امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۴:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39924
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 195
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هادی خانیکی جامعه‌شناس در همایش «تبیین مفهوم اعتدال» که در مرکز تحقیقات ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هادی خانیکی جامعه‌شناس در همایش «تبیین مفهوم اعتدال» که در مرکز تحقیقات استراتژیک در حال برگزاری است در خصوص اعتدال، دانشگاه، فرهنگ و سیاست اظهار داشت: این مسئله‌ای را که ما سال‌هاست در ایران دنبال می‌کنیم رابطه این مفاهیم با یکدیگر است و هر کدام در یک بسته‌ای قرار گرفته است.

خانیکی با طرح این سوال که آیا بین این سه نهاد یعنی دانشگاه و فرهنگ و سیاست از لحاظ تاریخی گسست وجود دارد یا خیر، ادامه داد: دانشگاه در جهان و در ایران لایه‌ها و سطوح مختلفی را پشت سر گذاشته است و ما به لحاظ نظری از پیدایش و تحول حداقل 5 نوع دانشگاه را در دوران متاخر شاهد بوده‌ایم.

این استاد دانشگاه بر همین اساس به دانشگاه نخبه‌پرور، دانشگاه انبوه، دانشگاه مواجه با جنبش‌های اجتماعی، دانشگاه مواجه با مقتضیات بازار کار و دانشگاه مواجه به جامعه اطلاعاتی و ارتباطی مشاهده کرد و افزود: با شدت و شتاب تغییرات جامعه ایرانی، نهاد دانشگاه در ایران از سویی همه این دسته‌بندی‌های تاریخی را به شکل متداخل دربر می‌گیرد و از سوی دیگر در مواجهه با دو حوزه سیاست و فرهنگ گرفتار انواع تناقض و عدم تعادل می‌شود.

وی تاکید کرد: نسبت دانشگاه با سیاست و فرهنگ در جامعه با نسبتی نامتوازن و ناهمزمان و به طور خلاصه بدقواره است.

خانیکی ادامه داد: با تکیه بر مفهوم ساختاری اعتدال که پذیرش نوعی موازنه میان دوگانه‌های گریزناپذیر اجتماعی‌، فرهنگی و سیاسی است می‌توان وضعیت تاریخی دانشگاه را در ایران به خصوص در دهه‌های قبل مورد مطالعه قرار داده و عوارض دانشگاه سیاست‌زده یا دانشگاه سیاست‌گریز را بررسی کرد.

عضو هیئت علمی ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه یک مسئله برای دولت جدید این است که دانشگاه چطور می‌تواند فضای آرامی داشته باشد، افزود: در اینجا نظریه توسعه سیاسی بر هویت دانشجویی برجسته می‌شود.

وی در همین زمینه و با اشاره به دانشگاهی که در مواجهه با جنبش اجتماعی قرار دارد، تصریح کرد: از زمان نهضت ملی شدن نفت تا دوره اصلاحات و زمان فعلی ما می‌بینیم که دانشگاه اعتبار و مشروعیت خود را از فضای اجتماعی می‌گیرد و مسئله آن نیز نظم است.

خانیکی با تشریح دانشگاه مواجهه با مقتضیات بازار کار یادآور شد: این دانشگاه به دنبال پاسخگو کردن دانشگاه در برابر نیاز صنعت و بازار است.

این جامعه‌شناس تلقی گفتمان از اعتدال را نیازمند بازتعریف نقش‌ها دانست و تصریح کرد: می‌توان گفت که ساختار و شاکله دانشگاه در این تحولات به هم نخورده است اما دانشگاه به عنوان دستگاه عقل نقاد نمی‌تواند وظیفه خود را انجام دهد و از برج عاج علم فاصله گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه ما نیاز داریم که دانشگاه به یک نهاد دموکراتیک تبدیل شود و راه بازگشت به آن نیز داشتن سهم جدید از مسئله اعتدال است افزود: اعتدال در واقع اصلاحات بوروکراتیک است به این معنا که به جای جوشیدن این دغدغه از پایین خود نهاد دولت تصمیم گرفته تا روندهایی را اصلاح و به تعادل ساختاری برساند.

خانیکی در ادامه سخنان خود، با یادآوری این مسئله که دانشگاه زمانی در اعتدال خواهد بود که سیاست رسمی نیز به تعادل نزدیک شود، خاطرنشان کرد: البته دانشگاه خودش یک نهاد تعادل‌گراست که می‌تواند رویه جامعه را نیز به اعتدال بکشاند.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی در پایان با طرح این موضوع که مرحوم دهخدا نیز در 106 سال پیش این حرف‌ها را زده بود اما تا زمانی که مسئله علم و آدم حل نشود آمدن و رفتن افراد مشکلی را حل نمی‌کند گفت:‌ در حال حاضر دانشگاه دارای دیسیپلین نبوده و از این رو رابطه‌اش با سیاست و فرهنگ دچار اختلال است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها