امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۱:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39508
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۴
تعداد بازدید: 165
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری البلد «محمد مهنا» مشاور شیخ الازهر نسبت به تغییرات کودتاچیان در قانون ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری البلد «محمد مهنا» مشاور شیخ الازهر نسبت به تغییرات کودتاچیان در قانون اساسی برای جلوگیری از اسلامی شدن این قانون انتقاد کرد.

وی با اشاره به ماده 4 مربوط به موسسه دینی الازهر مصر، حذف مرجعیت و نظر هیئت علمای بزرگ الازهر را خطایی بزرگ دانست و گفت: حذف این ماده موجب توهین به اصول شریعت اسلامی می‌شود و به ثبات دینی مصر ضربه می‌زند.

مشاور شیخ الازهر با بیان این اقدام را «نکبت» خوانده و با اذعان به اختلاف بین کودتاچیان و الازهر در این باره تاکید کرده است که کمیته نمایندگان الازهر تلاش خود برای حفظ موارد مربوط به مرجعیت الازهر در امور شرعی در مصر را انجام خواهند داد.

بنابر این گزارش کمیته تعدیل قانون اساسی مصر در پی تغییر ماده 4 مربوط به الازهر کسب نظر «هیئت علمای بزرگ» در قانونگذاری مجلس این کشور را حذف کرده است که الازهر معتقد است به موجب حذف این ماده شرعی بودن قوانین زیر سوال می‌رود و الازهر تنها یک موسسه تبیلغی و تعلیمی باقی می‌ماند و شیخ الازهر غیرقابل عزل می‌شود و انتخاب وی از سوی «هیئت علمای بزرگ» الازهر صورت می‌گیرد.

* رهبر شیعیان مصر: دولت فعلی خطای اخوان المسلمین را تکرار نکند

در همین حال، الطاهر الهاشمی از رهبران شیعه مصر نسبت به عدم حضور نماینده‌ای از شیعیان در کمیته تعدیل قانون اساسی انتقاد کرد.

شیعیان مصر که «الدمرداش العقالی» را به عنوان نماینده خود معرفی کرده بودند از اینکه الازهر همچنان بر عدم به رسمیت شناختن شیعیان اصرار دارد، انتقاد کردند.

الهاشمی با بیان اینکه شیعه باید به عنوان یک مذهب باید به رسمیت شناخته شود، افزود: قانون‌های اساسی بر اساس توافق سیطره پیدا می‌کند و نه با قدرت یک جریان سیاسی معین.

وی دولت کودتایی مصر را که پیش از این از آنها طرفداری کرده است، به عدم تکرار خطای اخوان المسلمین در حق شیعیان توصیه کرد و گفت: نباید شیعیان را از عرصه سیاسی مصر دور کرد چراکه آنها اقلیت نیستند بلکه شهروندان خالص مصری‌اند که خواستار ساختن آینده کشورشان هستند.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها