امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 25
۰۳:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39951
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 140
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از پلدختر، با اینکه بارها کارشناسان مختلف نسبت به تهدید تالاب‎های پلدختر بر اثر خشکسالی هشدار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از پلدختر، با اینکه بارها کارشناسان مختلف نسبت به تهدید تالاب‎های پلدختر بر اثر خشکسالی هشدار داده‌اند ولی تا کنون مسئولان مربوطه این هشدارها را جدی نگرفته‎اند و تعداد تالاب‎های پلدختر از 50 تالاب به 9 تالاب کاهش یافته است و با ادامه روند فوق تا پنج سال آینده بیشتر تالاب‎های پلدختر خشک می‎شوند.

تالاب‎های پلدختر به عنوان یکی از بارزترین زیبایی‎های خلقت هستند، این زیستگاه‎های حیاتی و متنوع از جمله نظام‎های حیات بخشی هستند که مطلقا جایگزین ندارند.

اما هیچ یک از اکوسیستم‎های جهان به اندازه تالاب‎های پلدختر صدمات ناشی از برخوردهای سطحی و کوته فکری بشر و تمایلات خودخواهانه انسان محوری را تجربه نکرده‎اند و متأسفانه هنوز روند تخریب این نعمت‎های خدادادی که ده‎ها کارکرد متفاوت و موزون را یکجا در خود دارند، متوقف نشده است، نمونه آن هم دستور رئیس حفاظت محیط زیست کشور در زمان تصدی‌گری خود به عنوان استاندار لرستان بود که بزرگترین تالاب‎های پلدختر را با حفر زهکش خشکاند.

اما همیشه رابطه انسان با تالاب‎ها خصمانه و در جهت تخریب آنها بوده است، به طوری که مهار تالاب‎ها و تبدیل آنها به گستره‎های قابل کشت و کار یا حتی تبدیل آنها به اراضی بایر و رها شده از جمله این روابط خصمانه است.

تالاب‎های پلدختر با وسعت 18144 هکتار تقریبا در شش کیلومتری جنوب غربی پلدختر در منطقه کوهستانی زاگرس واقع شده‎اند، ارتفاع متوسط منطقه از سطح دریا حدود 600 متر است.

این منطقه دارای 11 تالاب است و با توجه به قرار داشتن پلدختر در مجاورت استان خوزستان و دارا بودن زمستان‎های معتدل، یکی از مناطق زیبای لرستان و محلی مناسب برای استراحت و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و دیگر جانوران وحشی به شمار می‎آید.

در اواخر پاییز و فصل زمستان پرندگانی چون انواع مرغابی، غاز خاکستری، چنگر، سرسبز، اردک سر سیاه، اردک سرحنایی، انواع آبچلیک، تنجه، آنقوت، اردک نوک پهن، خوتکا، دیدومک و … به این منطقه مهاجرت می‎کنند.

 برخلاف هشدارهای کارشناسان در طی سال‎های گذشته انگار عوامل طبیعی با سوء مدیریت‎ها و بی‎تفاوتی دستگاه‌های متولی دست به دست هم داده تا کار تالاب‎های پلدختر را یکسره کنند.

کارشناس ارشد آب‌های زیر زمینی در گفت‎وگو با فارس گفت: بعد از تشکیل تالاب‎ها، منشأ آب آنها نزولات جوی و باران‎ها بوده که با توجه به وضعیت زمین شناسی و توپوگرافی منطقه، نسبت به اراضی محدوده همجوار خود پست‌تر و بستر آنها نیز از رسوب مارنی نفوذناپذیر سازنده گچساران تشکیل شده، لذا جریان‎های زیرسطحی به پیروی از شیب آبی به سمت تالاب‎ها جریان یافته و به صورت زهکش و چشمه به داخل تالاب‎ها تراوش می‌کند.

رضامیرزایی درباره تعداد تالاب‎های پلدختر افزود: بر اساس آثار و شواهد موجود، تعداد تالاب‎های پلدختر بیش از 50 تالاب کوچک و بزرگ بوده که از زمان تشکیل تا حدود 100 سال پیش، تحت تأثیر عوامل طبیعی بیشتر آنها خشک و منقرض شده و تنها یازده تالاب که از تغذیه بهتری برخوردار بوده باقی مانده‌اند، طی بیست سال گذشته نیز تحت تأثیر توأم عوامل طبیعی و انسانی تعداد آنها به 9 تالاب کاهش یافته است.

وی در خصوص وضعیت بارندگی‌ها و تأثیر آن بر آب تالاب‎ها گفت: کاهش بارندگی‌ها و تداوم خشکسالی‎ها، آب تالاب‎ها را به شدت تحت تأثیر قرارداده، به طوری‌ که براساس بررسی‌های انجام شده سطح تراز آب تالاب‎های پلدختر طی سال‎های اخیر با شیب شدیدی افت داشته به نحوی که در پایان فروردین ماه سال جاری به تراز بحرانی رسیده است و با وضعیت موجود می‌توان گفت که تالاب‎های پلدختر در شرف موت هستند.

میرزایی با بیان این مطلب که کاهش آب تالاب‎های پلدختر در سال آبی 92-91 بی‌سابقه است، اظهارداشت: کاهش آب تالاب‎ها در یک‌سال اخیر، علاوه بر خشک شدن حدود 50 درصد از بستر و پهنه آبی آنها موجب برهم خوردن محیط اکولوژیکی و زیستی و همچنین به خطر افتادن حیات جانوری پیرامونی آنها می‌شود.

میرزایی افزود: با بررسی روند کاهش آب تالاب‎های پلدختر در طی سالیان اخیر و همچنین با در نظر گرفتن حجم فعلی آب تالاب‎ها، میزان تغذیه سالانه و مقدار افت تراز سطح آب آنها، می‌توان گفت که اگر اقدام عملی برای تغذیه و جبران کمبود آب تالاب‌ها صورت نگیرد، این تالاب‎ها طی حدود 5 سال آینده، از بین می‎روند.

این کارشناس در خصوص راهکار نجات تالاب‎های پلدختر گفت: تنها منابع آبی قابل دسترس در منطقه رودخانه‌های کشکان و سیمره است، لذا می‌توان با مطالعات تأمین و انتقال آب به سه تالاب لفانه 1 و 2 و تکانه از طریق رودخانه کشکان و چهار تالاب تاف 1 و 2 و جمجمه و گری کبود از طریق آب رودخانه سیمره و سپس عملیاتی نمودن آن با اجرای ایستگاه پمپاژ، کمبود آب تالاب‎ها را جبران کرد.
گزارش عباس جودکی
انتهای پیام/85009/ع40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها