امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۲:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39910
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجتبی مقصودی عضو هیئت رئیسه دانشگاه آزاد صبح امروز (چهارشنبه) در همایش ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجتبی مقصودی عضو هیئت رئیسه دانشگاه آزاد صبح امروز (چهارشنبه) در همایش «تبیین مفهوم اعتدال» در مورد مبانی اعتدال و پدیده قومیت‌ها در ایران اظهار داشت: عدم تقاضا، از جا دررفتگی‌ها و نوسانات سیاسی می‌تواند مشکلات قومیتی را دامن زند.

وی با تاکید بر اینکه اعتدال می‌تواند شاه‌کلید برخورد با موضوع قومیت‌ها باشد موضوع قومیت‌ها را یک واقعیت سیاسی و اجتماعی تلقی کرد.

این استاد دانشگاه تهران در مورد مسئله قومیت سه رویکرد را مدنظر قرار داد و به تعریف رویکرد تغییرگرایانه، بزرگنمایی و واقع‌گرایی پرداخت و گفت: در رویکرد تغییرگرایانه عنوان می‌شود که ما چیزی به نام قومیت نداریم و بر روی فرهنگ کلان توجه می‌شود.

مقصودی ادامه داد: رویکرد تغییرگرایی به نفع تنوع قومیتی مطرح می‌شود و در بزرگنمایی قومیت مسائل بزرگ جلوه داده می‌شوند که سبب آشوب‌زایی و بهره‌برداری قرار می‌گیرد که در این امر به غیر از ناسیونالیست‌های قومیتی اپورتونیست‌ها آتش‌بیار معرکه هستند و هدف آنان کسب قدرت است.

وی در مورد رویکرد واقع‌گرایی در امر قومیت‌ها نیز گفت:‌ رویکرد واقع‌گرایی با رویکردی معتدل و علمی مسائل را بررسی و سعی در شناسایی واقعیت‌های ایران را دارند که دیالوگیست‌ها و مشی و منش اعتدال در این زمره جای دارد.

این استاد دانشگاه معتقد است که مسئله قومیت از دهه 20 پررنگ شد و در آستانه انقلاب علیرغم فراز و فرودهایی که داشت دوران آذربایجان و کردستان شکل گرفت.

مقصودی گفت که جامعه ایران در حوزه قومیت‌ها دچار برخی نامتعادلی‌هاست و مطالبات آنان از یک مسئله اجتماعی مطالباتی امنیتی است که این نشان از جادررفتگی است.

وی انتخابات صورت گرفته در ایران را فرصتی برای طرح مطالبات قومی دانست و به گفته وی کاندیدای کرسی‌های مجلس شورای اسلامی از دور چهارم رقابت‌ها به قومی‌گرایی و مطالبات قومی دامن زدند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شناسایی، گفت‌وگو و قانون‌گرایی را سه مولفه برای بهبود وضعیت اقوام برشمرد و گفت: قانون‌گرایی نیز می‌تواند بر اساس اعتدال‌گرایی صورت بگیرد. بنابراین احترام به اقوام ایرانی شرط اعتدال است.

به گزارش فارس، مجتبی مقصودی در مقاله‌ای که به این همایش ارائه داده آورده است اگر پدیده قومیت و سیاسی شدن هویت قومی و روند رو به صعود آن را در 70 ساله اخیر در ایران به مثابه یک واقعیت موجود به رسمیت بشناسیم مشخصا، افراط و تفریط در سهم تبیین و سیاست‌گذاری مهم‌ترین معضل پدیده قومیت در ایران و در مقابل به نظر می‌رسد و اعتدال شاه کلید برخورد با این مسئله است.

وی در مقاله خود تاکید کرده است: عدالت و اعتدال توأم با واقع‌بینی و خردورزی در سهم و تبیین پدیده قومیت در ایران با  «باید و نبایدهایی همراه است. که در گام اول مستلزم شناسایی صورت مسئله و متعاقب آن پذیرش مسئولیت عملکردها، سیاستگذاری‌های هویتی و پیامدهای آن از جمله فرصت‌های و چالش‌های آن از سوی همه ذینفع‌ها به ویژه از سوی دست‌اندرکاران نظام سیاسی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد در این مقاله گفته است که نفی صورت مسئله مشکلات حوزه قومیت‌ها در ایران از بین نخواهد برد و با مبانی اعتدال، عدالت و خردورزی ناسازگاری دارد.

مقصودی تصریح کرده که هرگونه بیگانه‌سپاری، فرافکنی، اعمال و اجرا، تقصیرها، روایت‌ها، برداشت‌های سلیقه‌ای و شخصی، بزرگنمایی‌ها، فرار از مسئولیت و پاسخگویی تلقی می‌شود. بنابراین اعتدال با انصاف همبسته است.

در این مقاله آمده است: پرهیز از غیریت‌سازی قومی و دیگرسازی هویتی و رعایت حقوق شهروندی نسبت به همه آحاد، اقوام و گروه‌های فرهنگی و توجه به کرامت و شأن انسان‌های بدون هیچ تبعیض و گریزی و تضییع منابع ملی و قومی گامی به سمت اعتدال‌گرایی است.

این استاد دانشگاه در مقاله خود عنوان کرده که منابع اعتدال، قانون‌گرایی، تمسک و پایبندی به موازین حقوق بشری و اصول قانونی به ویژه قانون اساسی است.

در این مقاله تاکید شده که توسعه نامتوازن و نابرابری‌های منطقه یکی از مهم‌ترین موانع گسترش اعتدال‌گرایی در میان اقوام ایرانی است. بنابراین تلاش در راستای برنامه‌ریزی متوازن منطقه‌ای و جبران عقب‌ماندگی‌های تاریخی و ساختاری و بهره‌گیری از ظرفیت ‌های مدیریت اقوام در سطوح کلان ملی، منطقه‌ای و محلی و گسترش مشارکت اجتماعی اقوام و نخبگان منطقه‌ای ظرفیت‌های بی بدیلی را برای اجرا سازی اعتدال در میان اقوام ایرانی برای سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان مهیا می‌سازد.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها