امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۱:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3992
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۱۷
تعداد بازدید: 148
مجتبی امانی رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص سفر ...

مجتبی امانی رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص سفر هیئت‌های مصری به ایران گفت: طی چند روز گذشته چهار هیئت جداگانه از مصر به ایران آمدند که مهمترین آنها هیئتی بلند پایه متشکل از معاون بین‌الملل آقای مرسی و همچنین رئیس دیوان ریاست جمهوری مصر بود.

وی افزود: هیئت دیگری که به کشورمان سفر کرد، شامل جمعی از علمای مصر است که برای شرکت در اجلاس علما و بیداری اسلامی وارد تهران شده‌اند. قبل از آن نیز بیش از سی تن از وکیلان مصری در ایران بودند که روز جمعه گذشته بعد از سفری یک هفته‌ای ایران را ترک کردند.

رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره افزود: هیئت تجار مصری که برای شرکت در نمایشگاه توانمندی‌‌های صادرات ایران وارد کشورمان شده، هیئت چهارمی است که به تهران سفر کرده است.

امانی در خصوص ماموریت هیئت سیاسی مصری در ایران گفت: همکاری پیرامون حل بحران سوریه ماموریت اصلی این هیئت بود که با توجه به وضعیت خطرناکی که در این کشور شاهد هستیم و به علت دخالت‌های خارجی، لزوم رایزنی‌های دو کشور پیرامون آن بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه در این سفر درباره تشکیل جلسه‌ای بر اساس پیشنهاد مرسی بحث و تبادل نظر شد ادامه داد: قرار است دور بعدی گفت‌وگوها نیز شکل بگیرد.

امانی گفت: مصری‌ها طرحی را ارایه کرده‌اند که بر اساس آن با توسعه دایره گفت‌وگوها، هشت طرف شامل ایران، مصر، ترکیه، نماینده سازمان ملل، نماینده سازمان همکاری اسلامی، نماینده اتحادیه عرب به همراه نماینده حکومت سوریه و نماینده مخالفین سوری در آن به رایزنی بپردازند.

رئیس دفتر حافظ منافع ایران، همکاری‌های اقتصادی و روابط سیاسی دوجانبه را از دیگر اهداف این هیئت بلند‌پایه خواند و افزود: این هیئت در طول اقامت دو روزه خود با آقایان احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور، صالحی وزیر خارجه، ولایتی مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری و جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار داشته و با آقای امیرعبداللهیان معاون وزیر خارجه نیز به صورت تفصیلی گفت‌وگوهایی کرده است.

امانی در پاسخ به این سوال که آیا عربستان سعودی نیز در نشست مربوط به سوریه حضور خواهد داشت، یادآور شد: این اجلاس با حضور 4 کشور شکل گرفت، اما پس از نشست اول، عربستان از شرکت در آن خودداری کرد. با این همه ایران و مصر از حضور مجدد عربستان نیز استقبال می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص حضور هیئت عالمان و اندیشمندان مصری برای شرکت در اجلاس علما و بیداری اسلامی نیز گفت: تعدادی از علمای مصری که بعضاً از علمای الازهر نیز می‌باشند به ایران سفر کردند تا علاوه بر شرکت در اجلاس بیداری اسلامی با تبادل تجربیات و نظرات بین کشورهای مختلف در خنثی‌سازی توطئه‌ها علیه جهان اسلام نقش ایفا کنند.

رئیس‌ دفتر حافظ منافع ایران ادامه داد: آنچه امروز در منطقه شاهد هستیم، تلاش برای ایجاد تفرقه بین مسلمین و انحراف انقلاب‌های منطقه به سمتی است که خسارتی را متوجه آمریکا و رژیم صهیونیستی نکند و همچنین تحت تبلیغات ضد شیعه یا ضد سنی، درگیری اسلامی _ صهیونیستی را به درگیری بین کشورهای اسلامی با یکدیگر و نیز درگیری داخلی شیعه و سنی تبدیل کنند.

امانی در خصوص سفر هیئت اقتصادی مصری به کشورمان نیز گفت: این هیئت بر اساس دعوت‌ طرف ایرانی صورت گرفت که 12 نفر از تجار مصری در آن حضور دارند که البته بر اساس توانایی‌های طرف ایرانی در استقبال از آنها تعریف شده بود و تعداد متقاضیان بسیار بیشتر از این بود.

وی در پاسخ به این سوال که هیئت اقتصادی در چه حوزه‌هایی علاقمند به فعالیت است، گفت: در کلیه حوزه‌ها این میل و رغبت وجود دارد، اما به علت عدم ارتباط قوی بین تجار دو کشور و همچنین عدم اجازه مقامات مصری برای سفر تجار ایرانی و همچنین ممانعتی که در زمان مبارک وجود داشت این نگاه و ارتباط قوی بین دو کشور وجود ندارد. بدون شک افزایش ارتباطات باعث می‌شود که اطلاعات تجار افزایش یابد و در این افزایش روابط می‌توان امیدوار بود که روابط اقتصادی بین دو کشور نیز به صورت جهش‌وار افزایش یابد.

رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره ادامه داد: میزان واردات مصر از ایران در سال 91 بیش از 15 برابر نسبت به سالهای قبل جهش داشت که شامل محصولات پتروشیمی، گازی، مواد صنعتی و قطعات خودرو‌ می‌شود.

امانی در خصوص حمله عناصری معلوم‌الحال به اقامتگاه خود در قاهره و واکنش مقامات مصری نسبت به آن گفت: پس از این موضوع که تعدادی اندک در مقابل اقامتگاه تجمع کردند، تماس‌های زیادی از سوی شخصیت‌های دینی و سیاسی صورت گرفت که تلاش داشتند، نشان دهند حرکت این افراد معدود بیانگر دیدگاه مردم مصر نیست و من نیز بر این موضوع بسیار واقفم.

وی ادامه داد: مشخص است که نزدیکی بین ایران و مصر، صهونیست‌ها و آمریکایی‌ها را نگران کرده و آنها احساس خطر زیادی می‌کنند.

رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره در پاسخ به این سوال که آیا این حرکت محکوم شد، گفت: حرکت این افراد رسماً از سوی وزارت خارجه مصر و همچنین بسیاری از شخصیت‌های سیاسی این کشور محکوم شده است. دخالت عناصر خارجی در مصر و اقدام به ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی یک موضوع آشکار است که قابل انکار نمی‌باشد.

امانی یادآور شد: به تائید بسیاری از شخصیت‌ها و تحلیلگران مصری، عربستان سعودی در تحریک این عوامل معدود نقش اساسی دارد.

وی با ابراز اطمینان کامل نسبت به اشتیاق مردم مصر برای گسترش روابط با ایران در زمینه های مختلف اقتصادی و جهانگردی تصریح کرد: این موضوع را در قالب تماس‌های خود با مردم و مسئولین مصر و آنچه از نظریات علما، دانشمندان و نخبگان این کشور دریافت کرده‌ام، اعلام می‌دارم.

رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره ادامه داد: آن افرادی که با این حرکت مخالفند، هر چند تعدادشان بسیار محدود است باید بدانند به عمد و یا سهو نقشه صهیونیست‌ها را دنبال می‌کنند؛ زیرا که همکاری مصر و ایران مخالفی جز دشمنان اسلام و به ویژه صهیونیست‌ها ندارد.

امانی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت سیاسی مصر نیز گفت: مصر به عنوان یک کشور انقلاب کرده از فضای خفقان نظام مبارک خارج و دارای فضای باز سیاسی شده که همه افراد بدون هیچگونه واهمه‌ای در آن اظهار‌نظر می‌کنند و سعی دارند به انحای مختلف نظرات خود را بیان کنند.

وی موضوع مهم را ورود عناصر خارجی در این بین خواند که گاهی باعث در هم آمیختگی دو موضوع یعنی خواسته دشمنان مصر برای بر هم زدن ثبات در این کشور و نیز اعتراض برخی افراد می‌شود.

رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره ادامه داد: مصر به عنوان یک کشور قدرتمند در منطقه شمال آفریقا است که رژیم صهیونیستی همواره به دنبال تضعیف آن بوده و این موضوع در کنار دخالت خارجی‌ها باعث می‌شود که تحرکات موجود به تضعیف دولت و حکومت مرسی منجر شود که نتیجه آن تحقق خواسته‌های دشمنان است.

امانی تاکید کرد: عناصر دشمنان خارجی در مصر تلاش دارند از این فضا برای طولانی کردن روند تثبیت اوضاع در مصر استفاده کنند؛ هرچند ممکن است این موضوع در کوتاه‌مدت منافع برخی گروه‌های سیاسی داخلی مصر را تامین ‌کند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها