امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۰:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39880
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۱
تعداد بازدید: 53
مهدی حجت در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص مزایده امروز خانه مشیرالدوله که در آن فرمان مشروطیت انشا شده است، اظهار داشت: من فکر نمی‌کنم برای ...

مهدی حجت در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص مزایده امروز خانه مشیرالدوله که در آن فرمان مشروطیت انشا شده است، اظهار داشت: من فکر نمی‌کنم برای مسئولان یک دستگاه، خیلی افتخارآفرین باشد که بنایی مثل پیرنیا را حراج بگذارند. شاید می‌خواهند اقدامی کنند که سازمان میراث فرهنگی حرکتی کند اما دولت در حال حاضر امکان تملک این بنا را ندارد.

وی در پاسخ به اینکه امروز این بنا به مزایده گذاشته می‌شود و سازمان میراث فرهنگی چه اقدام اورژانسی در این زمینه انجام داده است؟ گفت: توصیه‌ دارم که آنها مجالی قائل شوند تا سازمان و مالک به مذاکره بنشینند و به راه حلی که به نفع طرفین باشد دست یابند.

قائم مقام رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در پاسخ به اینکه به طور نمونه چه راه‌حل‌هایی را می‌توان به مالک پیشنهاد کرد؟ تصریح کرد: مثلاً می توان ماعوضی را برای آن در نظر گرفت یا در طول زمان، دولت مبالغی را به آنها پرداخت کند یا اینکه امکاناتی را برای تعویض فراهم کنیم که تمام این موارد را در مذاکره می‌توانیم به نتیجه برسانیم.

حجت تأکید کرد: آیا رکن وزینی مثل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) آمادگی دارد در شناسنامه‌اش بنویسند که یکی از نفیس‌ترین بناهای تاریخی به دست آنها حراج شده است؟

وی در خصوص اظهارات سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان تهران مبنی بر اینکه این بنای تاریخی هنوز شماره ثبت ملی ندارد هم گفت: اگر این اتفاق افتاده است از تنبلی و کاهلی مدیران قبلی است افرادی که باید قانوناً به وظیفه‌شان عمل می‌کردند.

معاون میراث فرهنگی کشور ادامه داد: البته اگر آنجا ثبت هم می‌شد با قانون، با زبان زور و عدم رضایت نمی‌توانستیم به حرکت فرهنگی دست یابیم و تجربه نشان داده است که استفاده از این روش‌ها آثار تاریخی را نجات نداده است.

حجت در پاسخ به اینکه آیا نماینده‌ای از سوی سازمان برای مذاکره با مالک خانه پیرنیا یا حضور در مزایده تعیین نشده است؟ گفت: در این زمان کوتاه حضورمان در سازمان، فرصت نکردیم اما رسانه‌ها نماینده‌های مردم هستند و مالک متوجه می‌شود که جامعه ایرانی نسبت به این بنا حساسیت دارد حتی اگر این بنا هم حراج شود مالک جدید هم می‌داند که چه جنسی را می‌خرد و به این سادگی امکان تخریب و ساخت و ساز در آن وجود ندارد.

به گزارش فارس، خانه قاجاری پیرنیا در محله لاله زار تهران قرار دارد و مالک فعلی آن ستاد اجرایی فرمان امام ره) است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها