امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۲:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3970
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۷
تعداد بازدید: 263
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پی ابهام و انتقاد خودروسازان نسبت به قیمت‌های جدید اعلام شده از سوی مرکز ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پی ابهام و انتقاد خودروسازان نسبت به قیمت‌های جدید اعلام شده از سوی مرکز ملی رقابت، قرار است امروز خودروسازان با رئیس شورای رقابت جلسه داشته باشند تا در مورد نحوه تعیین قیمت جدید خودروها به خودروسازان توضیح داده شود.

همچنین امروز صبح جلسه‌ای بین شورای رقابت و مسئولان سازمان استاندارد در مورد شاخص کیفی خودروها برگزار شد.

با تدوین دستورالعمل نهایی قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت، قیمت جدید پراید 14 میلیون و 357 هزار تومان، پژو 405 معادل 20 میلیون و 415 هزار تومان، تیبا 16 میلیون و 200 هزار تومان و سمند ال ایکس 20 میلیون و 869 هزار تومان از سوی مرکز ملی رقابت تعیین شد.

بر این اساس، قیمت جدید سایپا 131 مدل SX با فرمان هیدرولیک و بدون کیسه هوا 14 میلیون و 357 هزار و 456 تومان تعیین شده است.

همچنین قیمت تیبا با فرموان هیدرولیک و کیسه هوا 16 میلیون و 201 هزار و 958 تومان، سمند ال ایکس بنزینی 20 میلیون و 869 هزار و 377 تومان و پژو 405 اس ال ایکس با موتور TU5 و ترمز ضد قفل و کیسه هوا معادل 20 میلیون و 415 هزار و 743 تومان تعیین شده است.

بر این اساس، قیمت جدید پراید نسبت به نرخ قبلی آن حدود یک میلیون و 700 هزار تومان، قیمت سمند حدود 5.2 میلیون تومان، پژو 405 حدود 2 میلیون تومان و قیمت تیبا حدود 3 میلیون و 600 هزار تومان کاهش یافته است.

قرار است قیمت جدید سایر خودروها نیز از سوی شورای رقابت محاسبه و اعلام شود.

* خودروسازان: محاسبات مرکز ملی رقابت غلط است

شرکت سایپا اعلام کرد قیمت‌های اعلام شده در سایت مرکز ملی رقابت در فرآیند احتساب متغیرهای دستورالعمل تعیین شده توسط شورای رقابت، در متغیر  Pt-1  فرمول تعیین شده، قیمت نهائی منظور شده برای تیبا و سایپا131 مدلSX با اشتباه محاسباتی در ستون قیمت سال پایه مواجه شده است.

طبق جدول منتشره توسط سایت مرکز ملی رقابت، قیمت سال پایه برای خودروهای پراید 131 ارتقاء یافته مدل SX معادل 10 میلیون و 152 هزار تومان و برای تیبا با فرمان هیدرولیک و کیسه هوا مدل SX معادل 10 میلیون و 530 هزار تومان در نظر گرفته شده است که این قیمت‌ها در ابتدای سال پایه 91 به ترتیب 9 میلیون و 940 هزار تومان برای پراید و 12 میلیون و 858 هزار تومان برای تیبا بوده است.

محاسبات مرکز ملی رقابت در حالی اشتباه صورت گرفته است که متغیر pt-1  نقش اساسی در تعیین قیمت  نهائی خودرو داشته است.

بنابر اعلام سایپا، قیمت های اعلام شده به عنوان قیمت پایه سال 91 به هیچ عنوان مورد تائید این شرکت نبوده و قیمت‌های نهائی تعیین شده که بر این اساس محاسبه شده است، صحیح نیست.

همچنین علاوه بر اشتباه شورای رقابت در خصوص اعلام نادرست قیمت خودوروها باید در نظر داشت طبق وظایف تببین شده و مواد قانونی موجود در سایت شورای رقابت، این شورا حق اعلام قیمت را نداشته و این موضوع از سوی این مرکز درخور انتقاد است.

سایپا معتقد است اعلام این قیمت‌ها در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس دستورالعمل تعیین شده شورای رقابت، هزینه نصب آپشن های جدید در قیمت‌های اعلام شده لحاظ نشده است و در نتیجه قیمت های اعلام شده دستخوش تغییرات خواهد شد.

در همین راستا برخی منابع از احتمال تغییر قیمت خودروها نسبت به نرخ‌های اعلام شده از سوی مرکز ملی رقابت خبر می‌دهند، به طوری که گفته می‌شود ممکن است قیمت جدید سایپا 131 معادل 15.5 میلیون تومان و تیبا 19.5 میلیون تومان باشد.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار