امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۹:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39569
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۴
تعداد بازدید: 80
محمدحسین نیرومند هنرمند کاریکاتوریست در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره مسائل و اولویت‌هایی که لازم است مورد توجه معاونت هنری جدید قرار ...

محمدحسین نیرومند هنرمند کاریکاتوریست در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره مسائل و اولویت‌هایی که لازم است مورد توجه معاونت هنری جدید قرار بگیرد گفت: مهمترین مشکل حوزه هنر، عدم آشنایی مدیران با هنر است و امیدوارم که معاونت هنری جدید در انتخاب مدیران افراد متخصص در حوزه هنر را برگزیند.

نیرومند به کاهش بودجه در بخش فرهنگ و هنر کشور هم اشاره داشت و گفت:‌ در میان تمام وزارتخانه‌ها، وزارت ارشاد به لحاظ بودجه چندان غنی نیست و انتظارات هنرمندان هم در این زمینه بسیار است چرا که به لحاظ کمی نیز تعداد این هنرمندان زیاد است و با بودجه‌های اندک نمی‌توان فعالیت چندانی در این حوزه انجام داد.

او ابراز امیدواری کرد که اگر چه بسیار دشوار است اما عنایت ویژه‌ای نسبت به بهبود وضعیت بودجه بخش فرهنگ وهنر صورت بگیرد تا فعالیت‌های هنری هنرمندان هم رونق بیشتری بگیرد.

او به لزوم توجه به هنرمندان جوان هم اشاره کرد و گفت: با توجه به تعداد بسیار زیاد هنرمندان برای همه آن‌ها نمی توان امکان کار فراهم کرد و این مشکلی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

این هنرمند کاریکاتوریست درباره مسائل و اولویت‌های بخش کاریکاتور کشور هم گفت: یکی از مهمترین مسائل در بخش کاریکاتور، موضوع کاریکاتور مطبوعاتی است که طی این سال‌ها چندان جدی گرفته نمی‌شد و امیدوارم که در دولت جدید به این بخش از کاریکاتور هم توجه شود و مدیران مسئول نیز البته در انتخاب هنرمندانی که به سیاست آشنایی لازم و کافی را دارند نیز دقت کنند.

او درباره مشکلات کاریکاتوریست‌های مطبوعاتی و شکایاتی که از این هنرمندان به واسطه انتشار آثارشان صورت می‌گیرد گفت:‌ گاهی برخی آثار کاریکاتور مشکلات حقوقی پیدا می‌کند و پای کاریکاتوریست‌ها را به قوه قضائیه می کشاند، که در این شرایط لازم است از متخصصان و کارشناسان هنری که دلسوز بودنشان برای نظام اثبات شده است، مشاوره گرفته شود تا امور را تسهیل کند و یک موضوع ساده را در یک اثر کاریکاتور که به راحتی قابل حل است، به یک بحران ملی تبدیل نکنیم.

او درباره بالا رفتن سعه صدر مدیران و سیاست‌مداران در خصوص کاریکاتورهایی که از آن‌ها طراحی می‌شود گفت: این موضوعی است که نیاز به فرهنگسازی دارد و این فرهنگسازی کار رسانه‌هاست.

وی افزود: کاریکاتوریست با تصویر کاریکاتورگونه افراد سعی دارد آن‌ها را انتخاب کند چرا که با این تغییر فرم‌ها آدم‌ها بهتر دیده می‌شوند.

نیرومند با بیان این که بسیاری از سیاستمداران دنیا پول می‌دهند تا کاریکاتورشان کشیده شود گفت: این کاریکاتورها نباید توهین تلقی شود البته کاریکاتورهای سیاسی در ایران تا حدودی مبتدی است و گاهی کاریکاتوریست‌ها نیز ابزار دست افراد قرار می‌گیرند.

نیرومند همچنین درباره توجه عالمان دینی نسبت به هنر کاریکاتور هم گفت: من بارها این نکته را مطرح کرده‌ام که یکی از عالمان دینی ما در جلسه‌ای در پاسخ به سؤالی درباره شرعی بودن کشیدن کاریکاتور سیاستمداران کشور گفتند که هر سیاست‌مداری وارد عرصه سیاست می‌شود، باید بداند که ممکن است کاریکاتور او هم کشیده شود و در واقع با ورود به عالم سیاست این اصل را هم باید بپذیرد که کاریکاتور او را بکشند و از این بابت نباید گله‌مند باشد.

انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها