امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3979
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۷
تعداد بازدید: 128
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جعفر قادری نماینده مردم شیراز و سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1392 کل ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جعفر قادری نماینده مردم شیراز و سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1392 کل کشور، پیش از ظهر امروز سه شنبه در نشستی خبری به بیان آخرین مصوبات کمیسیون متبوعش در مورد لایحه بودجه 92 پرداخت و اظهار داشت: به سازمان اوقاف و امور خیریه اجازه داده شد بتواند اوراق مشارکت و صکوک را منتشر کند، همچنین در بودجه 92 به وزارت آموزش و پرورش اجازه داده شد تا بتواند طرح‌های نیمه کاره اش را به خیرین واگذار کند و به دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی نیز اجازه داده شد تا سقف درامد اختصاصی سال 91 از وام و تسهیلات بانکی استفاده کنند تا بتوانند طرح ها و پروژه‌های تملک دارایی شان را تکمیل کنند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 92 در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: به سازمان‌ زندان‌ها اجازه داده شد واحدهای زندان‌هایشان را که در سطح شهرها قرار دارند تغییر کاربری دهند و از محل درآمد حاصله بتوانند برای انتقال زندانها به خارج از شهرها استفاده کنند.

وی ادامه داد: همچنین به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده شد از ابتدای سال 92 از محل واردات هر دستگاه وسیله نقلیه 150 هزار تا 250 هزار تومان واردات وانت بار 100 هزار تومان، مینی بوس 200 هزار تومان، اتوبوس 500 هزار تومان، کامیون 500 هزار تومان و تریلر 1میلیون تومان وصول و به خزانه واریز کنند و از این درآمدها برای طرح‌های بخش راه و ترابری استفاده کنند.

نماینده شیراز در مجلس تصریح کرد: به وزارت نیرو اجازه داده شد برای هر کیلو وات برق مصرفی از واحدهای مسکونی 3 تومان به طور متوسط وصول کند و از درآمد حاصله برای تکمیل شبکه های رسوایی استفاده کند، همچنین به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای نیز اجازه داده شد برای صدور و تمدید و تعزیز گواهی نامه های مهارت و پروانه تاسیس آموزشگاه های آزاد از متقاضیان 3 هزار تومان وصول و به خزانه واریز کند.

قادری تصریح کرد: همچنین دستگاه‌های اجرایی مکلف شده اند عوارض شهرداری‌ها را پرداخت و تسویه حساب کنند، با توجه به اینکه بررسی بخش درآمدهای بودجه 92 در جلسه عصر روز گذشته کمیسیون به اتمام رسید، لذا هم اکنون وارد بررسی بخش هزینه های بودجه 92 شدیم و مصوب کردیم که استفاده از ذخایر بانک مرکزی و منابع صندوق توسعه ملی به هر شکل ممنوع است به جز مواردی که در قانون مشخص شده است.

این نماینده مجلس یادآور شد: مقرر کردیم که دولت نمی‌تواند با افزایش بدهی بخش دولتی به نظام بانکی و به بخش دولتی تسهیلات بدهد و همچنین مقرر شد هر گونه استفاده از تسهیلات ارزی مشروط به عدم افزایش خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی است.

به گفته وی، طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، بانک مرکزی نمی‌تواند از طریق افزایش خطوط اجازه ارائه تسهیلات بدهد و خط اعتباری برای بانک ها باز کند چرا که این اقدام باعث رشد شدید نقدینگی و تورم می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 92 در ادامه سخنانش تصریح کرد: دولت قبلا بعضی از طرح‌های تملک دارایی را صفر می‌کرد و بعد منابعش را تخصیص می‌داد آن هم به این صورت که در فصل دیگر و در استان دیگری این منابع تخصیص می‌یافت اما الان مصوب کردیم که دولت نهایتا می‌تواند تا 10 درصد منابع طرح‌های تملک‌دارایی را صفر کند و باید این منابع را در همان فصل و به همان استان تخصیص دهد و بدین شیوه قدرت مانور دولت را کاهش دادیم.

قادری همچنین گفت: تلاش می‌کنیم تا روز یکشنبه، گزارش کمیسیون تلفیق به طور کامل تقدیم هیئت رئیسه شود تا رسیدگی به جزئیات این لایحه در صحن علنی آغاز شود، اما اگر نشد، بنا داریم انشاءالله روز دوشنبه هفته آینده برای رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق بودجه 92 تشکیل جلسه علنی دهیم و بودجه تا آن روز تقدیم هیئت رئیسه شود.

این نماینده مجلس در ادامه یادآور شد: مقرر کردیم 10 درصد از منابع ارزی صندوق توسعه ملی به ایثارگران اختصاص یابد؛ پیش از این در بخش درآمدهای بودجه 92 مقرر کرده بودیم که بانک مرکزی می‌تواند به مبلغ 3.5 میلیارد دلار نزد بانک‌های تخصصی سپرده گذاری کند که امروز در بخش هزینه‌ها یک میلیارد و 750 میلیون دلار از این درآمد برای بخش کشاورزی و مابقی برای بخش صنعت اختصاص یابد، بانک‌های صنعت و معدن، توسعه صادرات و بانک کشاورزی هم بانک‌های تخصصی هستند که در این مصوبه مشخص شدند که بانک مرکزی می‌تواند نزد این بانک‌های تخصصی سپرده گذاری کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه  92 در خاتمه خاطرنشان کرد: به وزارت نیرو اجازه داد شد که با متقاضیان بخش خصوصی برای خرید تضمینی برق قرارداد منعقد کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها