امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39927
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حمیدرضا جلایی‌پور فعال سیاسی اصلاح‌طلب که صبح امروز (چهارشنبه) در همایش ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حمیدرضا جلایی‌پور فعال سیاسی اصلاح‌طلب که صبح امروز (چهارشنبه) در همایش تبیین مفهوم اعتدال حضور یافته بود در مورد مشی و گفتمان اعتدال در جامعه سیاسی ایران گفت: در اندیشه سیاسی از مشی سیاسی صحبت شده است، بنابراین در این متون اعتدال دولتی است که واقعاً قصد آزار و رنجاندن هیچکس را ندارد.

وی افزود: اعتدال‌گرایان دنبال سازش و توافق هستند و در پی درگیری نیستند. رویکرد اعتدال‌گرایان نسبت به تغییرات اصلاح‌طلبی و مقابله با انقلابی‌گری است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است که اعتدال‌گرایی تغییرات را دنبال می‌کند و حساس است تا نهادهای اصلی جامعه یعنی خانواده، مذهب و بازار دستخوش تخریب قرار نگیرد؛ به گفته وی کسانی که مخالف رویه اعتدال‌گرایی هستند اعتدال‌گرایان با آنها کنار می‌آیند و قصد از ریشه‌ درآوردن آنها را ندارند.

جلایی‌پور با تأکید بر اینکه اعتدال‌گرایی حرکتی برای قانون، توافق و سیاست است به طرح این پرسش پرداخت که منش سیاسی اعتدال چه نسبتی به منش‌های دیگر دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران مشی اصلاح‌طلبی و محافظه‌کاران روشن‌اندیش را دو مشی دانست که اعتدال‌گرایی را همپوشانی می‌کنند و به گفته وی اعتدال‌گرایی یک مشی آرام و نسبت به اصلاح‌طلبی قدیمی‌تر است.

جلایی‌پور افزود: اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی نظر خاصی به عقلانیت دارند اما عقلانیت در اعتدال‌‌گرایی وسیع‌تر است به گونه‌ای که اخلاق نیز برای آنان عقلانی تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه روحانی در جریان یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری 13 کاراکتر از منش و مشی اعتدال را به نمایش گذاشت، اظهار داشت: آقای ولایتی هم اعتدالی هستند اما جامعه سیاسی ایران از 8 سال افراطی‌گری خسته شده بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: محافظه‌کاران میانه‌رو و اصلاح‌طلبان ائتلاف نانوشته‌ای را با آقای روحانی ترتیب دادند که این سبب موفقیت آقای روحانی شد.

جلایی‌پور زنده شدن دوباره افراط را مشکل و چالش بزرگ اعتدال‌گرایی برشمرد و گفت: در ایران مافیای سیاسی نیست، بلکه بخشی از دولت پنهان است که با امنیت کار خود را دنبال می‌کند که آقای روحانی باید افراطی‌گرایی را مهار کند.

وی در پایان تأکید کرد: دولت اعتدال‌گرا با حفظ پشتوانه اجتماعی ائتلاف بین محافظه‌کاران میانه‌رو و اصلاح‌طلبان می‌تواند عامل توانبخشی خود را حفظ کند در غیر این صورت معلوم نیست چقدر می‌تواند مردم را راضی نگه دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها