امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۳:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39985
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۴
تعداد بازدید: 97
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در استانبول، در ترکیه متعاقب روی کار آمدن گروهی با هویت اسلامی، سوء استفاده از عضویت ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در استانبول، در ترکیه متعاقب روی کار آمدن گروهی با هویت اسلامی، سوء استفاده از عضویت این کشور در پیمان ناتو و تبدیل آن به دولتی مداخله جو در قبال سایر کشورهای منطقه، باعث زیر سوال رفتن اعتبار روزافزون ترکیه نزد افکار مومی و دولت های منطقه شد.
 
به خصوص مداخله مستقیم دولت به ظاهر اسلامگرای آنکارا به رهبری رجب طیب اردوغان در امور داخلی کشورهای عراق، لیبی، یمن، سوریه و دست آخر در مصر باعث طرح علامت سوال های بسیاری در اذهان عموم درباره حزب عدالت و توسعه و سران این حزب شد. وقتی اردوغان رهبر حزب به سوال چرا ترکیه در حمله غرب به لیبی در کنار آنان قرار گرفت، پاسخ داد که «ترکیه عضوی از پیمان ناتوست»، این امر در واقع بیانگر شرایط ناشی از سال‌ها عضویت ترکیه در این پیمان و قبل از به قدرت رسیدن اردوغان در ترکیه بود.
 
اما واقعیت دیگر این بود که خاورمیانه در سیبل مقابل غرب قرار گرفته و این منطقه تحت عنوان «پروژه خاورمیانه بزرگ» و یا به عبارتی توهم اسرائیل بزرگ و بافته هایی نظیر «سرزمین موعود یهود» و غیره زیر تاخت و تاز و اشغال قدرت‌های غربی در آمد و کشورهای اسلامی یکی بعد از دیگری اشغال شد و هر جا هم که غرب زورش نرسید، آنجا را به هرج و مرج کشاند.

از سوی دیگر در حالی که هم ایران و هم ترکیه جزء اهداف این طرح و پروژه بوده و حتی می‌توان گفت اهداف اصلی بودند، معلوم نشد به کدام دلیل به یکباره روابط این دو کشور دوست و برادر رو به سردی گرایید و در نتیجه راه برای تحقق اهداف غربی‌ها باز شد. کما اینکه در حالی که دو کشور قدرتمند اسلامی مشغول سر و کله زدن با یکدیگر بودند، سه کشور اسلامی عملاً اشغال شد و چهارمی هم در شرف اشغال است.

پیش از روشن شدن آتش شیطانی فتنه در سوریه ما هم همانند خیلی دیگر از رسانه های مستقل و بی‌طرف متوجه این فتنه شده و خواستیم تا با مقامات دولت آنکارا و حزب حاکم عدالت و توسعه سیاست خارجی ترکیه را بررسی کنیم و با دیدگاه آنان و راه حل هایی که به ذهن شان می رسد و هرگونه الزام و یا پیش‌بینی‌شان را در حدی که قابل انعکاس در رسانه هاست از دهان خود آنان بشنویم.
 
با درج این دیدگاه ها در رسانه های ایران و نیز منطقه به سوء تفاهماتی که روز به روز بیشتر می‌شد، خاتمه دهیم اما متاسفانه در حالی که کلیه احزاب مخالف حزب حاکم به سوالات فارس پاسخ دادند، بیش از دو سال است که نه دولت آنکارا و نه حزب حاکم به درخواست‌ها برای مصاحبه پاسخ ندادند.

از سوی دیگر به دنبال تشدید سوءتفاهم‌ها در رسانه‌های ایران این بار با یکی از روزنامه نگاران نزدیک به حزب عدالت و توسعه از روزنامه ینی آکیت به گفتگو نشسته‌ایم.
 
«علی احسان قره حسن اوغلو» نویسنده و روزنامه نگار ترک در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در استانبول به تشریح روابط ترکیه با آمریکا و اسرائیل و دیدگاه های اردوغان درباره تحولات منطقه پرداخت.

****متن کامل این مصاحبه به شرح ذیل است****

فارس: اردوغان درباره کودتای نظامی در مصر رژیم اسرائیل را متهم کرد. آمریکا، رژیم صهیونیستی و لابی های این رژیم در جهان نسبت به این اظهارات واکنش تندی نشان دادند. معنی اینها چیست؟

قره حسن اوغلو: تجزیه و تحلیل مسائل صرفاً بر اساس یک اظهارنظر ما را به اشتباه خواهد انداخت، حداقل اینکه نمی‌توانیم ارزیابی صحیحی داشته باشیم.

ما باید قبل از همه درباره اشخاص، دولت‌ها و نهادها یک ارزیابی کلی ارائه کنیم. باید ده‌ها واقعه و تاکتیک را روی هم گذاشته تا به یک نتیجه‌گیری کلی برسیم.

ناتو برای منافع خود عراق را اشغال می‌کند. ناتو در واقع بازوی اجرایی دولت‌های امپریالیستی است که یکی از اهداف‌شان اشغال ایران است اما در مورد اسامی که در سوال شما مطرح شد، دیدگاه و شناخت من چنین است که اردوغان یک سیاستمدار مسلمان است.

اسرائیل رژیمی تروریستی است که سرزمین فلسطین را اشغال کرده و این اشغالگری را با انجام قتل عام‌ها ادامه می‌دهد و آمریکا دولتی امپریالیستی است که در مقابل تروریسم اسرائیل چشم پوشی می‌کند و بر اساس منفعت ساختارش را شکل داده است.

همچنین ناتو بازوی اجرایی کشورهای امپریالیستی است که یکی از اهداف‌شان اشغال ایران است، اما به دلیل واکنش ترکیه قادر به اشغال ایران نبوده و در مقابل سایر وقایع قابل مداخله در سایر کشورها واکنشی نشان نمی دهد.

ترکیه نیز کشوری است که به تازگی در مقابل تحولات و وقایع واکنشی مسلمان‌گونه نشان داده و به همین دلیل هم تبدیل به هدفی شده که دولت‌های امپریالیستی قصد دارند در اولین فرصت آن را ببلعند، اگر از این چارچوب بنگریم، اظهارات اردوغان مبنی بر حضور اسرائیل در پس پرده کودتای مصر، شناختی درست است.

دو واقعه قبل از این شناخت خیلی مهم است. اول، قرار بود اردوغان در اواخر ماه می به غزه برود، اما ابتدا انفجارهای رخ داده در منطقه مرزی با سوریه و سپس وقایع پارک گزی میدان تقسیم استانبول و متعاقب آن کودتای نظامی در مصر رخ داد و امروز اردوغان نتوانست یکی از طرح‌های خود را که قول انجام آن را داده بود، به فرجام برساند.

اردوغان حتی تا به امروز نتوانسته به غزه برود. دوم اینکه در مصر دولت محمد مرسی توانسته بود غزه را کمی راحت کند و درهای بسته به روی غزه باز کند. این امر در واقع به منزله خاتمه سیاست حرف شنوی از اسرائیل بود که سال‌های متمادی در مصر حاکم بود و در این سیاست مرسی تنها کسی که از وی حمایت کرد، اردوغان بود.

این دو مسئله و رابطه بین علت و معلول نظریه حضور اسرائیل در پس پرده کودتای مصر را تقویت می کند. برای این کار کافی است نگاهی به وضعیت غزه بعد از سرنگونی مرسی بیاندازید.

فارس: اما ترکیه متحد آمریکا و عضو پیمان ناتوست

قره حسن اوغلو: هیچ کس نمی‌تواند از اردوغان حساب ورود ترکیه در شصت سال پیش به پیمان ناتو و نیز وابستگی دهه‌های متمادی ترکیه به آمریکا را بپرسد. تسویه حساب ترکیه با صندوق بین‌المللی پول و بستن بدهی‌ها به این صندوق نشان می‌دهد که اردوغان به هر مهره‌ای با کدام منطق نگاه می کند.

فارس: در مورد مصر کدام عامل باعث درافتادن این دو شد؟ مگر حق با اردوغان نیست؟

قره حسن اوغلو: درافتادن ترکیه با آمریکا و ناتو درباره مصر برای بار اول نیست که اتفاق افتاده است. در مورد بحث فعالیت‌های هسته‌ای ایران هم همین درافتادن رخ داد. حتی به عقیده من آن بار درافتادنی بسیار عمیق‌تر از گذشته بود.

در حالی که همه دنیا در آرزوی مداخله نظامی در ایران بودند، تنها ترکیه واکنشی مسلمان گونه نشان داد و شاید این مداخله را به تنهایی برطرف ساخت. از آن مهم‌تر اینکه در حین این ممانعت تنها در موضع دفاعی قرار نگرفت، حتی جلوی همه کشورهای جهان عرض اندام کرد.

بحث اینکه برنامه هسته‌ای ایران به بشریت ضرر می‌زند یا نمی‌زند به کنار، در حالی که در آمریکا و خیلی از کشورهای غربی و اسرائیل این همه سلاح هسته‌ای وجود دارد و هیچ تلاشی برای محدودیت اینها اعمال نمی‌شود، اعمال این همه فشار بر ایران معلوم است که با حسن نیت نبوده و دو رویی محسوب می‌شود.

اگر این موضع‌گیری اردوغان و ترکیه را در قبال برنامه هسته ای ایران فراموش کنیم، اگر مخالفت ترکیه با آمریکا در مورد مسئله مصر را بار اول تلقی کنیم، اشتباه کرده ایم، حقایق را انکار کرده‌ایم.

اردوغان هم در مسئله اشغال ایران و هم در مورد مسئله کودتای نظامی در مصر و هم در افشای حمایت مخفیانه غربی‌ها از حکومت سوریه، همواره با حساسیت های اسلامی حرکت کرده است.

امیدوارم ایران هم قدرت خود را در چارچوب حساسیت های اسلامی نشان دهد و نفوذ خود را بر روی سوریه و سایر کشورها در چارچوب اصول اسلامی استفاده کند، هم در سوریه و هم در مصر.

کسانی که امروز در این کشورها در مسند قدرت قرار گرفته اند نه بر اساس اصولی که دین ما می پذیرد و نه بر اساس انتخاباتی آزاد که دین ما جایز می داند، در این مسند قرار دارند. در این صورت حتی ریختن خون یک مسلمان برای ماندن در مسند قدرت از سوی این عده حلال نخواهد بود.

هیچ مسلمانی کشته شدن زنان و کودکان در حین خواب شبانه با گازهای شیمیایی را تصویب نمی کند. هیچ مسلمانی آتش گشودن بر روی عده ای که بدون سلاح و تنها برای تظاهرات در یک میدان تجمع کرده اند را تصویب نمی کند.

این موضع اردوغان است، دستور اسلام هم همین است. ناتو و آمریکا هر چه می خواهند بگویند و اسرائیل هر تهدیدی که خواست صورت دهد، در جایی که خون مسلمانی ریخته می شود، اولویت اول جلوگیری از این خونریزی است. اولویت اول حفظ صندلی های دیکتاتورهای غیرمشروع نیست.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها