امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۱:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39826
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۳
تعداد بازدید: 137
علیرضا اسدی مدیر نشر جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره افزایش سرانه مطالعه در کشور ...

علیرضا اسدی مدیر نشر جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره افزایش سرانه مطالعه در کشور خاطرنشان کرد: بحث کتاب، بحثی فرهنگی و به گونه‌ای تفریحی است. اما در حال حاضر تفریحات مردم  به سمت ماهواره، برنامه‌های تلویزیونی، فضای مجازی و ... روی آورده‌اند و کتاب جایگاهی ندارد. از سویی هم عموم کتابخوانان از اقشار طبقه پایین جامعه هستند و توانایی خرید کتاب با این قیمت‌ها را ندارند.

وی افزود: از سویی هم دسترسی به کتاب‌ها آسان نیست و مخاطبان به خصوص در شهرهایی به جز تهران نمی‌توانند به راحتی کتاب تهیه کنند، این در حالیست که شمار زیادی از عناوین کتاب‌ها در سال منتشر می‌شوند.

اسدی با اشاره به اینکه از تعداد کتاب‌هایی که در سال چاپ می‌شوند فقط تعداد معدودی از آنها مفید هستند، تصریح کرد: فرهنگ کتابخوانی در ایران معنایی ندارد و اقشار تحصیل‌کرده هم اقبالی به مطالعه نشان نمی‌دهند. این موضوع در میان افرادی که ادعای فرهنگی بودن هم دارند، قابل توجه است که اهل مطالعه نیستند و اوقات خود را به گونه‌های دیگر پر می‌کنند. به طور نمونه دانشجویان هم گوشه نگاهی به کتاب‌های غیردرسی ندارند.

این مدیر نشر یادآور شد: گرانی، عدم دسترسی آسان به کتاب، فقر در محتوای کتاب‌ها و ... از مسائل مهمی در حوزه مطالعه هستند اما بزرگترین مشکل در نبود فرهنگ کتابخوانی است که اگر این چالش‌ها هم حل شود بازهم به دلیل نبود این فرهنگ، سرانه مطالعه افزایش نخواهد یافت.

وی با بیان اینکه باید تولید محتوا و بحث شایسته سالاری مورد مداقه قرار گیرد، عنوان کرد: باید کتاب‌ها از بعد محتوایی مورد توجه بیشتری قرار گیرند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت‌های لازم را به عمل بیاورد.

اسدی در پاسخ به پرسشی مبنی بر خریداری بخشی از کتاب‌های تازه منتشر شده توسط وزارت ارشاد، توضیح داد: از هر 10 عنوان کتابی که چاپ می‌شوند فقط 2 مورد از آنها توسط ارشاد خریداری می‌شوند که از این دو عنوان هم فقط 200 جلد که در حوزه دفاع مقدس و معارف هستند خریداری می‌شوند و در نهایت می‌توان گفت حمایتی از ناشران خصوصی نمی‌شود. در گذشته در تامین کاغذ هم ارشاد کمک‌هایی داشت اما در حال حاضر نه.

وی درباره یکی از مولفه‌های اثر گذار در گسترش فرهنگ کتابخوانی به صدا و سیما اشاره کرد و گفت: شروع تبلیغات از طریق صدا و سیما نکته بسیار با اهمیتی است. صدا و سیما تبلیغ کرِم، چیپس و پفک و کباب‌پز را می‌کند اما به کتاب گوشه نگاهی ندارد چون درآمدزایی در اولویت صدا و سیما است و کتاب برای آنها بازخورد مالی ندارد. در برنامه‌های محدودی هم اگر از کتابی تبلیغی می شود به ناشران دولتی و کتاب‌های خاص و محدودی ختم می‌شوند که فقط قشر بسیار محدودی از جامعه را در بر می‌گیرد. نباید در فرهنگ‌سازی بر روی مطالعه با نگاه گزینشی این چنینی رفتار کرد.

به گفته این ناشر صدا و سیما ناخواسته به سمتی که دشمن دوست دارد‌، می‌رود و سر جوانان را به موضوعاتی گرم می‌کند که نیاز جامعه کنونی نیستند.

این ناشر با بیان اینکه در ایران حتی مطالعه روزنامه هم جایگاهی ندارد و بسیاری به خواندن تیترهای روزنامه اکتفا می کنند، اعلام کرد: خیلی اوقات خانواده‌ها نگاه گذرایی به روزنامه می‌کنند و سپس روزنامه به جای دستمال برای شیشه پاک کردن تبدیل می شود. این در حالیست که اگر بخواهیم طبق فرمایشات مقام معظم رهبری و شعار سال که «حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی» نامیدند فعالیت‌هایی انجام شود، باید زمینه‌های فرهنگی را آماده کنیم و فرهنگسازی هم فقط از طریق مطالعه امکان‌پذیر  است.

وی درباره نهادهایی که در افزایش سرانه مطالعه موثر هستند، خاطرنشان کرد: کتاب و کتابخوانی یک وظیفه ملی است و همه نهادها و افراد در این عرصه مسئولیت دارند. وزارت ارشاد هم با توجه به امکاناتی که دارد در وهله نخست قرار می گیرد.

اسدی در ادامه با ابراز تاسف از نهادهای متولی کتابخوانی گفت: در نهادهایی مانند نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور شاهد اتفاقات جدی نیستیم و بوروکراسی‌های موجود مانع خریداری کتاب‌های خوب از ناشران متفاوت می‌شود. از سوی دیگر مشاهده می‌شود در ایستگاه‌های مطالعه کتاب‌هایی عرضه می‌شوند که مطالب مهمی ندارند.

مدیر نشر جمهوری درباره نقش خود مردم در مطالعه گفت: مردم نقش بسزایی در سرانه مطالعه دارند و حتی دانشجویان و اساتید گوشه نظری به کتاب‌های غیردرسی ندارند. خود کتاب فروشان هم با اینکه همه گونه کتاب در دسترشان به رایگان هست مطالعه نمی کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به همه مشکلاتی که بر شمرده شد و تاکید بر اینکه مردم اهل کتابی نداریم، سعی می‌کنم آثار فاخر و برگزیده‌ای را منتشر کنیم که همان مخاطب محدود هم از خواندن آنها لذت ببرد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها