امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۱۸:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39587
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۱
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، الهه کولایی نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی عصر امروز (سه‌شنبه) که در ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، الهه کولایی نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی عصر امروز (سه‌شنبه) که در همایش «تبیین مفهوم اعتدال» در سالن مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور یافته بود در مورد زمینه‌ها و عوامل دگرگونی سیاست‌خارجی جمهوری اسلامی ایران به سخنرانی پرداخت.

وی در این همایش با بیان اینکه انقلاب اسلامی بعد از ساقط کردن یک نظام عادلانه در صدد برپا کردن نظام عادلانه بود اظهار داشت: طرح آرمان‌های اسلامی در نخستین دهه پس از انقلاب بر پایه آرمان‌های الهی و اسلامی بود.

این فعال اصلاح‌طلب افزود: در جمهوری اسلامی ایران نقش مبارزه با نظام سلطه و حمایت از محرومان و شکل‌گیری ام‌القرای جهان اسلام دنبال می‌شد اما برخلاف این نگرش یک کشور مسلمان‌نشین با یک نظام سکولار علیه جمهوری اسلامی ایران به جنگ می‌پردازد که در نهایت غیرقابل انکار بودن عهدنامه 598 را اثبات کرد.

کولایی به سیاست‌ خارجی دولت هاشمی رفسنجانی اشاره و تصریح کرد:‌ در دولت آقای هاشمی واقعیت‌های بین‌المللی مورد توجه قرار می‌گیرد و نیازهای داخلی و ضرورت پاسخ‌گویی به این نیازها و همچنین سیاست خارجی مبنی بر پذیرش واقعیت‌های منطقه شکل می‌گیرد، بنابراین دولت سازندگی از ظرفیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بهره می‌گیرد.

وی در مورد سیاست خارجی هشت سال دولت اصلاحات خاطرنشان کرد: در این دوران تلاش برای بهره گیری از شرایط بین‌المللی در امتداد آرمان‌گرایی است که در آن بر ارزش‌های بصری تأکید شده و بحث سیاست گفت‌وگوی تمدن‌ها مورد اقبال گسترده جهانی قرار می‌گیرد.

کولایی در بخشی دیگر از سخنان خود به سیاست‌های خارجی دولت محمود احمدی‌نژاد نیز اشاره کرد و گفت که مجموعه اهداف اعلام شده در برنامه سیاست خارجی دولت نهم برتری اهداف ایدئولوژیک‌گرا نسبت به اهداف ملی است که این با بازنشسته کردن نیروهای متخصص واقعیت‌های بین‌المللی را مورد انکار قرار می‌دهد.

وی اضافه کرد: در دولت نهم و دهم سیاست‌هایی اجرا می‌شود که در جامعه جهانی کمتر مثالی برای آن وجود دارد که این سیاست‌های خارجی به پدیده امنیتی برای محیط بین‌المللی تبدیل می‌شود و کشوری که تا دیروز ادعای رهایی کشورهای دنیا را داشت تهدیدی بزرگ برای جامعه بین‌المللی محسوب می‌شود.

این فعال اصلاح‌طلب معتقد است که تبدیل شدن ایران به پدیده امنیتی برای جامعه جهانی سبب ایجاد قطعنامه‌ها و فشارها توسط آمریکا با حمایت جامعه جهانی علیه ایران شد.

کولایی تأکید کرد: تمرکز بر اعتدال ذهن‌گرایی و یا رویاگرایی را در سیاست خارجی جمهوری اسلامی کنار خواهد زد و پایان تلاش برای تحمیل آرزوها بر واقعیت‌ها خواهد بود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها