امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۰:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39733
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۲
تعداد بازدید: 162
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رویترز در گزارشی درباره تحولات سوریه و احتمال مداخله نظامی در این کشور نوشت: «ما نباید ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رویترز در گزارشی درباره تحولات سوریه و احتمال مداخله نظامی در این کشور نوشت: «ما نباید عجولانه وارد درگیری سوریه شویم.»

این خبرگزاری انگلیسی در ابتدای این گزارش می‌نویسد: «صدای طبل مداخله نظامی غرب در خاورمیانه دائماً با صدای بلندتری به گوش می‌رسد.»

رویترز افزوده اینکه غرب بخواهد نظام بشار اسد را تنبیه کند قابل درک است اما نباید در این مورد شتابزده تصمیم گرفت. غرب باید قبل از هر گونه اقدام نظامی شواهد متقاعدکننده‌ای ارائه کند که نظام اسد مقصر است.

این خبرگزاری همچنین اضافه کرده هر گونه مداخله در سوریه باید تنها محدود به حمله گازی سوریه باشد نه اینکه غرب را وارد حمله ترسناک دیگری بکند.

گزارش رویترز به ادعاهایی که برای مقصر جلوه دادن دولت بشار اسد استناد می‌شود اشاره کرده و می‌نویسد: «هیچ یک از اینها چیزی را اثبات نمی‌کنند.»

رویترز درباره دلیل این موضوع می‌نویسد: «این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که ما قبلاً دیده‌ایم پرونده‌ها به گونه‌ای جعلی در راستای آنچه ما می‌خواهیم سر هم‌بندی شده‌اند ـ به خصوص پرونده‌ای که تونی بلر از آن برای توجیه حمله به عراق استفاده کرد.»

دلیل دیگری که برای اهمیت اجتناب از شتابزدگی برای مداخله در سوریه آورده شده، چنین است: «اهمیت دیگر این موضوع این است که هر گونه مداخله در سوریه همانند حمله به عراق احتمالاً باید بدون تأیید سازمان ملل انجام شود و به نفع غرب نیست که اقتدار سازمان ملل را بیش از این تضعیف کند.»

رویترز می‌افزاید: «نگاهی به مداخله در لیبی در سال 2011 بیندازید که فراتر از چیزی بود که سازمان ملل آن را مجاز کرد. روسیه از همین موضوع به عنوان بهانه‌ای برای وتوی قطعنامه‌های سازمان ملل درباره سوریه استفاده کرده است.»

در ادامه این گزارش استدلال شده حتی در صورتی که شواهد بازرسان سازمان ملل برای مداخله نظامی در سوریه کافی باشد، کشورهای غربی باید تنها رژیم بشار اسد را تنبیه کنند نه اینکه جنگ داخلی این کشور را به سمت و سویی خاص هدایت کنند. رویترز می‌نویسد: «در اوان درگیری‌ها در سوریه می‌شد گفت که شورشی‌ها آدم‌های خوب و بشار اسد آدم بد بود. اما اکنون القاعده و سایر گروههای افراطی به شورشی‌ها پیوسته‌اند.»

این خبرگزاری در پایان این گزارش تأکید می‌کند اگر دغدغه‌های کشورهای غربی واقعاً انگیزه‌های انسانی است کارهای دیگری هستند که آنها می‌توانند انجام دهند، مثلا رساندن کمک به آن دسته از سوری‌هایی که آواره شده‌اند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها