امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 40016
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۴
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، امضای قرارداد صلح بین «یاسر عرفات» و «اسحاق رابین» (1993م) بحران خاورمیانه و ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، امضای قرارداد صلح بین «یاسر عرفات» و «اسحاق رابین» (1993م) بحران خاورمیانه و مسئله فلسطینی‏ها و رژیم صهونیستی، در دهه آخر قرن بیستم، نشیب و فرازهای بسیاری داشت.
در این زمان، بیل کلینتون پس از انتخاب شدن به ریاست جمهوری امریکا در سال 1992م، برقراری صلح در خاورمیانه و آشتی بین اعراب و اسرائیل را به عنوان نخستین اولویت سیاست خارجی خود اعلام کرد و اسحاق رابین نخست‏وزیر رژیم صهیونیستی و یاسرعرفات، رئیس سازمان آزادی بخش فلسطین را برای انجام مذاکرات صلح به واشینگتن دعوت کرد.
یاسر عرفات و اسحاق رابین به دنبال مذاکرات طولانی در واشینگتن که در حضور رئیس جمهور امریکا انجام شد، سرانجام در روز 28 اوت سال 1993م قراردادی را امضا کردند که به موجب آن، سازمان آزادی بخش فلسطین، موجودیت رژیم صهیونیستی را پس از گذشت 45 سال از تأسیس آن، به رسمیت شناخت و اسرائیل نیز متقابلاً متعهد شد که اداره امور بخشی از مناطق اشغالی فلسطین از جمله نوار غزه را به فلسطینی‏ها واگذار کند.
قرارداد رابین و عرفات، هم در اسرائیل و هم در میان فلسطینی‏ها با مخالفت‏های شدیدی روبرو شد و اعتراضات بسیاری را برانگیخت.
سازمان‏های مبارز فلسطینی به رسمیت شناختن موجودیت اسرائیل را در ازاء امتیازات ناچیزی که به فلسطینی‏ها داده شده بود خیانت به آرمان فلسطین خواندند و صهیونیست‏های افراطی هم، رابین را به خاطر واگذاری بخشی از اراضی اشغالی به فلسطینی‏ها به خیانت متهم کردند. 
با وجود این توافق، اسرائیل به تعهدات خود عمل نکرد و در سال‏های بعد، همچنان تجاوزگری خود را ادامه داد.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها