امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۰۱:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39595
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، امروز مراسم اعطای جایزه ملی حسن تحصیل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، امروز مراسم اعطای جایزه ملی حسن تحصیل بنیاد فرهنگی البرز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی، حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، دکتر ملاباشی معاون وزیر علوم و جمعی از مسئولان فرهنگی و علمی و برگزیدگان این همایش در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

وقف موجب پیشرفت و موفقیت جامعه اسلامی است

حجت‌الاسلام علی محمدی در مراسم اعطای جایزه ملی حسن تحصیل بنیاد البرز با تاکید بر اداره موقوفات با دید اقتصادی، گفت: قانون الهی وقف یکی از مترقی‌ترین احکام الهی و یکی از عوامل موفقیت جامعه است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به جایگاه و اهمیت وقف به ویژه در زمینه علمی، افزود: امروز کشور ما در میان کشورهای پیشرفته علمی و صنعتی قرار دارد و رتبه‌های علمی ما در رشته‌های مختلف برای کشورهای صنعتی غیر قابل باور است و این پیشرفت سلاحی در مقابل دشمنان و عظمتی در برابر بدخواهان کشورمان است.

وی ادامه داد: خداوند به وسیله علم و دانش ملتی را عظمت می‌بخشد بنابراین اگر بخواهیم حرف اول را در دنیا بزنیم باید به علم، عالمان و نخبگان اهمیت دهیم و این جلسه برای تجلیل از این افراد و اجرای نیت واقفین خیراندیش است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، تجلیل و تشویق جوانان، عالمان و اندیشمندان را سبب تشویق آیندگان و توجه به علم عنوان کرد و گفت: در روایات داریم که دانشمندترین مردم کسی است که نسبت به علم حریص باشد، بنابراین آن ملتی عزت و عظمت دارد که از بالاترین درجه علمی برخوردار باشد و ملتی که از علم و دانش کمتری برخوردار باشد از ارزش کمتری برخوردار است.

حجت الاسلام محمدی در ادامه با مورد توجه قرار دادن مسأله وقف و تاثیرگذاری آن و نگاه‌های اشتباهی که نسبت به آن وجود دارد، تصریح کرد: برخی به وقف به مانند مال بی‌صاحب نگاه می‌کنند در حالی که باید مدیریت وقف را اقتصادی اداره کنیم تا عواید آن به جیب همه مردم برگردد و این به فرهنگ‌سازی نیاز دارد.

وی تأکید کرد: وقف یکی از مترقی‌ترین احکام الهی است که در ادیان و آیین‌های قبل از اسلام نیز وجود داشته است که اسلام آن را امضا کرد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تأکید بر این‌که «یکی از عوامل موفقیت جامعه، قانون الهی وقف است» گفت: وقف به اموال باعث می‌شود سرمایه در انحصار گروه خاصی باقی نماند و همگان از آن بهره ببرند، بنابراین وقف یکی از جامع‌ترین قوانین الهی است که تمام خوبی‌ها را در بر دارد.

حجت‌الاسلام محمدی افزود: مسایل مختلفی در نیت واقفین خیراندیش وجود دارد که یکی از آنها توجه به مسایل علمی و حمایت از نخبگان است که موقوفات مرحوم البرز در همین راستاست و در حمایت از علم و نخبگان صورت گرفته است.

وی با اشاره به این‌که «قانون وقف آن قدر جامع است که کسی نمی‌تواند در آن دخل و تصرف کند» گفت: بر اساس نظر همه علما، وقف هیچگاه از وقفیت خارج نمی‌شود و اگر کسی برخلاف نیت واقف عمل کند ضامن است.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این‌که «قانون مترقی وقف در طول تاریخ مورد بی‌توجهی قرار گرفته است» گفت: این در حالی است که اکثر موسسات، مراکز علمی، درمانی و دانشگاهی معروف جهان از محل امور خیریه اداره می‌شوند.

محمدی ابراز امیدواری کرد: فرهنگ وقف بیش از گذشته مطرح و مورد توجه قرار گیرد تا نسل آینده بتواند از این سرمایه بیشتر بهره‌مند شود.

وقف مرحوم البرز موجب ترویج علم می‌شود

در ادامه این مراسم ، حجت الاسلام قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز در جمع برگزیدگان اولین مراسم اهدای

جایزه ملی حسن تحصیل، بابیان اینکه وقف در عرصه علم موجب ترویج و توسعه دانش می‌شود، خطاب به برگزیدگان گفت: به شکرانه نبوغ‌تان عبادت و بندگی خوبی داشته باشید و سعی کنید نبوغ‌تان در خدمت به خلق و دستگیری از دیگران باشد.

وی افزود: مسأله تجلیل و قدردانی از بزرگان در قرآن سفارش شده و اصل تجلیل و یادمان کار قشنگی است.

حجت‌الاسلام قرائتی با توصیه به نخبگان و برگزیدگان در رشته‌های مختلف علمی، گفت: فکر نکنید شما نابغه هستید بلکه خدا این نبوغ را به شما داده است و ما بدون خدا هیچ نیستیم و هر چه هست از فضل و عنایت اوست. افراد نابغه باید بیشتر عبادت کنند، همان‌گونه که خداوند به پیامبر کوثر داد و گفت باید برای شکرانه‌اش نماز بخوانیم و قربانی ویژه‌ای انجام دهیم.

رئیس ستاد اقامه نماز با بیان این‌که «ارزش نیروی انسانی بیش از همه چیز است» گفت: شما به عنوان برگزیدگان و نخبگان علمی باید یک دوره کتاب‌های مفید را مطالعه کنید. متأسفانه هنوز علم ارزش خود را ندارد. افرادی هستند که جان می‌کنند اما تجلیل نمی‌شوند.

قرائتی خاطرنشان کرد: در قرآن سه علم مفید، مضر و علمی که نه مفید است و نه مضر مورد اشاره و توجه قرار گرفته است. شما باید ذهنتان را از هر اطلاعاتی پر نکنید و بدانید ما در اسلام اصطلاحی به نام فارغ‌التحصیل نداریم، بنابراین به تحصیلتان قانع نباشید و همواره به دنبال تحصیل و کسب علم و البته علم مفید باشید.

وی با تاکید بر این‌که «باید از علمی که نفع ندارد پرهیز کنیم» تصریح کرد: شما که جزو چهره‌ها هستید باید بسیار مراقب باشید و بدانید اگر خلاف کنید گناهش دو برابر است. اگر نابغه‌ای به مقدسات و اساتید خود بی‌اعتنایی کند گناه آن بیشتر از بی‌اعتمادی سایر افراد است.

رئیس ستاد اقامه نماز با تاکید بر انس گرفتن دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب با قرآن و تفسیر آن، اظهار کرد: بروید پروژه‌هایی که می‌خواهید روی آنها کار کنید را از دین و قرآن بگیرید، زیرا در قرآن درباره مسایل مهم و حتی جزئی‌ترین موضوعات سخن گفته شده و برای آنها علت و حکمتی وجود دارد.

وی ادامه داد: به شکرانه برتری علمی، مطالعه، تواضع، عمل و بندگی نسبت به خدا را بیشتر کنید و سعی کنید بازوی امام عصر (عج) باشید و از نبوغ خود در خدمت دین استفاده کنید.

قرائتی همچنین با تقدیر از اقدام مرحوم البرز در وقف اموال خود برای ترویج علم، افزود: این وقف نشان دهنده فکر و روح بلند وی بوده و موجب ترویج علم می‌شود.

رئیس ستاد اقامه نماز در پایان یادآور شد: نابغه به کسی گفته می‌شود که دست دیگران را بگیرد و آنها را نیز رشد دهد بنابراین سعی کنید در همه چیز نابغه باشید و به شکرانه نبوغ‌تان نماز خوب بخوانید و خدمت خوب به خلق خدا کنید.

همچنین حسین حاجی‌بزرگی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز با بیان اهداف برگزاری این همایش، گفت: موقوفات مرحوم البرز در راستای ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف در زمینه مسایل علمی بوده و نیاز بود چنین همایشی در زمینه علمی و تجلیل از نخبگان برگزار شود.

وی یادآور شد: متأسفانه مرحوم البرز و موقوفات وی که برای اولین بار در کشور با هدف مسایل علمی وقف شده، ناشناخته مانده است و امروز نیم قرن از عمر بنیاد فرهنگی البرز می‌گذرد و وارد فاز جدیدی از فعالیت‌های خود با محوریت توسعه رقبات و اموال موقوفه البرز شده است.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز خاطرنشان کرد: در همایش امروز از سه مخترع برگزیده توسط سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، 20 طلبه علوم دینی، 30 دانشجو، 50 دانش‌آموز دبیرستانی، 20 دانش‌آموز هنرستانی و 40 دانش‌آموز مقطع راهنمایی بر اساس نیت واقف و با ملاک‌ها و معیارهایی که نهادها و سازمان‌ها داشتند تجلیل خواهیم کرد.

حاجی‌بزرگی در پایان معرفی نقش و جایگاه بنیاد، شناسایی نخبگان و ارتباط با آنان، ایجاد بانک اطلاعاتی نخبگان و اجرای اهداف بنیاد در سطح ملی و فراملی را از مهم‌ترین سیاست‌ها و راهبردهای این بنیاد عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: بنیاد فرهنگی البرز در سال 1342 با سرمایه و همت مرحوم حسینعلی البرز تاسیس شد و در فروردین 1358 با ارسال نامه‌ای از سوی وی، تولیت بنیاد به امام خمینی (ره) واگذار و تحت پوشش سازمان اوقاف و امور خیریه قرار گرفت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها