امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۳:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39594
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 220
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پیش از ظهر امروز مراسم تودیع حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پیش از ظهر امروز مراسم تودیع حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد.

در این مراسم مسئولان عالی دستگاه قضایی نظیر دادستان کل کشور، رئیس سازمان زندان‌ها، رئیس دیوان عدالت اداری، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و جمع کثیری از مسئولان حضور یافتند.

انحلال سازمان مدیریت خلاف قانون بود/ نظارت بر همه مزایده‌ها و مناقصه‌ها

ولی‌الله خبره قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور در مراسم تودیع و معارفه رؤسای جدید و قدیم این سازمان ضمن خیر مقدم به میهمانان، از خدمات حجت‌الاسلام پورمحمدی به عنوان رئیس سابق تقدیر و تشکر کرد و اظهار امیدواری نمود قاضی ناصر سراج با توجه به فعالیت‌های خود در زمینه قضا بتواند در این پست خطیر و حساس توفیق داشته باشد.

وی با بیان اینکه در سال 73 سازمان بازرسی کار خود را در ساختمانی نیمه استیجاری آغاز کرد افزود: اکنون بعد از گذشت سالها در 31 استان کشور بهترین ساختمان‌ها و نیروها را داریم و توانسته‌ایم تبدیل به مرجعی شویم که مردم برای شکایت از دستگاه‌های مختلف به آن مراجعه کنند و این یعنی حقوق بشر.

قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به برخی از اهداف ابتدایی این سازمان گفت: اکنون می‌توانیم بگوییم که سازمان در محقق شدن اهداف خود به آنچه مدنظر بوده رسیده و جای خود را در جامعه در میان دستگاه‌های مختلف باز کرده است.

وی یکی از اهدافی که سازمان بازرسی به دنبال آن بوده را دسترسی مردم به این سازمان و واحدهای آن برای احقاق حقوقشان عنوان کرد و افزود: افتخار می‌کنیم که مرجعی هستیم که مردم برای شکایت از دستگاه‌های مختلف به ‌آن مراجعه می‌کنند.

خبره از اعمال نظارت‌های قبل، حین و بعد سازمان بازرسی بر عملکرد دستگاه‌ها خبر داد و گفت: زمانی بود که تنها به ما اجازه می‌دادند که بعد از اتمام کارها بر آنها نظارت داشته باشیم اما با همت نمایندگان مجلس این قانون اصلاح شد و ما اکنون در همه مراحل می‌توانیم در عملکرد دستگاه‌ها نظارت داشته باشیم.

وی با اشاره به تشکیل واحد بازرسان افتخاری تأکید کرد: بر مبنای گزارش‌های مردمی رسیده از این بازرسان گزارش‌های مبسوط و هشدار دهنده‌ای را به دستگاه‌های مختلف ارائه کردیم.

قائم مقام سازمان بازرسی در ادامه خبر از بهره‌برداری از انجمن مردم نهاد این سازمان در آینده‌ای نزدیک داد و گفت: اعمال نظارت بر مزایده‌ها و مناقصه‌ها از دیگر اقدامات مؤثر سازمان بازرسی است که اکنون از طریق 7 هزار کاربر همه مناقصه‌ها و مزایده‌ها در سیستم ثبت می‌شود و کارشناسان سازمان بر آن نظارت می‌کنند.

وی از ارسال بیش از 200 گزارش در سال در مورد عملکرد دستگاه‌های مختلف خبر داد و گفت: به تعدادی از این گزارشات توجه شد و تعدادی دیگر نیز نادیده گرفته شد که این نادیده گرفته شدن گزارشات صدمات بسیاری را وارد کرد.

خبره سازمان بازرسی را یکی از پاک‌ترین دستگاه‌ها و سازمان‌های کشور عنوان کرد و بیان داشت: وقتی این سازمان دستور و ابلاغی صادر می‌کند خود اول از همه آن را اجرا می‌کند.

وی در پایان با اشاره به گزارش‌های هشدار دهنده سازمان بازرسی و عدم توجه مسئولان به آن گفت: وقتی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی منحل شد یک هفته بعد ما در گزارشی اعلام کردیم که این کار تخلف و خلاف قانون است اما به آن توجهی نشد ولی هم اکنون بعد از گذشت 7 سال به این نتیجه رسیده‌اند که انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اشتباه و غیرقانونی بوده است.

حضور پورمحمدی در دولت فرصتی برای دستگاه قضا/ بازرسی به معنای بی‌اعتمادی نیست

حجت‌الاسلام رئیسی نیز در این مراسم اظهار داشت: این مراسم به پاس خدمات ارزشمند رئیس سازمان بازرسی کل کشور حجت‌الاسلام پورمحمدی برگزار شد که در یک دوره 5 ساله در این سازمان نظارت و خدمت زیادی را کردند.

وی ضمن قدردانی از تلاش‌های مصطفی پورمحمدی و همکاران وی در مجموعه سازمان بازرسی کل کشور گفت: من به سهم خود از شرف ریاست قوه قضاییه از زحمات پورمحمدی، معاونین، بازرسان و کارشناسان ایشان در سراسر کشور تقدیر می‌کنم.

معاون اول رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: بدون شک موفقیت پورمحمدی در این دوره مرهون زحمات تک تک همکاران ایشان در این مجموعه است.

وی افزود: آغاز کار رئیس جدید سازمان بازرسی ناصر سراج که از قضات برجسته و مورد شناخت نظام قضایی کشور است و من بیش از 30 سال است که با ایشان همکاری و آشنایی دارم.

حجت‌الاسلام رئیسی شخصیت، نفوذناپذیری، استقلال و توانمندی را از ویژ‌گی‌های بارز رئیس جدید سازمان بازرسی کل کشور دانست و گفت: من تردید ندارم که زحمات حجت‌الاسلام پورمحمدی در یک دوره 5 ساله با تلاش و همکاری آقای سراج و معاونین ایشان به نتایج بهتری می‌رسم.

معاون اول قوه قضاییه خطاب به پورمحمدی گفت: من از حجت‌الاسلام پورمحمدی و معاونان ایشان تقاضا دارم که همکاری خود را با سازمان بازرسی کل کشور ادامه دهند، بدون شک حضور پورمحمدی در دولت فرصتی برای دستگاه قضایی و سازمان بازرسی کل کشور است چرا که می‌تواند در جایگاه نظارت برای ارتقای سازمان بازرسی تلاش کند.

وی افزود: ما در قوای مقننه و مجریه هم نظارت داریم اما نظارت در این دو قوه خاص است اما در قوه قضاییه به ویژه سازمان بازرسی کل کشور نظارت به صورت عام صورت می‌گیرد.

رئیسی تصریح کرد: گزارش سازمان بازرسی باید متقن و کارشناسی باشد چرا که یک گزارش متقن می‌تواند در مجموعه اداری اثربخشی لازم را داشته باشد.

معاون اول رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه همیشه مقاومتی با شأن بازرسی همراه بوده گفت: ما نباید به بازرسی نگاه یک مزاحم و مچ‌گیر را داشته باشیم چرا که بازرسی همکار صمیمی مجموعه مدیریت کشور است.

رئیسی تأکید کرد: سازمان بازرسی می‌تواند خوب و به موقع ببیند، نقاط قوت و ضعف را دریابد و به موقع هشدار دهد تا به این شکل اهداف سازمان را عملیاتی کند.

وی گزارشات متقن سازمان بازرسی کل کشور را تضمین کننده اجرای قانون در کشور دانست و گفت: البته وظیفه اصلی وزارت بر عهده مدیران است و پس از آن سازمان بازرسی کل کشور نقش نظارتی خود را آغاز می‌کند.

معاون اول قوه قضاییه خطاب به وزرا و دولت یازدهم گفت: وزرای دولت یازدهم حتماً باید بخش‌های نظارت درون سازمانی خود را فعال کند.

رئیسی تأکید کرد: نظارت و بازرسی به هیچ عنوان به معنای بی‌اعتمادی به مجریان نیست بلکه این نظارت برای تداوم اعتماد نسبت به دست‌اندرکاران و کمک به نظام اداری کشور است.

وی افزود: گزارشات سازمان بازرسی حتماً باید ضمانت اجرا داشته باشد و به این شکل نباشد که بازرسان با تلاش گزارشی را تهیه کند و به مدیران سازمان‌ها بدهند اما آنها نسبت به این گزارش بی‌توجه باشند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: در این صورت نه تنها روحیه سازمان بازرسی تضعیف می‌شود بلکه گزارشات نیز بی‌فایده می‌شود.

وی ایجاد تهیه گزارشات را منوط به آسیب‌شناسی دانست و گفت: بسیاری از پرونده‌هایی که کشف شد به لحاظ مبلغ و متهم متفاوت بود اما جنس آنها یکی بود و اگر به فرمان 8 ماده رهبری در زمینه مبارزه با فساد اقتصادی توجه می‌شد شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم.

وی افزود: ما نباید از یک منفذ دو بار ضربه بخوریم به همین جهت حتی عمل کردن به قانون ضعیف بهتر از قانون‌شکنی است.

حجت‌الاسلام رئیسی تأکید کرد: متأسفانه تاکنون قانو‌ن‌شکنی خسارت زیادی به ما وارد کرده به همین جهت هیچ کس در هیچ وعده‌ای نباید به خود اجازه نقض قانون دهد.

حجت‌الاسلام رئیسی گفت: امروز برای عدالت محوری جز قانون‌مداری نمی‌شناسیم و سازمان بازرسی هم گام‌های خوبی برداشته اما این بدان معنا نیست که ارتقای این سازمان پایان یافته است.

معاون اول قوه قضاییه در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم با تعامل خوب دولت شاهد اتفاقات خوبی در سازمان بازرسی کل کشور باشیم.
 


 

با بخشی از دولت دهم مشکل داشتیم/ مخاطب سازمان همه مردم هستند

حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی رئیس سابق سازمان بازرسی کل کشور در مراسم تودیع خود با اشاره به خاطره‌ای از آیت‌الله بهجت گفت: ایشان در آخرین نصیحتش به من گفت هر کاری می‌کنی دقت کن پشیمان نشوی و من این جمله را سرلوحه کار خود قرار دادم و تلاش کردم در سازمان بازرسی خاطره‌ای خوب از خود به جای گذارم.

وی با تشکر از تمامی مسئولان و کارمندان سازمان بازرسی برای همکاری مستمر با وی افزود: زمانی که به من پیشنهاد تصدی‌گری ریاست سازمان بازرسی ارائه شد در نامه‌ای به مقام معظم رهبری مشکلات موجود را گزارش داده‌ام و اعلام کردم با توجه به اینکه من اخراجی‌ دولت هستم ممکن است فردا روزی بگویند پورمحمدی از سر عناد و دشمنی گزارش‌هایی را تهیه می‌کند اما حضرت آقا گفتند برو چون برای خودت خوب است و برای سازمان خوب‌تر.

وزیر دادگستری دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه احساس فعلی او این است که ریاست سازمان بازرسی کل کشور برایش مفید بود خاطر نشان کرد: ان‌شاء‌الله فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه برای سازمان هم خوب‌تر باشد محقق شده باشد.

وی ادامه داد: زمانی که به سازمان بازرسی آمدم آیت‌الله شاهرودی رئیس وقت قوه قضائیه به من گفت سازمان بازرسی، سازمان بازرسی قضایی نیست بلکه سازمان بازرسی کل کشور است و برای نظام کار می‌کند نه قوه قضائیه بدان مخاطبانت همه دستگاه‌ها و مردم هستند.

وی ادامه داد: ایشان حتی تأکید کرد که مخاطب برخی از گزارش‌های سازمان بازرسی ریاست قوه قضائیه نیست بلکه سایر دستگاه‌ها و مردم از آن استفاده می‌کنند.

پورمحمدی با اشاره به اینکه بعد از گذشت حدود 20 سال به دستگاه قضا بازگشته و مسئولیت سازمان بازرسی را قبول کرده در مورد نحوه تعامل با دولت گذشته گفت: از دولت قبلی تشکر می‌کنیم گرچه با بخشی از بدنه دولت ما مشکل داشتیم اما اکثر بدنه با ما همکاری قابل قبولی داشتند بگذریم که در مدیریت سطح بالا مشکلاتی را برای ما ایجاد می‌کردند اما در کل همکاری دولت با ما قابل قبول بود.

رئیس سابق سازمان بازرسی کل کشور افزود: در این مدت 5 سالی که ریاست سازمان را بر عهده داشتم به همراه همه همکاران خود در سازمان دویدیم و از همه ظرفیت‌ها استفاده کردیم.

وی با تأکید بر اینکه عده‌ای منتظر بودند تا از سازمان بازرسی نقطه ضعفی پیدا کنند گفت: خوشبختانه به لطف عملکرد خوب همکاران این عده نتوانستند هیچ نقطه ضعفی از سازمان بازرسی پیدا کنند.

پورمحمدی سازمان بازرسی را نعمتی برای کشور عنوان کرد و افزود: طی مدتی که سازمان بازرسی راه‌اندازی شده کارهای خوبی در آن صورت گرفته و اکنون به مانند کوه یخی می‌ماند که تنها قسمتی از آن پیداست. امیدواریم که با همت برادرم آقای سراج این کوه یخ بیشتر خود را نمایان سازد.

رئیس سابق سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به انتخابش به عنوان وزیر دادگستری دولت تدبیر و امید گفت: امیدوارم در مسند وزارت نیز سرباز خوبی برای دستگاه قضا باشم و جهت مبارزه با فساد و اجرای عدالت موفق باشم.

وی در پایان هدف همه افراد را اجرای عدالت عنوان کرد و گفت: این امر خواسته همه است و من به عنوان یک خدمتگزار امیدوارم که برآورده شود.

سراج: برخورد قانونی و بدون اغماض با مدیران فاسد اولویت کاری من است

قاضی ناصر سراج رئیس جدید سازمان بازرسی کل کشور در مراسم خود به عنوان رئیس جدید سازمان بازرسی کل کشور ضمن تبریک هفته دولت گفت: همانگونه که مستحضر هستید رئیس قوه قضاییه پیشنهاد حضور بنده را برای حضور در سازمان بازرسی کل کشور مطرح کردند.

وی افزود: من با توجه به اشتغال در دادستانی، حضور در هیئت نظارت بر مطبوعات، شورای رقابت و سایر شوراها فرصت زیادی نداشتم اما از آنجایی که در طول بیش از 30 سال خدمت در دستگاه قضایی خود را سرباز نظام می‌دانم با اصرار رئیس قوه قضاییه پیشنهاد ایشان را پذیرفتم.

رئیس جدید سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: امیدوارم به نحو احسن پاسخ شایسته‌ای را به انتخاب رئیس قوه قضاییه دهم.

سراج یکی از ویژگی‌های سازمان بازرسی کل کشور را استقلال این سازمان دانست و افزود: از جمله ویژگی‌های سازمان بازرسی کل کشور این است که این سازمان در زیرمجموعه دستگاه قضایی قرار گرفته و استقلال آن از دستگاه اجرایی سبب اقتدار این سازمان شده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر سازمان بازرسی کل کشور به وظیفه خود به درستی عمل کند مردم احساس امنیت می‌کند به همین جهت برای آسیب‌شناسی و سلامت دستگاه قضایی باید از تمام امکانات و ظرفیت‌های این سازمان استفاده شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور مدیریت بدون بازرسی را مسئله ناقص دانست و تصریح کرد: مدیریت بدون بازرسی کامل نمی‌شود بنابراین هدف اصلی من نظارت، اصلاح امور و تقویت مدیریت کشور است.

سراج با تأکید بر برخورد بدون اغماض و قانونی با مدیران متخلف گفت: در این راستا از حضور مدیران صادق و وظیفه‌شناس استفاده خواهم کرد.

وی با اشاره به برنامه‌های خود در سازمان بازرسی کل کشور گفت: همکاری و همدلی قوای سه‌گانه و مدیران کشور جهت مبارزه با مفاسد اقتصادی، جلوگیری از موازی‌کاری در درون سازمان‌ها، افزایش بهره‌وری بازرسی و تقویت مدیریت کشور و نظارت پیشگیرانه از جمله برنامه‌های من در سازمان بازرسی کل کشور است.

رئیس جدید سازمان بازرسی کل کشور همکاری سازنده مدیران دستگاه‌های اجرایی و مقابله با منشأ فساد، برخورد قاطع با مدیران فاسد، تأمین معیشت کارکنان سازمان بازرسی و تأمین انگیزه آنها، پرهیز از سیاست‌زدگی و دوری از گرایش‌های سیاسی و همچنین اجرای کامل قانون ارتقای سلامت اداری را از دیگر برنامه‌های خود در سازمان بازرسی کل کشور دانست.

سراج اذعان داشت: برای تحقق اهداف خود از تمام نیروهای نظام در هر سه قوه طلب یاری دارم تا به خوبی بتوانیم نظام سلامت اداری را ارتقا دهیم.

وی در پایان با قدردانی از زحمات رؤسای سابق سازمان بازرسی کل کشور گفت: حجت‌الاسلام پورمحمدی در تمام سمت‌ها منشأ خدمات ارزنده بوده و امیدوارم در وزارت دادگستری عملکرد موفقی داشته باشند.

قوه قضاییه با دلالان قضایی برخوردی قاطع خواهد داشت

اما حجت‌الاسلام رئیسی معاون اول قوه قضاییه در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رؤسای سازمان بازرسی کل کشور با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص فعالیت دلالان قضایی گفت: قوه قضاییه با تشکیل حفاظت اطلاعات در بخش‌های نظارتی برای برخورد با کسانی که می‌خواهند مجموعه دستگاه قضایی را ناسالم جلوه دهند برخورد قاطعی کرده است.

وی افزود: افرادی که به عنوان دلال، کار چاق‌کن و یا هر اسم دیگری به دنبال ایجاد روابط ناسالم در دستگاه قضایی هستند با برخورد جدی دستگاه قضایی مواجه خواهند شد.

رئیسی تصریح کرد: اینگونه افراد تهدیدی برای دستگاه قضایی به شمار می‌روند لذا قضات سالم و مجموعه دستگاه قضایی در برخورد جدی با این افراد تأکید دارد.

معاون اول قوه قضاییه در خصوص مصوبات دولت قبل که از سوی دولت جدید لغو شده گفت: از این موضوع دیوان عدالت اداری باخبر است و من خبری ندارم.

احمد شهید ویژگی‌های حرفه‌ای گزارشگری را زیر پا گذاشته است

محمدجواد لاریجانی دبیر کل ستاد حقوق بشر نیز در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رؤسای سازمان بازرسی کل کشور در خصوص گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران که خواستار حضور در کشور ما شده است گفت: این گزارشگر ویژه بارها تقاضای حضور خود در ایران را مطرح کرده اما سؤال ما این است که متد کاری وی تبلیغات است یا گزارشگری؟

وی افزود: ما با گزارشگری هیچ مشکلی نداریم اما آقای گزارشگر تمام ویژگی‌های حرفه‌ای گزارشگری را زیر پا گذاشته و به عنوان هنرپیشه تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی ایران از یک رسانه به رسانه دیگر می‌رود.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: این فرد سخنان نابجا و اتهامات بی‌اساسی را علیه ما مطرح می‌کند.

لاریجانی تصریح کرد: ما با یک گزارشگر و متد گزارشگری نیستیم بلکه با یک تبلیغات روبرو هستیم که جواب این را هم تبلیغات می‌دهد.

تغییرات اتوبوسی در وزارت دادگستری نداریم/ نظارت درون‌‌سازمانی را به دولت می‌برم

حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رؤسای سازمان بازرسی کل کشور و در جمع خبرنگاران گفت: اینکه می‌گویند دولت مصوبات دولت قبلی را متوقف و یا ابطال کرده درست نیست، بلکه تنها آن دسته از مصوباتی که مورد اعتراض دستگاه‌های نظارتی قرار گرفته بود، اجرایشان به تعویق افتاده است.

پورمحمدی تاکید کرد: در حال حاضر مشغول بازبینی اشکالاتی هستیم که بر مصوبات دولت قبلی گرفته شده و رعایت وسایل حقوقی در این زمینه نیز انجام شده است.

وی ادامه داد: معاونت برنامه‌ریزی رئیس جمهور بر روی این مصوبات و زمان ابلاغ مجدد آنها کار می‌کند و طبیعی است که طی این مدت برخی‌ها دچار مشکل شوند اما سعی می‌کنیم که مشکل مصوبات را به سرعت حل کنیم.

وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: مشکلات کشور با تدبیر حل می‌شود نه با عجله.

وزیر دادگستری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه زمانی تغییرات در وزارت دادگستری آغاز می‌شود، گفت: من هنوز کاملا در وزارت دادگستری مستقر نشده‌ام. ابتدا باید افراد و معاونان خود را بشناسم و با توانمندی‌های آنها آشنا شوم.

وی افزود: مدیران و همکاران خوبی در وزارت دادگستری داریم که باید از نزدیک با آنها آشنا شوم. من هیچوقت در بخش‌های مدیریتی عجله نمی‌کنم و حتما در طول زمان و به فراخور تصمیمات لازم را می‌گیرم.

پورمحمدی تاکید کرد: هیچوقت تغییرات اتوبوسی را در دستور کار خود نداشته‌ام البته وزارت دادگستری نیز حوزه گسترده‌ای به شمار نمی‌رود و نیازمند تغییرات زیادی نخواهد بود.

وزیر دادگستری با اشاره به دعوت رئیس سازمان‌ها از وی برای بازدید از زندان‌ها گفت: دوستان خواهش کردند تا ما از نزدیک با مشکلات آنها آشنا شویم و به همین منظور در هفته اول کاری از ندامتگاه‌ها بازدید کردم.

وی از تهیه گزارشی از مشکلات ندامتگاه‌ها خبر داد و گفت: این گزارش در هیئت دولت مطرح و بررسی می‌شود.

پورمحمدی با اشاره به اینکه تجربه‌های خود از سازمان بازرسی را به دولت منتقل خواهد کرد، گفت: مهمترین مسئله‌ای که دولت باید در زمینه نظارت درون‌سازمانی انجام دهد، بحث دولت الکترونیک است.

وی ادامه داد: تحقق کارها و شفاف‌سازی سازوکارهای اداری به همراه قانونمند شدن و پاسخگویی 4 رکن اصلی تحول در نظام اداری و سلامت به شمار می‌رود.

وزیر دادگستری تاکید کرد: این 4 رکن نظارت را به درون سیستم‌ها منتقل می‌کند و با این کار مدیران می‌فهمند که در زیر مجموعه خود چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و به سرعت مانع ورود به تخلفات می‌شود.

وی در بخشی از سخنان خود به برنامه آتی وزارت دادگستری اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون در حال مطالعه و ارزیابی هستم. وزارت دادگستری یک وزارت سهل و ممتنع است، خیلی از کارها در این وزارتخانه انجام می‌شود اما در عین حال خیلی از اختیارات نیز وجود ندارد.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: رسیدن وزارت دادگستری به جایگاه واقعی خود از دغدغه‌های رؤسای قوه قضائیه و قوه مجریه است و این کار زمان می‌برد، اما انشاءالله بزودی انجام می‌شود.

آمار دقیقی از تعداد ازدواج‌های موقت در دست نیست

تویسرکانی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رؤسای سازمان بازرسی کل کشور با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص افزایش ازدواج‌های موقت در کشور گفت: یکی از برنامه‌های ما اجرای دقیق قانون حمایت از خانواده است.

وی افزود: از جمله مواد قانون حمایت از خانواده ماده 21 است که شرایط جدیدی را حاکم کرده و ما امیدواریم با تصویب آیین‌نامه بسیاری از مشکلات در این زمینه حل شود و پورمحمدی با حضور در وزارت گستری در این زمینه به ما کمک کند.

تویسرکانی تصریح کرد:‌ به هر حال بنای قانون‌گذار براین بود تا تسهیلاتی را قائل شود که ما موانع را کمتر کنیم تا مردم به لحاظ برخی از موانع قانونی مرتکب خلاف شرع نشوند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطرنشان کرد:‌ در قانون قبلی الزام به ثبت واقعه ازدواج بود اما در قانون جدید حمایت از خانواده تنها در سه شرط الزام به ثبت ازدواج موقت است.

وی با اشاره به این سه شرط گفت: باردار بودن زوجه، شرط ضمن عقد و توافق طرفین از جمله شروط ثبت ازدواج است.

تویسرکانی تأکید کرد: ‌ما آمار دقیقی از ازدواج‌های موقت نداریم و باید سازوکاری مهیا شود تا اطلاعات ما در بحث ازدواج‌های غیر رسمی کامل‌تر شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به صحبت‌های سخنگوی کمیسیون اصل 90 که گفته بود سازمان ثبت احکام دیوان عدالت اداری را اجرا نمی‌کند، گفت: یکی از اعضای کمیسیون اصل 90 مطالبی را مطرح کرده بودند که البته به لحاظ این که اطلاعات ایشان نسبت به این موضوع کافی نبود این مطالب مطرح شده بود که بعدا گزارش کامل آن خدمت ریاست محترم کمیسیون اصل 90 ارائه شد.

وی ادامه داد: علت هم این بود که به هر حال نسبت به احکامی که دیوان عدالت اداری نسبت به سردفتران اسناد رسمی صادر می‌کند، اختیارات اصلی با ریاست قوه قضاییه است؛ بنابراین در همه‌ مواردی که احکام صادر شده بود سازمان ثبت این موارد را خدمت رئیس قوه قضاییه منعکس کرد و ایشان افرادی را برای بررسی موضوع و اتخاذ تصمیم مشخص کردند.

تویسرکانی گفت: قطعا ما در هر موردی که ریاست محترم قوه قضائیه دستور و اجرای حکمی را بدهند فورا آن را اجرا می‌کنیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه درباره‌ جزئیات احکام صادره از سوی دیوان عدالت اداری، گفت: بخشی از این احکام راجع به مواردی بود که در گذشته در رابطه با انتصاب سردفتر اسناد رسمی صورت گرفته بود.

وی افزود: قانون‌گذار در ماده‌ 15 قانون دفاتر اسناد رسمی مواردی را در رابطه با شرایط سردفتران مقرر داشته است و اگر سازمان ثبت بررسی کند و معلوم شود که سردفتران شرایط لازم را ندارند، تصمیم مناسب می‌گیرد.

وی گفت: طی مدت اخیر بررسی‌های دقیقی راجع به سردفتران انجام شد و ابلاغ سردفترانی که واجد شرایط لازم نبودند لغو شد.

تویسرکانی تصریح کرد: این سردفتران که ابلاغشان لغو شده بود به دیوان عدالت اداری مراجعه کردند و حکم بر ابقاء آن‌ها داده شد و نظر سازمان ثبت و املاک کشور خلاف این بود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تأکید کرد: این موارد خدمت ریاست قوه قضائیه ارسال شد و اگر ایشان نظر به اجرای احکام دیوان عدالت اداری داشته باشند ما هم احکام دیوان عدالت اداری را اجرا می‌کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها