امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۷:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 39997
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۴
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، در این دیدار که در دومین ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، در این دیدار که در دومین روز برنامه بازدید «نیکولای باردیوژا» انجام شد، «امامعلی رحمان» با ابراز رضایت از سطح همکاری‌ها در چارچوب این سازمان بر لزوم تقویت همگرایی در مرحله فعلی تاکید کرد.

به گفته این منبع، مسائل تحکیم امنیت و ثبات منطقه‌ای با در نظر داشتن عملیات خروج نیروهای نظامی ناتو از افغانستان در سال 2014، محور مذاکرات دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی و رئیس جمهور تاجیکستان بوده است.

این منبع تصریح کرد که طرفین با توجه به اهمیت این موضوع، بررسی طرح اقداماتی برای آمادگی جهت تحولات احتمالی در جلسه شورای امنیت جمعی که قرار است در ماه سپتامبر در مسکو برگزار شود را مهم دانستند.

بنا به گفته منابع رسمی، مسئله تقویت اقداماتی در جهت تأمین امنیت مرز تاجیکستان با افغانستان در دیدار و گفت‌وگوهای جداگانه دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی با مقامات دیگر دولت تاجیکستان نیز ضمن این سفر دو روزه مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌ است.

کارشناسان می‌گویند که طرح کمک‌های فنی نظامی به تاجیکستان از جمله به نیروهای مرزبان تاجیک که در جلسه پیشین شورای سران کشورهای عضو سازمان امنیت جمعی در شهر «بیشکک» قرقیزستان مطرح شد به احتمال قوی از موضوعات دستور کار و مذاکرات «دوشنبه» بوده است.

این کارشناسان معتقدند، این طرح با توجه به نیاز و خواسته‌های تاجیکستان تکمیل شده و پس از موافقت همه کشورهای اعضای سازمان، در نشست مسکو تصویب خواهد شد.

سازمان پیمان امنیت جمعی به عنوان تشکل سیاسی و نظامی چند کشور پس از فروپاشی اتحاد شوروی در 15 می سال 1992 ایجاد شده و با گذشت 10 سال از موجودیت آن در نشست رسمی سران کشورهای عضو که سال 2002 در مسکو برگزار شد، به یک سازمان تمام عیار بین‌المللی تبدیل شد.

اکنون ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان عضویت این سازمان را دارند.

ازبکستان از دیگر کشورهای عضو به دلیل نارضایتی از تصمیمات اتخاذ شده در چارچوب این نهاد در ماه دسامبر سال 2012 از آن خارج شد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها