امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۳:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39525
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۱
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور صبح امروز (سه‌شنبه) در همایش «تبیین ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور صبح امروز (سه‌شنبه) در همایش «تبیین مفهوم اعتدال» وظیفه اندیشمندان را تبیین مفاهیم اعتدال دانست و اظهار داشت: اعتدال در هر بستری نمی‌روید.

وی افزود: وظیفه خطیر بر عهده اندیشمندان است تا حوزه همزیستی جریان اعتدال را با جریان‌های دیگر تبیین کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور به تشریح وظیفه دولتمردان در قبال گفتمان اعتدال پرداخت و گفت: دولتمردان باید مصداق‌های اعتدال را معرفی کرده و با سیاست‌های ارزی شرایط را برای مردم بهبود بخشند چرا که مردم از التهابات خسته شده و مدیران با تصمیمات درست موظفند که آرامش را به کشور باز گردانند.

نهاوندیان در اندیشه‌ورزی در تبیین مفهوم اعتدال تاکید و تصریح کرد: اعتدال در همه موارد باید مورد توجه قرار بگیرد، یعنی در اندیشه، تصمیم و مراسلات اعتدال لحاظ شود، چرا که تعادل در اندیشه و خرد جمعی موازینی دارد که نمی‌توان طرفداران اعتدال در مراسلات خارجی مدنظر قرار نداد.

وی با بیان اینکه در فرآیند تصمیم‌سازی اعتدال باید مناسبات معتدلی اتخاذ شود، اظهار داشت: اعتدال در روش مستلزم اندیشیدن معتدل است و برخورد هستی در اندیشه ما را به مقصد نخواهد رساند.

رئیس دفتر رئیس جمهور به تبیین رابطه اعتدال و ارکان انقلاب اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: باید از خود بپرسیم گفتمان اعتدال از چه ارتباطی با مفهوم ارکان اساسی نظام جمهوری اسلامی نظیر استقلال و آزادی برخوردار است که اگر این به درستی تبیین شود ما شاهد تحقق اعتدال در جامعه خواهیم بود.

نهاوندیان تاکید کرد: پیروزی گفتمان اعتدال در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکیدی بر گفتمان اعتدال اسلامی بود.

وی با بیان اینکه اعتدال را از مطهری و بهشتی آموخته‌ایم، گفت: گاهی در فرایند انقلاب شاهد بودیم که تصمیمات افراطی صورت گرفت اما اگر این تصمیمات نادرست را جزو میراث انقلاب می‌دانیم و به آن تقدس ببخشیم، نادرست است چرا که این امر ما را با هزینه‌هایی روبرو می‌کند.

«بنابراین باید به صراحت مشخص شود که شاید تصمیم به اقتضای آن زمان گرفته شده اما نتایج آن به صلاح مملکت نبوده است و افتخار انقلاب اسلامی درس گرفتن از اشتباهات است که این نشان‌دهنده بلوغ انقلاب ما است».

رئیس دفتر رئیس جمهور به جلسه اعضای هیئت دولت با مقام معظم رهبری اشاره کرد و اظهار داشت: مقام معظم رهبری نسبت به اجرایی نشدن اصل 44 قانون اساسی انتقاد کردند که این امر نشان می‌دهد اگر ما به اندیشمندان اجازه دهیم تا به انتقاد سازنده بپردازند، مسیر انقلاب اسلامی با پیشرفت مواجه خواهد بود.

نهاوندیان ریشه‌های اعتدال را علم، اخلاق و عقلانیت برشمرد و گفت: وظیفه مدیران کاهش التهاب در کشور است.

وی در این همایش گفت که پس از انتخابات 24 خرداد میزان شکایت مردم به دستگاه قضایی 20 تا 30 درصد کاهش یافته و این نشان‌دهنده این است که مردم بعد از رای دادن احساس آرامش پیدا کردند.

رئیس اتاق بازرگانی در ادامه سخنان خود به تبیین مفهوم اعتدال در معنای اقتصادی آن پرداخت و گفت: در اقتصاد باید به 3 اصل تعامل،‌تعادل و عدالت توجه کنیم و دولت اعتدال‌گرا وظیفه دارد که از تعادل در بازار حراست کند.

نهاوندیان ادامه داد: ما باید با رویکردهای درست از بخشنامه‌ای شدن امور فاصله بگیریم چرا که لازمه تحقق تعادل در بازار شناخت درست از بازار است.

وی به انتقاد از دولت نهم و دهم پرداخت و در مورد بی‌توجهی دولت احمدی‌نژاد به قانون بهبود کسب و کار گفت: ما در دولت قبلی شاهد بودیم که نه تنها این قانون عملی نشد، بلکه ابلاغی هم صورت نگرفت. بنابراین دولت باید حق برنامه‌ریزی برای مردم قائل باشد و همچنین حق ندارد با برخوردهای شتابزده بساط فعالان اقتصادی را بهم بریزد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه لازمه اقتصاد امکان تعادل در مناسبات داخلی و خارجی است، اظهار داشت: برای اینکه به تعریف اعتدال بپردازیم باید بدانیم که چه چیزی مخالف آن و در تضاد با اعتدال است.

نهاوندیان معتقد است که اعتدال عین حقیقت است و باید برای شناخت هر اعتدالی رویکرد اعتدالی داشته باشیم.
ادامه دارد/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها