امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۵:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39816
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «زیبیگنیو برژینسکی» مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری «دویچه‌وله» با اشاره ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «زیبیگنیو برژینسکی» مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری «دویچه‌وله» با اشاره به تحرکات جهانی در واکنش به حمله شیمایی در سوریه و تلاش غرب برای مداخله نظامی در این کشور گفت که راهبرد سوریه بسیار مخفی نگه داشته شده است.

وی با انتقاد از اقدام نظامی غرب علیه سوریه گفت که آمریکا فاقد راهبردی برای منطقه است.

دویچه‌وله از برژینسکی پرسید که آیا از اقدام نظامی در سوریه حمایت می‌کند که وی گفت: از دید من اگر این اقدام عملی ‌شود باید بخشی از راهبرد سیاست‌ خارجی باشد در غیر این صورت می‌تواند پاسخ تنبیهی به دنبال داشته باشد. اما آیا این کار می‌تواند مشکل را حل کند؟ آیا راهکاری برای حل مسئله وجود دارد؟ چه کسی بخشی از این راهبرد است و چه کسی نیست؟ این‌ها پرسش‌هایی هستند که من گمان می‌کنم مردم باید پیش از اقدام نظامی به دقت درباره آنها فکر کنند. شاید از لحاظ اخلاقی این اقدام با توجه به اقدام غیر انسانی (در سوریه) قابل توجیه باشد اما همچنان پیامدهایی دارد که برای همه مطلوب نیست.

این سیاستمدار آمریکایی در ادامه گفت: به نظر می‌رسد که مشکل در سوریه بخشی از معضلات بزرگ در خاورمیانه است. راه حل این مسئله نه اقدام نظامی است و نه به طور خاص به قدرت‌های غربی بستگی دارد. من متعجبم که چقدر بریتانیا و فرانسه علاقمند اقدام نظامی در سوریه هستند. اما در عین حال می‌دانم که هر 2 قدرت، امپریالیسم‌های سابق هستند که به دنبال اعمال قدرت استعمالی خود در منطقه هستند.
با توجه به نوشته‌های قبلی‌ام با عنوان «بیداری سیاسی در جهان» سیاسی بر مبنای سیاست که به غرب و قدرت‌های قبلی اتکا داشته باشد، برای من چندان قابل تقدیر نیست تا بتوان با استفاده از آن راهکاری برای مشکلات منطقه پیدا کرد.
برژینسکی همچنین بر لزوم وجود ائتلافی گسترده متشکل از برخی کشورهای آسیایی از جمله ترکیه را به عنوان بخشی از اقدام نظامی ضروری دانست.
وی همچنین نقش روسیه در پیوستن به جامعه جهانی برای حل برخی مسائل نه فقط موضوع سوریه بلکه ایران و برنامه هسته‌ای این کشور و نیز مشکلات میان فلسطینیان و اسرائیل را ضروری دانست.

این خبر در حال کامل شدن است...
انتهای ‌پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها