسی، هنوز شرکت چین در پروژه خط لوله صلح قطعی نیست اما حتی اگر این کشور در این پروژه شرکت کند باز هم قرارداد اصلی بین پاکستان و ایران صورت گرفته است و این دو کشور باید پروژه را تکمیل کنند.

زیر نفت پاکستان تصریح کرد: ما برای تکمیل پروژه خط لوله گاز با بحران مالی مواجه هستیم بنابراین از ایران تقاضا داریم کمک مالی پیشنهادی 500 میلیون دلاری خود را افزایش دهد.

وی تصریح کرد: کریدور اقتصادی چین در پاکستان شامل جاده‌سازی، احداث خط آهن، واردات نفت و گاز می‌شود و بنابراین می‌توان برای تأمین نفت و گاز پاکستان و چین، از ایران کمک گرفت.

شاهد خاقان عباسی در گفت‌وگو با این روزنامه، درباره پروژه خط لوله گاز «تاپی» (ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند) نیز گفت: تکمیل پروژه تاپی 5 الی 6 سال به طول می‌انجامد؛ علاوه بر آن چون قرار است این خط لوله از افغانستان عبور کند نمی‌توان امنیت مسیر خط لوله را تضمین کرد.

وزیر نفت پاکستان خاطر نشان کرد: اسلام‌آباد برای استفاده از پروژه خط لوله گاز تاپی پاکستان باید با هند به توافق برسد که در وضعیت فعلی این موضوع امری محال است.

به اعتقاد کارشناسان، در حال حاضر بهترین گزینه برای تأمین انرژی پاکستان، واردات گاز از ایران است و حتی اگر ایران نتواند پروژه خط لوله گاز را در پاکستان تکمیل کند چین تکمیل این پروژه را به عهده خواهد گرفت و بدین ترتیب، تأمین انرژی چین و پاکستان توسط ایران نقطه عطفی در تحولات اقتصادی منطقه محسوب خواهد شد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار