امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۲:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39983
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۴
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در حالی که تحرکات کشورهای غربی و عربی برای آغاز اقدام نظامی علیه سوریه ادامه دارد، «هانس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در حالی که تحرکات کشورهای غربی و عربی برای آغاز اقدام نظامی علیه سوریه ادامه دارد، «هانس بلیکس» رئیس اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شبکه «راشاتودی» گفت هدف عربستان و دیگر کشورهای دخیل در موضوع سوریه، تنها تضعیف ایران است و نه کمک به ارتقا وضعیت حقوق بشر در سوریه.

وی که پیش از آغاز جنگ عراق و در طول این جنگ رئیس تیم بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل بود، می‌گوید رسانه‌های غربی به دولت‌های خود برای اقدام نظامی علیه سوریه فشار می‌آورند و می‌گویند باید اقدامی در برابر حمله شیمیایی اخیر انجام داد. «به عقیده آن‌ها باید یک ناظر جنگی وجود داشته باشد. اما این نیروی ناظر کیست؟ آمریکا؟ ناتو؟ خیر این وظیفه بر عهده شورای امنیت است».

بلیکس با اشاره به فعالیت بازرسان سازمان ملل در سوریه می‌گوید این کارشناسان تنها می‌توانند مشخص کنند که آیا حمله شیمیایی انجام گرفته یا نه، و نه اینکه چه کسی دست به حمله شیمیایی زده است.

وی در مورد تلاش برای مداخله نظامی در سوریه هم می‌گوید در حقیقت از دید کلان این اقدام ناشی از مجادله میان ایران و عربستان است. در این مجادله آمریکا در طرف عربستان است، چراکه علاقه دارد ایران را منزوی کند.

این کارشناس سابق سازمان ملل افزود: بنابراین، هدف عربستان از حضور در سوریه مسائل حقوق بشری نیست. عربستان آن‌جاست تا ایران را تضعیف کند. این هدف اصلی آن‌هاست.

وی در پایان گفت این ایران، روسیه و آمریکا هستند که باید گردهم آیند و راه‌حلی برای موضوع سوریه بیابند. به عقیده بلیکس، حل این موضوع به یافتن راهکاری برای حل موضوع برنامه هسته‌ای ایران نیز کمک خواهد کرد.

آمریکا در سال 2003 در حالی دست به حمله گسترده به عراق زد که بازرسان سازمان ملل به ریاست بلیکس تاکید کرده بودند که هیچ سلاح کشتار جمعی‌ای در این کشور وجود ندارد. بلیکس روز گذشته هم گفته بود آمریکا نباید بار دیگر اشتباهی را مرتکب شود که سال 2003 انجام داد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار