امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۳:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39712
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۰
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم «انخا مانوئل» با اشاره با تحرکات اخیر آمریکا و تهدید اقدام ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم «انخا مانوئل» با اشاره با تحرکات اخیر آمریکا و تهدید اقدام نظامی علیه دولت سوریه، نوشته است «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد، تمایلی به ایجاد تغییرات گسترده در روند فعلی تحولات سوریه ندارد.

سه‌شنبه هم «جی کارنی» سخنگوی کاخ سفید گفت هدف از اقدام نظامی احتمالی علیه سوریه، تغییر نظام در این کشور نخواهد بود.

نویسنده رویترز در این مورد نوشته است: دولت آمریکا فعلا تلاش می‌کند از اظهارات سال گذشته «باراک اوباما» مبنی بر اینکه هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی «معادلات را تغییر می‌دهد» عقب‌نشینی کند. به نظر نمی‌رسد دولت آمریکا به سمت ایجاد تغییرات گسترده در سوریه حرکت کند. مهم هم نیست که از این رویکرد متحمل چه فشارهای خارجی‌ای می‌شود. دلایل این امر عبارتند از:

اول اینکه واشنگتن ثبات در سوریه را (هرچند که این ثبات به معنی جنگ داخلی مداوم اما محدود باشد)، به یک پیروزی قاطع بر «بشار اسد» ترجیح می‌دهد.

دوما دولت اوباما به طرز قابل درکی نسبت به حمایت از مخالفان مسلحی که در طول دو سال گذشته به شدت تندروتر شده‌اند، مردد است. اکنون گروه‌های مرتبط با القاعده بخش بزرگی از گروه‌های مسلح را تشکیل می‌دهند و بنا بر گزارش‌ها برخی از این گروه‌ها در داخل عراق و سوریه برای خود پناهگاه‌ و قلمرو امنی ایجاد کرده‌اند، نظیر آنچه در اواخر دهه 1990 در افغانستان ایجاد شده بود.

و سوما دولت اوباما می‌داند احتمال اینکه حمله نظامی بدون استفاده از نیروی زمینی، به خلق دوران بعد از اسد بیانجامد، بسیار اندک است. این واقعیتی است که اخیر ژنرال «مارتین دمپسی» رئیس ستاد مشترک ارتش هم نسبت به آن هشدار داده است.

به همین دلیل هم هست که تلاش‌های چند ماه «جان کری» وزیر خارجه آمریکا برای ارسال سلاح به سوریه، از سوی دولت محدود شد تا مقادیر اندکی از تسلیحات برای مخالفان ارسال شود.

نویسنده این یادداشت در پایان خطاب به اوباما نوشته است که اگر وی واقعا به دنبال «ثبات» در سوریه است، باید سیاستی فعالانه‌تر در پیش بگیرد تا از وقوع یک جنگ تمام عیار دیگر جلوگیری کند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار